Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Je tu příliš malý trh. Skutečně?

Martin Malý 20. 4. 2016

Má smysl dělat v ČR něco pro domácí „bastlíře“, kteří nechtějí stavět profesionální zařízení, ale mikroelektronikou se zabývají hlavně pro radost?

Před rokem jsme se bavili s některými známými o situaci bastlířů v České republice. Aby bylo hned na začátku jasno: slovem “bastlíř” nemyslím nic hanlivého, beru ho jako ekvivalent slovu “elektronik-amatér”, zkrátka člověk, kterého baví stavět různá elektronická zařízení a konstrukce, i když to není třeba jeho hlavní obor. Slovo “amatér” má sice také pejorativní nádech a cítíme v něm jisté opovržení (“…amatére!”), ale není to vždy oprávněné. Ostatně samo to slovo označuje člověka, který něco miluje (z latinského amare) – v našem případě tedy “milovník elektroniky”.

Mikroelektronika je velmi demokratický obor, nemusíte studovat dlouhá léta různé školy, abyste si dokázali něco vlastníma rukama postavit, a dokonce vás to ani nebude stát spoustu peněz. Výsledek může být přitom bez problémů funkční. Bez určitých znalostí se ale neobejdete – naštěstí na internetu je velké množství materiálu pro vlastní učení nebo pro získávání inspirace. Pokud vládnete angličtinou, tak rozhodně nebudete mít problém. Ale co ti, kteří nemají angličtinu na takové úrovni? A co lidé, kteří by rádi svůj koníček sdíleli s ostatními takříkajíc naživo?

Já, po pravdě řečeno, nevím – a tím se obloukem vracím na začátek celého sloupku. Když jsme se bavili o situaci elektrobastlířů, nad celou diskusí visel Damoklův meč zvolání “je tu malý trh”. Malý trh v tomto případě znamená přesvědčení, že je tu málo lidí, pro které by se vyplatilo něco dělat. Například obdobu amerického Sparkfunu, kde bastlíř najde spoustu nejrůznějších součástek, modulů a “cool gadgetů” pro svoje konstrukce, od destičky s RGB LED po destičky s akcelerometry, gyroskopy, GPS moduly a komunikačními moduly. Prý by se to pro Česko nevyplatilo – málo lidí, malý obrat, a ještě poslouchat kverulantské řeči “to je k ničemu”, “je to dražší než Sparkfun” a “je to jen rejžování…”

Já si ale nemyslím, že tu máme malý trh. Setkávám se se spoustou lidí, kteří se mikroelektronikou zabývají na nejrůznější úrovni, od nadšenců, odvázaných z toho, že “jim to bliká”, po domácí konstruktéry poměrně sofistikovaných zařízení. Vím, že tu existují, a že jich je dost. Jen nejsou vidět na jednom místě, a to je možná ten pravý důvod.

Ve světě fungují velké weby, specializované právě na tuto cílovou skupinu. Adafruit, Hackaday, Hackster a další. Tvoří tak určitá “krystalizační jádra”, kolem kterých se mohou nabalovat zájemci, setkávat se a časem i využívat výhod větších společenství, jako jsou například hromadné nákupy součástek či služeb. A tohle je právě to, co mi v ČR docela chybí.

Jsou tu servery jako HW.cz, MCU.cz, Pandatron a další, které se mikroelektronikou zabývají, ale většinou nikoli tou amatérskou, ale spíš průmyslovější. MCU.cz dřív zveřejňoval i nějaké domácí konstrukce, většinou ze zahraničních serverů, ale po nedávné změně majitele se proměnil v místo, kde se objevují spíš novinky v nabídkách českých distributorů a informace o nových devkitech, než konstrukce a zapojení. Diskusní fóra pak buď zejí prázdnotou, nebo slouží pro diskusi profesionálů, kteří nebývají vždy k začátečníkům a “amatérům” vlídní. A to jsem ještě eufemistický.

O něco vstřícnější je například web Arduino.cz, kde se objevují kromě článků o Arduinu a konstrukcí s ním i vlastní výukové materiály a seriály, dokonce před časem jeho provozovatel vydal i knihu Průvodce světem Arduina (recenzi bych rád připravil pro Lupu na příští týden). První vydání bylo beznadějně vyprodané, takže vydavatel připravil urychlený dotisk (a pak že není trh, že?) I diskusní fórum je tu živější, ale přeci jen je zaměřené primárně na Arduino. Ale na druhou stranu – k Arduinu se dá připojit leccos, takže by diskusní fórum mohlo pokrýt velmi širokou oblast elektroniky.

Každopádně by mě tentokrát zajímal názor čtenářů – elektronických nadšenců: Chodíte na nějaké české weby a diskusní fóra? Nebo jste členy nějakého “hackerspace” (jako je Brmlab)? Myslíte si, že má smysl dělat v ČR něco pro domácí bastlíře, kteří nechtějí stavět ani profesionální, ani poloprofesionální zařízení, ale dělají to hlavně pro radost? Užili byste nějaké služby, od devkitů a breakout modulů až po levnou výrobu desek plošných spojů? Díky.

Našli jste v článku chybu?

20. 4. 2016 10:05

gck23 (neregistrovaný)

Počítám se mezi bastlíře, blbnu s arduinem, dělám rc modely a pokud např arduino nano s atmegou 328 v nejlevnějším ČR obchodě stojí 150Kč + poštovný a na aliexpressu vyjde na $1,5 s poštovným zdarma a podobně na tom jsou i ostatní věci, tak nakupovat v českým obchodě nebudu, max když něco potřebuju hned a z toho obchod se neuživí. Imho takhle postupuje většina bastlířů.

22. 4. 2016 9:51

Franta (neregistrovaný)

P.S. ještě k té rychlosti dodání: potřebou okamžitého nákupu trpí elektro-bastlíř prakticky jen v počátcích – pak se ale dostane do stadia, kdy se mu doma válí hromady součástek a hardwaru, tzv. šuplíkové zásoby – a co naopak chybí, je čas, aby si s tím vším hrál.

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?