Hlavní navigace

Server Antispam.cz v novém

Michal Zálešák

Oficiální antispamový server podstoupil na počátku tohoto týdne podstoupil ozdravnou kůru, která se sebou přináší několik novinek, doufejme, že k lepšímu. Michal Zálešák by vám v tomto článku rád přiblížil, co se stalo, přihodilo, a co je tedy na Antispamu nového.

Tou úplně nejzásadnější novinkou je výměna na postu správce Černé listiny, seznamu, kam byly více či méně pravidelně zařazovány společnosti či jednotlivci, které se zásadní měrou provinili proti morálním antispamovým regulím. Dana Lukeše, zasloužilého moderátora této listiny, vystřídal Michal Zálešák, který se bude starat i o obsahovou stránku serveru. Do začátku svého působení si klade vskutku nemalý cíl – odpovídat na stížnosti proti spammerům ještě týž pracovní den (max. do druhého dne). Kromě toho bude reagováno i na zcela osamocené stížnosti – ne každá oběť totiž ví, jak může zareagovat. Pokud by se vaše instituce omylem dopustila rozesílání propagačních materiálů i na několik emailových adres, jejichž vlastníci s tím nesouhlasili či pokud by s nastávajícím rokem 2000 zkolaboval váš distribuční list, což by oboje mělo za následek stížnosti do formuláře Černé listiny, tak by vám za Antispam měla přijít žádost o vysvětlení z emailu sunnyz@chr.czn.cz a s podpisem výše zmiňované osoby.

Další změna již není tak patrná, posuďte však sami. Během víkendu byly zkontrolovány a upraveny všechny zveřejněné odkazy na studijní materiál – už žádné další chybová hlášení typu „stránka nenalezena“. Vzhledem k tomu, že obsah Internetu zastarává každým okamžikem, může se celkem bez problémů stát, že již nyní bude některý z nich nefunkční. V tomto případě vám zbývá jediné – obrátit se na spamadmin@antis­pam.cz a vězte, že již týž den bude opraven.

Zatím poslední novinkou je možnost aktivně zapojit vaši společnost do boje proti spamu v Čechách. Patříte-li k firmám či institucím, jejichž činnost se alespoň částečně týká Internetu či spravujete-li jeden z mnoha českých serverů a ztotožňujete se s obsahem prohlášení NIX.CZ proti spamu (www.nix.cz/spam­.html), pak vězte, že se k němu můžete připojit i vy. Stačí pouze poslat souhlasný email na adresu spamadmin@antis­pam.cz. Od půlnoci z úterý na středu jsou v seznamu zatím 4 subjekty – současný stav je k dispozici na následující adrese: www.antispam.cz/in­fo/prohl.htm. V minulosti patřily k signatářům prohlášení pouze velcé poskytovatelé připojení v NIXu. Naším cílem je však připojit k němu i poskytovatele obsahu českého Internetu – vždyť bez něj by nebylo ani tolik uživatelů. Kromě toho můžete vyjádřit své kategoricky odmítavé stanovisko ke spamu umístěním loga Antispam.cz na vaše stránky. Speciálně pro tento účel byl zhotoven panem Suchým malý banner typizovaných rozměrů, který je možno stáhnout na serveru Antispamu.

„Nové koště dobře mete,“ hlásá jedno z českých přísloví. Vůbec to však neznamená, že nový správce plánoval nějaké zásadní změny. Ba právě naopak, v systému Dana Lukeše bude nadále pokračováno. Účelem serveru Antispam není nekriticky zveřejňovat každý, ač sebemenší prohřešek proti spamu. Tudy cesta nepovede. Jeho primárním cílem je boj proti spamu. Veliké procento takovýchto případů totiž pochází právě od úplných nováčků na Internetovém nebi, kteří o pojmu spam nemají nejmenší potuchy. Co s takovýmito společnostmi, kteří se chtějí stát plnoprávnými uživateli Internetu? Neznalost zákona neomlouvá. Zprofanovat však jejich jméno umístěním na Černou listinu? Rozhodně ne. V takovém případě bude zvolena cesta osvěty a domluvy s následnou omluvou poškozeným uživatelům. I malému dítěti by při prvním prohřešku nebylo vhodné zakázat úplně všechno. S dovolením bych si vypůjčil slova jednoho nejmenovaného mediálního magnáta a řekl: „Buďme tolerantní“ – aspoň k těmto začátečnickým pokusům. Diametrálně odlišný postup však bude uplatňován proti něm, kteří se spamování dopouštějí zcela záměrně, zasílají zprávy na stovky emailových adres z neexistujícího konta a ještě reagují podrážděně na případné stížnosti.

Michal Zálešák

Našli jste v článku chybu?

27. 12. 1999 20:55

Dan Lukes (neregistrovaný)
Nastesti v CR nemame zadne profesionalni "spammery". A nenech se mylit - spravce listiny take nemuze byt uplny pitomec, takze jen to, ze kazdy SPAM zasilas z jine adresy nemusi nutne jako ochrana stacit ...

Pocitej napriklad s tim, ze ISP jsou vetsinou ochotni spolupracovat.

27. 12. 1999 17:04

Dan Lukes (neregistrovaný)
Tady je na miste zejmena moje omluva. Bohuzel, mnozstvi ukolu, ktere jsem si na sebe v posledni dobe nakladl mi efektivne branily venovat se agende Antispamu. A to se tykalo nejen zaslanych stiznosti, ale i ostatnich dopisu. Na vysvetleni, nikoli na omluvu - napriklad na jare znamenalo plne se venovat Antispamu mit prumerne jednu celou hodinu denne. Od leta, kdy jsem vedel, ze nestiham jsem pak hledal za sebe rozumnou nahradu (ono nelze vzit kohokoliv) - a pomerne dlouho neuspesne. Ono to neni p…
Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi