Hlavní navigace

Seznam sedí na prameni

Tomáš Hodboď 17. 3. 2005

Seznam si na úterý naplánoval několik akcí. Spustil nové vyhledávání, představil nový bulvární magazín a oznámil hospodářské výsledky firmy za minulý rok. Česká portálová jednička si vede nebývale skvěle. Před konkurencí má ohromný náskok a na českém Internetu může mít prakticky cokoli, co si zamane. Bohužel to paradoxně škodí všem ostatním.

Seznam si na úterý naplánoval několik akcí. Spustil nové vyhledávání, představil nový bulvární magazín a oznámil hospodářské výsledky firmy za minulý rok. Česká portálová jednička si vede nebývale skvěle. Před konkurencí má ohromný náskok a na českém Internetu může mít prakticky cokoli, co si zamane. Bohužel to paradoxně škodí všem ostatním.

Je libo brusinky?

Seznam předevčírem spustil nové služby. První z nich je inovované vyhledávání, které přináší především lepší relevanci výsledků. A jak říká Ivo Lukačovič, o relevanci nalezených výsledků šlo při vývoji v první řadě. Vlastní technologie tak nahradila dosavadní Jyxo a nutno říci, že změna k lepšímu je na první pohled více než patrná. Přidána byla i chutná omáčka. Našeptávač, okoukaný od Googlu a jeho služby Google Suggest nacházející se v beta fázi, je novinka, která uživateli během zadávání dotazu nabízí nejčastěji hledané fráze. Seznam se samozřejmě nezapomněl pochlubit, že tuto funkci nabízí v ostrém provozu jako první na světě. Svíčkovou nabízejí všude, ale na Seznamu vám k tomu přidají ještě brusinky.

Další takovou brusinkou je zmenšený screenshot nalezené stránky. V Seznamu to obhajují tím, že na první pohled zjistíte, kam nalezené odkazy míří, a máte se tak vyhnout návštěvě nekvalitních stránek. Již při zavádění náhledů stránek z katalogu se nesetkala tato služba s příliš pozitivní odezvou. Takže nic, kvůli čemu bych od zítra začal vyhledávání Seznamu využívat. Těžko totiž z mini obrázku 100×75 pixelů rozeznat kvalitu. Ale abych nekřivdil, kromě brusinek nabízejí na Seznamu především mnohem lepší svíčkovou, kvůli které se tam na oběd zajít vyplatí.

Super bulvár

Druhou v úterý oznámenou novinkou je bulvární magazín Super.cz. Škoda, že deník tohoto názvu a charakteru na novinových stáncích už nenajdeme, možná bychom se dočkali dalších soudních pří. Každopádně o drbech a celebritách vědí ve vydavatelství Stratosféra své, a proto je Seznam využil ku prospěchu svému a společně tak zaštiťují nový Super projekt, kde na čtverečném centimetru nalezneme více fotografií než textu. Jediným, čím se mohou lišit od konkurence, je málo obvyklá sekce Vtípky a videa.

Já na to mám

Kromě nových služeb byla na úterý také naplánována tisková konference, na které Ivo Lukačovič oznámil hospodářské výsledky za minulý rok: tržby 553 milionů korun, meziroční nárůst 115 procent, nezdaněný zisk 110 milionů korun, oproti minulému roku nárůst 360 procent.

Nejen tato čísla dělají ze Seznamu český internetový monopol. Také výsledky návštěvnosti z iAuditu ukazují, že Seznam je oproti nejbližšímu konkurentovi čtyřikrát navštěvovanější. A to by nás mělo trochu strašit.

Nejstarší český portál může mít na českém Internetu prakticky cokoli, co si zamane. Už pouze skutečnost, že za novým projektem stojí Seznam, zaručuje několik tisíc návštěvníků denně, což někdo jiný dosahuje jen dlouhodobou a poctivou prací.

Ostatně statistiky iAuditu tato slova jen potvrzují. Mezi Seznam a jeho dílčí služby se občas vklíní nějaký ten portál (Centrum, Atlas, Tiscali, Quick, Volný) či vydavatelství (Mafra, Ringier, Cpress). Jinak jsou to v první padesátce samé Novinky, Lidé, Horoskopy, Mapy, Smobily, atd.

Samostatné projekty mají šanci na úspěch jen mizivou. Například společnost LMC a její Práce.cz se snaží na internetovém trhu práce udržet již několik let. Dokonce právě běží v televizi třicetisekundové spoty. Jenomže jakoby se nechumelilo, Seznam si minulý rok řekl, že na poli pracovních serverů je ještě dosti volného místa, a spustil si službu Spráce. Za necelý rok v počtu nabízených pozic personální server Práce.cz téměř dohnal. A to bez výraznější reklamy a propagace. Takových příkladů bychom mohli nalézt i více. Předpokladem úspěchu je dostat se do stáje Seznamu a na úspěch máte z polovic zaděláno.

Kdy bude PPC

A ještě jeden příklad. Tentokrát chování Seznamu jako sedící žáby na prameni. Již dlouho se očekává, že výraznější rozkvět PPC (pay per click) kampaní přijde až s uznáním této formy Seznamem. Jenomže jak Ivo Lukačovič přiznal, „vůbec nejpopulárnějším produktem loňského roku byl firemní zápis do katalogu určený pro malé a střední firmy. Tito podnikatelé si velice důsledně měří návratnost prostředků investovaných do reklamy. Z tohoto důvodu investují tam, kde je to pro ně nejvýhodnější.“ A jelikož jsou tyto zápisy placené paušálně a přesto se segmentu malých a středních firem stále vyplácí (nebo alespoň je jim do hlav „seznamáckými“ obchodníky natloukáno, že to tak je), nebude se Seznam do PPC nijak hrnout. Z paušálních poplatků plyne více, takže proč se dobrovolně o zdroje připravovat?

Seznam těží a patrně již navždy těžit bude z toho, že je tady nejdéle. Rokle mezi ním a konkurencí je opravdu propastná a těžko se v nejbližší době podaří někomu tuto jámu alespoň z části zasypat. Trhu to škodí, Seznam z toho profituje. Nezbývá než pogratulovat.

Našli jste v článku chybu?

25. 8. 2007 13:14

NJ (neregistrovaný)
Jedine mapy.cz jakz takz ujdou

23. 3. 2005 0:35

jan (neregistrovaný)
napsal solidní článek.Těm číslům ale moc nevěřím
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Nestlé vyvinula nový typ „netloustnoucího“ cukru

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO