Hlavní navigace

Seznam.cz: 80 % online populace se k internetu připojuje pomaleji než 10 Mbit/s

 Autor: Seznam.cz
David Slížek 16. 3. 2015

Největší český portál zveřejnil mapu rychlosti internetu v ČR založenou na interních měřeních rychlostí připojení jeho uživatelů. Má ale svá metodická „ale“.

Pokud by čísla Seznamu skutečně popisovala stav broadbandu v Česku, šlo by opravdu o docela smutný pohled. „Z námi naměřených dat vyplývá, že téměř 80 % Čechů se k internetu připojuje rychlostí nižší než 10 Mbit/s a pouze necelá 3 % české on-line populace mají připojení reálně rychlejší než 30 Mbit/s,“ hlásí Seznam.

Svá data nabízí zobrazená i v mapě, která ukazuje, jak to s rychlostí připojení uživatelů v průměru vypadá v jednotlivých regionech. Pro zajímavost: největší podíl 30 Mbit/s připojení podle Seznamu najdete v Ústeckém kraji (4,4 %). A největší podíl nejpomalejších přípojek do 5 Mbit/s je v Pardubickém (65,8 %), Libereckém (61,9 %) a Královéhradeckém (61,3 %) kraji. 


Autor: Seznam.cz

Mapu ve velké rozlišení najdete zde

Už tyto výsledky jsou poněkud zarážející. Jako u každého podobného průzkumu je totiž otázkou, nakolik jsou výsledky přesné a co vlastně Seznam měřil. „Jsme si vědomi, že nabídnout zcela objektivní data, není dosažitelné,“ uznává ostatně na PR blogu Seznamu i Business Development Director firmy Michal Feix.

Co se měří a jak

Nejdříve je potřeba říct, že ačkoli se tak Seznam tváří, nemapuje čistý stav infrastruktury – tedy maximální rychlosti, kterých na ní lze dosáhnout. Spíše ukazuje reálné používání – tedy to, jaké rychlosti připojení si uživatelé převážně od svých poskytovatelů kupují.

Pokud si například u kabelového operátora, který umí maximální rychlost třeba 100 MBit/s, uživatelé zaplatí jen rychlost 10 Mbit/s, bude jeho síť v měření Seznamu vykazovat právě a jen těch 10 Mbit/s. Statistiky tedy nejsou ovlivněny jen technickými parametry, ale také ekonomickým kontextem – hlavně cenami. Ne, že by to nebyla zajímavá čísla, jen je potřeba vědět, co vlastně znamenají.

Druhé „ale“ vychází z metodiky měření. Seznam svou statistiku nepostavil na reprezentativním vzorku populace, ale na měření rychlosti, kterou streamují videa uživatelé jeho videoslužby Stream.cz. „Volba této služby byla dána tím, že video obsah je z pohledu přenášené velikosti dat náročnější, než tomu je u jiných služeb Seznamu a bývá tak využita maximální rychlost uživatelských přípojek,“ vysvětluje firma ve své metodice (PDF).

Dává to samozřejmě logiku, ale v tomto předpokladu by mohl být problém. Zjišťuje měření videostreamu skutečně maximální rychlost linky? Počítá s tím, že uživatel nemusí pro videostreamimng využívat celou její kapacitu? 

Seznam se s tím mimo jiné snaží vypořádat vícenásobným měřením (proběhlo v termínu mezi 16. a 22. únorem 2015). „Pro každou IP adresu byly vybrány 4 hodnoty z každé hodiny v časovém rozmezí 17h až 21h. Z těchto 28 hodnot pro jednotlivé IP adresy byla vybrána ta nejvyšší,“ vysvětluje v metodice. V analýze nakonec použil záznamy z více než 450 000 IP adres z České republiky.

Výhrad by se samozřejmě dalo najít ještě více. Tak jako tak jde ale o poměrně zajímavé údaje, které mohou – s výše popsanými limity – naznačovat, jak to s rychlostmi připojení v Česku je. Seznam publikoval i zdrojová data či histogramy, pokud by s nimi chtěl někdo dále pracovat. 

Našli jste v článku chybu?

16. 3. 2015 11:50

uživatel (neregistrovaný)

To je těžké. Mám od O2 internet ADSL, který slibuje až 20Mbit/s a běžně mi to ukáže při měření okolo 5 Mbit/s. Tak nevím, kde je těch zbylých 15?

17. 3. 2015 9:03

Nelze zobecňovat, jsou místa doslova kousek za Prahou, kde je pouze garážový provider nevalné kvality a O2 s pár Mbity/s a někdy jen O2.

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET