Hlavní navigace

Senzory Martina Malého: Sen o hlasovém ovládání opět o krok blíž

 Autor: Amazon
Martin Malý 30. 3. 2016

Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak o něm mluví jako o “the Next Big Platform”. Uspěje Amazon Echo, nebo je to slepá ulička?

Někdy se mě z různých médií ptají: “A jak si myslíte, že bude vypadat budoucnost technologií v té a té oblasti?” Odpovídám vždycky stejně: “Podívejte se na české servery a pak na zahraniční. Velmi snadno najdete něco, co ve světě vzbuzuje nadšení a u nás se v komentářích kolemjdoucí odborníci shodují, že to je na nic, že to nikdo používat nebude, že nechápou, proč by to někdo měl chtít… S velmi vysokou pravděpodobností je to technologie, která tu bude za dva až pět let naprostý hit. Když o ní dneska napíšete, budete za vizionáře.”

Někdy to nevyjde. Historie technologií je dlážděná těmi, které měly všechny předpoklady k tomu, aby uspěly, nadšené recenze a kritiky jim předpovídaly zářnou a průlomovou budoucnost, a dnes po nich pes neštěkne. Ale úspěšnost takového předpovídání je poměrně velká; rozhodně větší než úspěšnost neustálého předpovídání zkázy a neštěstí, ačkoli to lidé poslouchají mnohem raději.

V oblasti Internetu věcí můžeme očekávat hotovou bonanzu podobných předpovědí. Za pár let budeme moudřejší, však po bitvě každý generálem, ale když aplikuju svou vlastní poučku, tak vychází jedna zajímavá komerční technologie už dnes. Je jí Amazon Echo.

Amazon Echo je něco jako stacionární domácí Siri či Cortana či “OK Google”, tedy hlasem ovládaný asistent, jakého známe z mobilních telefonů. Fyzicky jde o designové zařízení válcovitého tvaru, které obsahuje reproduktory, mikrofony a nezbytnou elektroniku, která slouží k připojení celého zařízení k internetu, popřípadě ke spárování s jinými zařízeními via Bluetooth.

V té nejjednodušší konfigurace funguje jako bezdrátový reproduktor, přes který si můžete pouštět hudbu ze svého mobilu. Jenže kvůli tomu byste asi neplatili 180 dolarů a Steve Wozniak, spoluzakladatel Applu, by nepovídal do médií o tom, že Amazon Echo je “the Next Big Platform”. 

Pokud je Echo připojené k internetu a správně nakonfigurované, stačí říct “Alex, play Eva and Vašek”, a z reproduktorů zazní… tedy, nejspíš asi nic, protože takové hity Amazon v knihovně pravděpodobně nemá, ale princip je jasný. Kromě toho dokáže zareagovat i na další pokyny, třeba “jaké bude dnes počasí?”, “Vzbuď mě v sedm ráno”, “jak se vaří kuře s tatarkou?”, “co říká Wikipedie o mitochondrii?”, “kdy budou letos Velikonoce” a tak…

Echo samo o sobě moc inteligence nepobralo. Ta pravá magie se odehrává, jak jinak, v cloudu. Software od Amazonu se stará o rozpoznávání pokynů a další učení mluvenému slovu. Nejdůležitější je ale integrace celého Echa do amazonského cloudu AWS. Alexa Voice Service umožňuje vývojářům vytvářet vlastní funkcionalitu a kombinovat ji s Echem. Výrobci různých domácích zařízení tak mohou snadno propojit svoje produkty s ovládáním přes Echo – a to je pravděpodobně nejvýraznější výhoda celého Echa.

Sen o hlasovém ovládání kdečeho tak je opět o krok blíž. Na druhou stranu je zařízení s mikrofony ideální špion v každé domácnosti. Milovníci dystopií tak mohou směle lomit rukama a varovat před Velkým bratrem, i když se Amazon dušuje, že dokud neřeknete klíčové slovo “Alexa”, tak se nikam nic neposílá… Ale jak už se ukázalo v případě technologie od Applu: pesimisté varují před neustálým odposloucháváním, které jistě vede rovnou do FBI, CIA, Mossadu, Bílého domu a NSA, ale prodeje trhají rekordy.

EBF16

V České republice si zatím moc s Echem, potažmo Alexou, což je klíčové slovo, které vyvolá pozornost celého zařízení, moc nepokecáte. Česky neumí, a mnoho z funkcí je vázaných na nabídku Amazonu, která je regionálně omezená – zatím. Ale Kindle Fire byl taky omezený, a přesto se v Česku dal bez problémů používat.

Uvidíme, jakou budoucnost bude Echo mít. Bude to opravdu nová univerzální domácí ovládací platforma, jak prorokuje Steve Wozniak? Nakročeno má slušně…

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Očkované a neočkované děti spolu ve školce

Očkované a neočkované děti spolu ve školce

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí