Hlavní navigace

Seznam se hrne do elektronické pošty

Marek Antoš

Jak se zdá, na našem písečku se službami, poskytujícími e-mail zdarma, bude ještě veseleji. Ke stávajícím třem hlavním, tedy ATC Organizeru (email.cz), POST.CZ a Atlasu přibyde ještě e-mail v podání Seznamu; tak alespoň zní zatím neoficiální informace, které jsme získali.

Jak se zdá, na našem písečku se službami, poskytujícími e-mail zdarma, bude ještě veseleji. Ke stávajícím třem hlavním, tedy ATC Organizeru (email.cz), POST.CZ a Atlasu přibyde ještě e-mail v podání Seznamu; tak alespoň zní neoficiální informace, které jsme získali.

Na úvod bych si dovolil malý historický exkurs. Prvním, kdo v doméně .cz vyběhl s profesionálním systémem pro veřejnou elektronickou poštu zdarma, byla brněnská firma ATC se svým ATC Organizerem, který se nakonec uhnízdil v doméně email.cz. Druhým v pořadí byla známá firma Globe Internet se svým POST.CZ, který byl uveden na loňském Invexu. Globe se však podařilo velmi šikovnou propagací a marketingem výrazně předstihnout ATC v počtu uživatelů, což z POSTu v tuto chvíli dělá jedničku mezi českými službami tohoto typu. Jako třetí do ringu vtrhnul Atlas, pro nějž tvoří e-mail zdarma logický doplněk ke službě MujWeb, která je obdobou světových Geocities – nabízí webový prostor zdarma. Mail Atlasu navíc láká benevolentně nastavenou maximální velikostí schránky – 10 MB.

Věci se však mění a leccos může být brzy jinak. Soudě podle některých statistik ATC Organizer do značné míry dotahuje náskok POSTu a není vyloučeno, že ho zanedlouho předhoní – dost možná to souvisí i s problémy, se kterými si se POST v poslední době potýká. Naposledy to byl pád databáze, díky němuž přišli uživatelé o týdenní dávku své poštu. V případě ATC se dá mluvit minimálně o absenci podobně nepříznivých zpráv, což nemusí, ale může znamenat, že se s podobnými problémy jeho uživatelé nepotýkají.

Jak se však ukazuje, na startovní čáře už se chystá čtvrtý vzadu, kterým má být nová freemailová služba Seznamu. Seznam už poměrně dlouhou dobu hovoří o tom, že se do této oblasti hodlá vrhnout a jak se zdá, nyní udeřila ta správná chvíle. Oficiálně by údajně měla být tato nová služba Seznamu oznámena příští týden. Pokud se Seznam celou svou vahou vrhne na toto pole, byť už konkurencí orané, nepochybně má reálnou šanci na úspěch. Uživatelé jsou sice konzervativní a rádi používají, na co si zvykli, ale váha Seznamu se počítá.

Cvičně jsem si projel databázi RIPE domén druhé úrovně pod .cz a snažil se najít příhodné doménové jméno v držení Seznamu, které by mohlo přicházet v úvahu pro freemailovou službu. Nenašel jsem nic, což velmi pravěpodobně znamená, že Seznam zvolí podobný postup jako v případě Kompasu a navěsí i nový e-mail na doménu seznam.cz. Ostatně v DNS už nějakou dobu existuje server email.seznam.cz, který bude zřejmě tím pravým. Z hlediska propagace to má jednu výhodu – řada uživatelů se možná nechá nalákat už jen tím, že budou mít doménu seznam.cz ve své e-mailové adrese.

Až bude freemail Seznamu oficiálně uveden, pokusíme se mu podívat na zoubek a porovnat ho s již existující konkurencí. Bude zajímavé, jak se bude situace vyvíjet dál. Něco (a někdo) mi říká, že ani tento čtvtý hráč nemusí být poslední, možná se chystá s něčím příjít ještě někdo jiný. Kdo? Nechte se překvapit.

Marek Antoš


Starší, související články:

* Co si myslí naši čtenáři o útoku hackera na POST.CZ
* Na POSTu řádil hacker

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“