Hlavní navigace

Seznam staví Malý Seznam. Z bývalého ostravského superpočítače

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 13. 1. 2016

Seznam koupil datacentrový kontejner a buduje koncept „Malý Seznam“. Je to součást změn, kde hraje roli i cloud či vývoj vlastního hardwaru.

Tuzemská internetová jednička Seznam.cz se chce nadále rozvíjet nejenom po stránce produktů, obchodu či legislativy, ale plánuje také výrazné změny v infrastruktuře. Ta sice navenek není vidět, byznys společnosti na ní nicméně stojí. Základem novinek je v loňském roce zprovozněné seznamácké datové centrum Kokura, na němž se bude dále stavět.

Loni v září se vedle na trávě Kokury objevil nový objekt. Je to v podstatě tradiční lodní kontejner, ovšem namísto elektronických hraček mířících z Číny na západní trhy je v něm namontováno vybavení pro specifický typ datového centra. Jde o bývalý superpočítač Anselm, který doposud fungoval v Ostravě. „Koupili jsme ho za hubičku,“ říká pro Lupu technický ředitel Seznamu Vlastimil Pečínka.

Seznam si datacentrový kontejner začal koncem loňského roku upravovat dle svých potřeb. Chlazení vodou bylo například nahrazeno vlastním systémem a zvětšil se i počet serverových racků na celkových osmnáct. Vejde se do nich kolem čtyř stovek strojů. Z počátku má být obsazeno asi šest skříní a koncem ledna se začne s testy.

Jede se na chatu

To, co v této „plechové boudě“ optikou propojené s Kokurou poběží (interně se jí říká „chata“), se nazývá Malý Seznam. Bude to klon infrastruktury Seznamu, na kterém se mají testovat nové technologie, produkty, změny v konfiguraci sítí a tak dále. „Potřebujeme pískoviště pro provoz, kontrolní bod podobný provoznímu prostředí,“ vysvětluje Pečínka. „Nechce se mi plýtvat místem v tradičním datacentru, takže jsme zvolili tento způsob.“

Externí datové centrum Seznamu pro účely testování.
Autor: Seznam.cz

Externí datové centrum Seznamu pro účely testování.

Seznam má v Kokuře vlastní laboratoře, ty ale nemají sloužit pro produkční testy, ale spíše pro hraní si s novými technologiemi a podobně. Na „chatě“ se vedle sandboxu počítá také s několika vývojářskými stroji.

Projekt Malý Seznam je součástí rozsáhlejší koncepce, v rámci které chce firma dosáhnout větší automatizace, nasazování či aktualizací infrastruktury a aplikací. Do toho spadají i pojmy jako DevOps (když dnes Seznam nasazuje aktualizaci, provede vypnutí jedné z lokalit provozu) a součástí skládanky je i nasazování Dockeru, který už pohání homepage. Na „chatě“ poběží i interní dockerový cluster.

Nové testovací prostředí dá i větší prostor bezpečnostním penetračním testům. „Smyslem je i to, aby v kontejneru fungovaly takzvané release candidate verze,“ říká Pečínka.

Seznam chce se změnami vytvořit i dva týmy administrátorů. Jeden se bude soustředit čistě na infrastrukturu a druhý pak na nasazování a provoz aplikací. Počítá se s rozšiřováním počtu adminů a kromě Prahy firma shání lidi i do Brna.

Vlastní hardware a Seznam Cloud

Probíhající změny a novinky zapadají ještě do jednoho konceptu. Seznam v podstatě vytváří pružnější prostředí, které lze označit jako „Seznam Cloud“. Nejde o to, že by z Kokury měla běžet další varianta Azure či AWS. Jde spíše o to, že infrastruktura Seznamu má fungovat více jako privátní cloud usnadňující automatizaci, jednotnou správu a další s tím spojené procesy. To je ostatně ten cloud, o kterém se pořád mluví.

Externí datové centrum Seznamu pro účely testování.
Autor: Seznam.cz

Externí datové centrum Seznamu pro účely testování.

Seznam už se dostává do stavu, kdy může přemýšlet více jako Google a další velké internetové firmy, které se při budování infrastruktury řídí především vlastními požadavky a interním vývojem a úpravami. Vlastní serverové aplikace už si Seznam píše dlouho, teď ale aktivně začíná řešit otázku takzvaného open hardwaru.

„Do budoucna bychom chtěli sestavovat vlastní serverový hardware. S rostoucí velikostí už to dává smysl,“ říká technický šéf Seznamu. Firma si ho samozřejmě nebude přímo sama vyrábět. Spíše se vydá podobnou cestou, jako je Facebookem rozjetý Open Compute Project. V rámci něj se dají získat designy hardwaru, které je pak možné upravit a nechat vyrobit třeba v Číně.

Výrobci serverů a dalších technologií neustále přidávají nové funkce, které často hráči typu Seznam nevyužijí, a novinky naopak často dělají neplechu v konfiguracích a provozu. Internetové podniky s velkou infrastrukturou potřebují co nejčistší fungování bez zbytečného balastu kolem. I proto se velká jména snaží k open hardwaru připojit a vycházet zákazníkům vstříc, viz třeba můj článek z texaských laboratoří Dellu.

CIF16

Seznam v podstatě nepoužívá tradiční výkonná disková pole a storage skládá z tradičních serverů. Tato praxe se nezmění, a naopak tento trend bude spíše posilovat. Firma chce postupně přecházet na SSD disky. Pečínka věří, že do dvou let už jich v Seznamu bude většina.

Změny nastanou i u sítí. „Teď v datovém centru běžíme na vrstvě L2, což je hodně uzamčená záležitost (takzvaný vendor lock-in). My ale chceme sítě maximálně zjednodušit, podobně jako to má třeba Google. Budeme tak chtít využívat čistě IP a BGP protokol a i v rámci datacentra využijeme routovaný provoz,“ nastiňuje Pečínka.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy