Hlavní navigace

Servery na výrobu iPhonů a superpočítač. Foxconn a KKCG otevřely datacentrum Lucerna

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Vedle sídla Sazky v Praze stojí nové datacentrum Lucerna spadající pod SafeDX, společný podnik Foxconnu a skupiny KKCG.

Datové centrum tchajwanské společnosti Foxconn a české skupiny KKCG se finálně rozjíždí v ostrém provozu. Výstavba objektu Lucerna v těsné blízkosti sídla společnosti Sazka v Praze trvala devět měsíců a zaštítěna je společností SafeDX. Ta je společným podnikem právě Foxconnu a DataSpringu spadajícího pod KKCG. Firmy investice do projektu nespecifikují, ambice ale mají.

„Počítáme, že díky mezinárodní spolupráci bychom kapacity mohli zaplnit poměrně rychle,“ říká pro Lupu šéf obchodu v DataSpringu (nově bez nejvyššího šéfa) Vojtěch Vojík. „Ve Foxconnu se dějí aktivity kolem centralizace v rámci střední a východní Evropy, z čehož budeme těžit,“ dodává. Foxconn u nás hodně investuje, vedle dvou továren v Pardubicích (počítače) a Kutné Hoře (servery pro HPE) zde buduje také vývoj. Zakladatel Terry Gou rovněž vlastní zámek Roztěž.

Role v joint-venture podniku jsou nastaveny tak, že DataSpring nové datacentrum postavil a provozuje ho, SafeDX realizuje obchodní aktivity a Foxconn prostory využívá pro své aktivity. Právě on by mohl být motorem zaplňování. SafeDX už má nyní v racích servery, které si navrhuje a staví sám Foxconn. Jde o stejnou technologii, kterou Foxconn využívá při řízení výroby iPhonů pro Apple.

Superpočítač od Foxconnu

Na těchto serverech běží cluster s big data platformou Hadoop, kterou SafeDX nabízí ve formě cloudové služby (PaaS). Aktuálně se na hadoopových strojích testují vzorky 200 TB dat, které se společnosti podařilo pro účely zkoušení získat. Náročnější výpočty mají v datacentru běžet i v budoucnu. SafeDX uvádí, že by Foxconn měl v Praze v budoucnu rozběhnout i vlastní superpočítač (HPC).


Autor: Jan Sedlák

Další část plnění nejspíše obstará skupina KKCG jako taková. V současné době se čeká na instalaci prvních racků Sazky a jejího dodavatele GTECH. Stěhování by mělo být dokončeno letos v prosinci. Sazka jako taková provozuje i původní datacentrum ve svém sídle. To společně se sousedícím SafeDX nesdílí infrastrukturu, objekty jsou ale propojeny dvěma optickými trasami. Subjekty, které jsou ve starém datacentru Sazky, už začínají osidlovat i nové centrum.

Proces plnění SafeDX ale ani tak nebude zcela bleskový. V současné době je v provozu první sál, ne však všechny racky (to zalepí ona Sazka). SafeDX bude mít ve výsledku čtyři datové sály, každý o kapacitě zhruba 50 racků. Sály jsou navíc rozděleny do takzvaných třech uzavřených PODů (v podstatě uličky), do kterých se vstupuje na čipovou kartu. „V prvním sále máme nasmlouvány klienty, začíná se s plněním,“ říká Vojík.

Realizace druhého datasálu má začít na začátku příštího roku. Společně s tím se plánuje vybudovat také systém chlazení skrze takzvaný freecooling, který se začíná vyplácet až při větším zaplnění běžící technikou. Výhledově se z vyprodukovaného tepla mají vytápět kancelářské prostory. Datacentrum jako celek má hotová stavební povolení, další rozšiřování tak v tomto ohledu nemá překážky.

Od filmů k datům

Datacentrum je postaveno do tvaru písmena T a oproti běžným budovám stejného typu trochu vyčnívá. Objekt byl součástí Lucernafilmu (odtud také název Lucerna) a filmového průmyslu a památkáři tak chtěli zachovat některé původní prvky včetně „žeber“ viditelných zvenku. Ponechány jsou rovněž kamenné podpory ve venkovních srázech či stromy.

Zchátralý objekt a pozemek kolem dříve vlastnila Sazka, dnes jde o majetek SafeDX. Pokud by se byznysu dařilo, jsou připraveny další okolní prostory pro další rozšiřování, ve hře jsou i mobilní datacentra, na která se u nás nyní hodně soustředí Altron.

SafeDX má dvě nezávislé větve externího napájení (směry od libeňského nádraží a Počernic), dva diesel agregátory schopné udržet provoz 12 hodin (prostor je pro další dva), každý s výkonem 1,4 MW. Nádrže pro naftu jsou přímo v budově, respektive pod ní. PUE je projektováno na 1,35, příkon datacentra až 1,7 MW, každý rack je schopen dostat se v průměru na devět kW. Vstup k sálům je možný pomocí otisku prstu, ploty datacentra mají také laserová pohybová čidla.

Objekt byl projektován podle standardu TIER 3. Certifikaci od Uptime Institute ale nemá, uvažuje se ale o ní. Tu vlastní datacentrum v Lužici u Hodonína, které provozuje rovněž DataSpring a odkud provozuje své služby, včetně nového pleAzure cloudu napojeného na síť Microsoftu. SafeDX má dvě nezávislé optické trasy, dodavateli konektivity jsou ČD-Telematika, CETIN a T-Mobile.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá