Hlavní navigace

Seznam zpřísňuje pravidla proti spamu. Bude kontrolovat doménu

Autor: Isifa
Jan Beránek

Portál začne uživatelům svých freemailových služeb čistit poštu od spamu pomocí přísnějších regulí. Novinka začne fungovat v dubnu.

Jednaaosmdesát milionů zpráv denně letí do schránek freemailu Seznam.cz. Zpráv, které ale posílají reální lidé, je jen zlomek. Čtyři pětiny e-mailů totiž tvoří spam. Firma chce od dubna začít filtrovat příchozí poštu přísněji než dosud a nasazuje kontrolu prostřednictvím technologie DomainKeys Identified Mail (DKIM).

Ta například pomáhá odhalit podvržení adresy odesílatele. To je „trik“, kterého často využívají útočníci rozesílající pravidelné várky zavirovaného spamu – viz Další vlna falešných mailů: potvrzení objednávky z Obchody24.cz.

Nutno podotknout, že standard DKIM už několik let podporuje většina velkých světových poskytovatelů freemailových služeb jako je Yahoo nebo Google

„Platný DKIM se tak stane nutnou, nikoliv však postačující podmínkou k úspěšnému doručení hromadné pošty zasílané do schránek Seznam.cz. Na zprávy s platným digitálním podpisem budou samozřejmě aplikovány další mechanismy antispamové kontroly tak jako doposud,“ tvrdí na blogu firmy produktový manažer firmy David Finger.

UX17_snitker

Problémy se tak mohou týkat především marketérů, protože e-mailing je stále jednou z nejefektivnějších forem komunikace. Seznam je první provozovatel freemailu, který bude v tuzemsku vyžadovat podpis e-mailů prostřednictvím DKIM povinně. Mailingovým firmám doporučuje i nasazení schvalovacího systému SPF (Sender Policy Framework) nebo svou aplikaci Feedback loop.

A novinky v zabezpečení připravuje i Economia pro schránky portálu na Centrum.cz. „Na letošní rok připravujeme spuštění služby (Feedback Loop) FBL a určitě zvažujeme i možnosti zvýhodnění subjektů, které s námi budou aktivně přes FBL pracovat a budou používat DKIM a další pravidla, pro hromadné rozesílky směrem k uživatelům našich freemailů,“ tvrdí šéf IT firmy Štěpán Burda

Našli jste v článku chybu?
15. 1. 2015 13:32
Karl von Bahnhoff (neregistrovaný)

Dříve to šlo, teď v nové verzi bohužel ne. Jelikož jsem dříve měl z Vámi uvedeného důvodu antispam vypnutý a pravidla nastavená až v desktop klientovi, tak (nejen) tuto funkci rovněž postrádám. Mail dopadl jako cokoliv u Seznamu - nová verze = výrazně horší použitelnost.

15. 1. 2015 14:09
jehovista (neregistrovaný)

Mail na seznamu pouzivaji snad uz jenom masochisti. Chapu, ze prechod neni casto jednoduchy, ale z dlouhodobeho pohledu se to rozhodne vyplati.