Hlavní navigace

Sítě doručování obsahu v roce 2006

 Autor: 29
Michal Krsek

Když jsem na začátku roku 2006 napsal dva články o sítích doručování obsahu (Content Delivery Networks), vzbudily poměrně velký zájem (první z nich bych se odvážil označit za rozpoutání menší flamewar). To naznačilo, že o dané téma je v komunitě zájem. Troufl jsem si v druhém udělat anketu o tom, kolik sítí doručování obsahu bude koncem roku. Jaká je realita dneška?

Tehdy hlasovalo 54 uživatelů, z nichž tipovalo 15 procent jednu síť, 11 procent dvě až pět sítí, 7 procent hlasujících mělo za to, že jich bude více než pět, a více než polovina (52 procent) došla k závěru, že nevznikne žádná. Jaký je stav na konci roku 2006?

Máme zde dvě klasické sítě doručování obsahu: projekt NACEVI (NÁrodní CEntrum VIdea), který provozuje Visual Connection, a projekt Stream TV provozovaný společností Global Inspiration. Za jistou formu CDN můžeme považovat také systém, který distribuuje videa pro projekt Kinománia – i když ten využívá mechanismů P2P sítí.

Do seznamu nepočítám sítě doručování obsahu, které obsluhují české uživatele, ale nejsou provozovány českými subjekty (jako je například Akamai nebo VitalStream) ani sítě doručování obsahu, které slouží pro distribuci televizního vysílání v privátním prostoru telekomunikačních operátorů. Předpokládám, že autoři druhého typu se případně naštvaně ozvou v diskusi :-).

Projekt NACEVI byl spuštěn začátkem září roku 2006 a momentálně obsluhuje především internetové vysílání České televize. Podporuje platformu Windows Media (kodek standardizován organizací SMTPE jako VC-1). Doba spuštění se ukázala být mimořádně šťastná, díky politické situaci prošla infrastruktura zátěžovým testem na začátku října při vyjadřování důvěry první vládě Mirka Topolánka. Přes 5000 lidí tehdy vygenerovalo datový tok přes 1,5 Gbit/s což by klasicky postavené internetové vysílání mělo problém (za rozumnou cenu) odbavit. Kromě zpravodajství systém odbavuje také vysílání programu ČT2 a ČT4, zvláště přímé přenosy Gambrinus Ligy a Ligy mistrů (portál Fotbal Živě). Popis projektu vyšel v listopadovém čísle papírového časopisu PIXEL.

Projekt Stream TV spustili provozovatelé do betaprovozu 21. prosince 2006, tudíž je předčasné hodnotit jeho výkon. Z diskuse pod článkem Patricka Zandla na Marigoldu vyplývá, že síť momentálně tvoří tři lokality a datový tok se pohybuje někde kolem 150 Mb/s, což není mnoho. Nicméně autoři předpokládají vytvoření společenského fenoménu (alespoň Patrick Zandl se usilovně snaží prezentovat projekt jako českou analogii YouTube), a tak je pravděpodobné, že CDN budou potřebovat. Není jasné, zda autoři Stream TV hodlají technický systém dále nabídnout na trhu, předpokládám, že to bude záležet na úspěšnosti jejich televize. Systém Stream TV pracuje s formátem Flash video.

Projekt Kinománia je „velkoobchodní půjčovna filmů“ provozovaný společnosti Alef0. Podporuje opět formát Windows Media. Na rozdíl od předchozích dvou systémů je zaměřen na poskytování zábavy za peníze uživatelů (součástí je i systém DRM). Je zajímavý tím, že distribuce multimediálních souborů k uživatelům je realizována prostřednictvím protokolu Bittorrent, což sice provozovateli CDN nedává příliš velkou kontrolu nad distribucí, na druhou stranu ale výrazně snižuje náklady (distribuci platí z velké části uživatelé platbami za své přípojky). Kinománia momentálně nabízí služby prostřednictvím dvou partnerů – Seznamu a televize Nova.

Sluší se dodat, že projekty NACEVI a Kinománia byly spolufinancovány z Fóra pro vysokorychlostní přístup, které bylo zřízeno Ministerstvem informatiky ČR. Systém Stream TV je budován výhradně ze soukromých zdrojů jedné mediální skupiny působící na českém trhu.

Stejnou anketu na příští rok asi nemá cenu vypisovat, autor sám ví nejméně o třech dalších vysílatelích audia a videa v ČR, kteří o nasazení podobném systému uvažují.

Anketa

Tipovali jste počet CDN na konci roku 2006 správně?

Našli jste v článku chybu?

4. 1. 2007 9:07

Diky za komentar.

Co se tyce dorucovani obsahu, mel jsem na mysli "site dorucovani obsahu". B2B reseni typu "jeden server na rychle siti" nejsou v tuto chvili v hledacku :-)

Videoarchiv CESNETu neni sit dorucovani obsahu. Ambici CESNETu neni delat televizi ani konkurovat komercni sfere a tomu take odpovida prezentace. Nicmene mate pravdu, ze webdesign neni uz na urovni doby a je pravdepodobne, ze v letosnim roce dojde k jeho redesignu. Nicmene, videoarchiv CESNETu je jen maly nahled do ak…

4. 1. 2007 14:35

Transportni reseni mimo IP site neni nametem :-) Site dorucovani obsahu chapu dle definice Wikipedie.

Ano, na media ve videoarchivu CESNETu muzete odkazovat primo. Na svuj web nic nepichnete, na svuj web date odkaz na nejaky cizi server (ale to delate i dneska pomoci A HREF. Media oznacena Ceska Televize neposkytla Ceska Televize, ale jsou vysledkem dohody s vlastnikem autorskych prav. Ostatne, ze to jde, muzete vyzkouset na www.herafilm.cz. Ony zaznamy nepochazeji z vysilani CT (na ten serve…
DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“