Hlavní navigace

Seznam otevřel Kokuru. Teď ho čeká stěhování 30 tun hardwaru

 Autor: David Slížek, Lupa.cz
David Slížek 26. 3. 2015

Takové stěhování serverů tady ještě nebylo. Do nového datacentra v Horních Počernicích Seznam převeze na 1300 strojů. Jak to v Kokuře vypadá? UVNITŘ VELKÁ GALERIE

Začne to příští týden. Do stěhování Seznamu z malešického datacentra TTC se postupně zapojí na sedmdesát zaměstnanců firmy. Odpojí, převezou, překonfigurují a znovu zapojí stovky serverů, diskových polí a dalšího hardwaru. Vše bez výpadku služeb – uživatelé nemají nic poznat.

Novým domovem serverů bude ve středu oficiálně otevřené datacentrum Kokura, které si Seznam postavil v Horních Počernicích. Za deset let do něj chce investovat celkem 200 milionů Kč – cenu pozemku a hardwaru nepočítaje.

V provozu je zatím jeden ze dvou datasálů – do 96 racků každého z nich se přitom vejdou necelé čtyři tisíce serverů. Zprovoznění druhého sálu Seznam očekává už v roce 2017. Část ze svých současných asi tří tisíc (fyzických) serverů zároveň ponechává v datacentru Nagano.

TIP: Jak to v novém datacentru vypadá? Podívejte se na naši fotoreportáž:

Seznam má na stěhování připraveno několik scénářů, které se liší podle nároků jednotlivých služeb. V drtivé většině případů chce postupovat stylem, který administrátoři označují za „velký třesk“. 

Jeden den vypnou virtuální servery – kdyby se něco pokazilo, můžou je takto ještě druhý den rychle nahodit. Druhý den vypnou fyzické stroje, převezou je do Kokury, kde je zapnou a nainstalují. Pak přečíslují IP adresy, protože v novém datacentru jsou jiné domény a jiné rozsahy. 

Po spuštění ještě musí spárovat aplikace s odpovídajícími stroji v Naganu, kde má Seznam druhou polovinu serverů. Firma u svých služeb drží dualitu – to znamená, že každá běží v každý okamžik ze dvou míst nezávisle na sobě. Některé služby ale Seznam před stahováním „odstaví“ jen do Nagana – budou tedy dočasně provozovány jen odtud. 

Služby, které nesnesou dlouhou odstávku, se budou stěhovat tak, že administrátoři v Kokuře nainstalují buffer, složený z dvaceti až třiceti serverů. V noci pak do nového přestěhují virtuální servery a druhý den je vypnou v TTC, převezou je a z nich utvoří buffer pro stěhování dalších strojů. 

Na rychlosti záleží

Služby, které jsou citlivější na množství zapisovaných dat – například e-mail – čeká při stěhování ještě mírně odlišný postup. Při jejich přesunu jde totiž o rychlost. Administrátoři tak vypnou jejich datové servery v TTC, co nejrychleji je převezou do Kokury, kde je zapnou, nastaví nové IP adresy a nechají je dosynchronizovat data.

Je potřeba to zvládnout co nejrychleji, protože s časem rychle stoupá množství dat, která se pak musí dosynchronizovávat. Ale kdyby se něco stalo, třeba kdyby se cestou poškodily disky, nic zásadního se neděje – data máme několikrát jištěna, říká Marek Leš, Data Center Manager Seznamu.


Autor: David Slížek, Lupa.cz

Racky v Kokuře zatím zahřívají jen testovací servery

Na přestěhování asi 1300 serverů z Malešic do Horních Počernic má Seznam přichystána jen dvě auta. Pojedeme po menších várkách, na auta totiž máme pojistku, která nás jistí do určité výše, takže nepovezeme víc než třeba 40 strojů najednou, vysvětluje Leš.

Stěhovací vozidla si v Seznamu na akci připravili sami. Nejde o žádné specializované vozy, jsou jen vybaveny paletami a různým obalovým materiálem, který má tlumit vibrace a nárazy. Uvažovali jsme i o tom, že bychom pod palety dávali takové ty podložky, které se dávají pod pračky, abychom co nejvíc odstínili vibrace, ale nakonec to zřejmě dělat nebudeme, popisuje Leš.

Se stěhováním podle něj budou pomáhat i administrátoři a někteří vývojáři. Každá ruka se hodí – některé servery totiž váží až 80 kg. „Akce Kulový blesk“ by měla podle plánu trvat asi měsíc. Chceme stěhovat jen v pracovní dny a přes den, v pracovních hodinách, aby si administrátoři mohli normálně odpočinout. Máme vytvořených celkem sedm administrátorských týmů a každý se stará o svou množinu serverů, říká Leš.

Povolené ztráty

Cestování se servery může znamenat, že ne všechny dojedou do cíle v pořádku. Seznam předem počítá se ztrátami kolem 5 %. Rizik je celá řada a nedá se jim beze zbytku zabránit: některé stroje nemusí z různých důvodů po přemístění naběhnout, cestou se mohou poškodit disky atd.

Provoz služeb Seznamu ale nemají ani případné ztráty hardwaru ovlivnit. Každá služba běží v každý okamžik ze dvou míst nezávisle na sobě. Takže i kdyby nastal ten nejhorší možný scénář a žádný stěhovaný stroj nepřežil, služby poběží dál z Nagana, ujišťuje manažer provozního oddělení Martin Doleček. Jen by v takovém případě Seznam stál před problémem, kde rychle sehnat stovky nových strojů.


Autor: David Slížek, Lupa.cz

Oficiální otevření Kokury – zleva technický ředitel Vlastimil Pečínka, generální ředitel Pavel Zima, data center manager Marek Leš a Business Development Director Michal Feix

Aby toho nebylo málo, chystají síťaři v rámci stěhování u některých strojů zároveň obměnit konfiguraci. Nebudou tedy měnit jen IP adresy, ale i strukturu sítě, pravidla firewallů a podobně.

Na stěhování do Kukury se Seznam připravuje od začátku letošního roku. Loni v menším měřítku trénoval v Naganu, kde přesouval stroje z jedné místnosti do druhé. Zkušenosti čerpal také při navážení současných asi tří stovek testovacích serverů do Kokury.

MIF16

Administrátoři průběžně už teď testují třeba i chování některých starších diskových polí, která běží už několik let bez přerušení. Na zkoušku je několik hodin vypínají, aby si ověřili, jak se budou chovat po znovuzapnutí. 

Žádné zkoušky vás ale obvykle nedokážou úplně připravit na skutečnost. Snad se datacentru Kokura při stěhování prvních nájemníků vyhne smůla. Pojmenované je přece po nejšťastnějším městě na světě.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz