Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Je tu příliš malý trh. Skutečně?

Martin Malý 20. 4. 2016

Má smysl dělat v ČR něco pro domácí „bastlíře“, kteří nechtějí stavět profesionální zařízení, ale mikroelektronikou se zabývají hlavně pro radost?

Před rokem jsme se bavili s některými známými o situaci bastlířů v České republice. Aby bylo hned na začátku jasno: slovem “bastlíř” nemyslím nic hanlivého, beru ho jako ekvivalent slovu “elektronik-amatér”, zkrátka člověk, kterého baví stavět různá elektronická zařízení a konstrukce, i když to není třeba jeho hlavní obor. Slovo “amatér” má sice také pejorativní nádech a cítíme v něm jisté opovržení (“…amatére!”), ale není to vždy oprávněné. Ostatně samo to slovo označuje člověka, který něco miluje (z latinského amare) – v našem případě tedy “milovník elektroniky”.

Mikroelektronika je velmi demokratický obor, nemusíte studovat dlouhá léta různé školy, abyste si dokázali něco vlastníma rukama postavit, a dokonce vás to ani nebude stát spoustu peněz. Výsledek může být přitom bez problémů funkční. Bez určitých znalostí se ale neobejdete – naštěstí na internetu je velké množství materiálu pro vlastní učení nebo pro získávání inspirace. Pokud vládnete angličtinou, tak rozhodně nebudete mít problém. Ale co ti, kteří nemají angličtinu na takové úrovni? A co lidé, kteří by rádi svůj koníček sdíleli s ostatními takříkajíc naživo?

Já, po pravdě řečeno, nevím – a tím se obloukem vracím na začátek celého sloupku. Když jsme se bavili o situaci elektrobastlířů, nad celou diskusí visel Damoklův meč zvolání “je tu malý trh”. Malý trh v tomto případě znamená přesvědčení, že je tu málo lidí, pro které by se vyplatilo něco dělat. Například obdobu amerického Sparkfunu, kde bastlíř najde spoustu nejrůznějších součástek, modulů a “cool gadgetů” pro svoje konstrukce, od destičky s RGB LED po destičky s akcelerometry, gyroskopy, GPS moduly a komunikačními moduly. Prý by se to pro Česko nevyplatilo – málo lidí, malý obrat, a ještě poslouchat kverulantské řeči “to je k ničemu”, “je to dražší než Sparkfun” a “je to jen rejžování…”

Já si ale nemyslím, že tu máme malý trh. Setkávám se se spoustou lidí, kteří se mikroelektronikou zabývají na nejrůznější úrovni, od nadšenců, odvázaných z toho, že “jim to bliká”, po domácí konstruktéry poměrně sofistikovaných zařízení. Vím, že tu existují, a že jich je dost. Jen nejsou vidět na jednom místě, a to je možná ten pravý důvod.

Ve světě fungují velké weby, specializované právě na tuto cílovou skupinu. Adafruit, Hackaday, Hackster a další. Tvoří tak určitá “krystalizační jádra”, kolem kterých se mohou nabalovat zájemci, setkávat se a časem i využívat výhod větších společenství, jako jsou například hromadné nákupy součástek či služeb. A tohle je právě to, co mi v ČR docela chybí.

Jsou tu servery jako HW.cz, MCU.cz, Pandatron a další, které se mikroelektronikou zabývají, ale většinou nikoli tou amatérskou, ale spíš průmyslovější. MCU.cz dřív zveřejňoval i nějaké domácí konstrukce, většinou ze zahraničních serverů, ale po nedávné změně majitele se proměnil v místo, kde se objevují spíš novinky v nabídkách českých distributorů a informace o nových devkitech, než konstrukce a zapojení. Diskusní fóra pak buď zejí prázdnotou, nebo slouží pro diskusi profesionálů, kteří nebývají vždy k začátečníkům a “amatérům” vlídní. A to jsem ještě eufemistický.

MIF16

O něco vstřícnější je například web Arduino.cz, kde se objevují kromě článků o Arduinu a konstrukcí s ním i vlastní výukové materiály a seriály, dokonce před časem jeho provozovatel vydal i knihu Průvodce světem Arduina (recenzi bych rád připravil pro Lupu na příští týden). První vydání bylo beznadějně vyprodané, takže vydavatel připravil urychlený dotisk (a pak že není trh, že?) I diskusní fórum je tu živější, ale přeci jen je zaměřené primárně na Arduino. Ale na druhou stranu – k Arduinu se dá připojit leccos, takže by diskusní fórum mohlo pokrýt velmi širokou oblast elektroniky.

Každopádně by mě tentokrát zajímal názor čtenářů – elektronických nadšenců: Chodíte na nějaké české weby a diskusní fóra? Nebo jste členy nějakého “hackerspace” (jako je Brmlab)? Myslíte si, že má smysl dělat v ČR něco pro domácí bastlíře, kteří nechtějí stavět ani profesionální, ani poloprofesionální zařízení, ale dělají to hlavně pro radost? Užili byste nějaké služby, od devkitů a breakout modulů až po levnou výrobu desek plošných spojů? Díky.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars