Hlavní navigace

Skočte si na špek (cvičně)

Vojtěch Bednář 2. 5. 2006

Více než 97 procent uživatelů Internetu není schopno rozpoznat nebezpečný web od bezpečného! Jste také pouhý jeden krok od nainstalování superbrutálního spyware přímo na svůj počítač? Tisíce děkovných dopisů!

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Na serveru Slashdot se minulý týden objevila zajímavá zprávička (s odkazem na blog původního autora) . Pouhá tři procenta uživatelů, kterým dala společnost McAfee jednoduchý test s cílem rozlišit nebezpečné webové stránky od neškodných, byla schopna dosáhnout rozumného výsledku. Celkový vzorek uživatelstva přitom nebyl nijak malý – uvádí se, že více než 14.000 osob. Znamená to, že jsme s odpuštěním a veškerou úctou opravdu tak příšerně omezení a blbí? Proč to nezjistit.

Test, respektive kvíz, který zjišťuje pravděpodobnost, že si do svého počítače necháte nainstalovat nějaké to reklamu servírující nebo data vykrádající překvapení, je stále k dispozici na webu McAfee a můžete si jej vyzkoušet (v angličtině). Princip je jednoduchý. Uživatel má ze screenshotů několika webů rozlišit ty, které považuje za bezpečné, a ty, které jsou podle něj zdrojem spyware. Nejde přitom ani tak o bezpečnost webových prezentací, jako o produkty, které tyto prezentace nabízejí ke stažení a k použití. Screenshoty je možné si nechat zvětšit a, konec konců, můžete příslušné weby navštívit a přesvědčit se osobně.

Výsledky jsou na první pohled katastrofální. Když však vezmeme v úvahu, že test je anglicky a že běžně pitomý uživatel na něj nenarazí, nabízí se zde jisté alibi. Totiž že našinců se jeho výsledky netýkají. Dovolím si to alibi ještě trochu přikrmit. Ne ze všech proradných webů je totiž patrná jejich proradnost. Některé, třeba KaZaa, jsou dostatečně známými firmami a na trik se smajlíky zadarmo už také skočí málokdo, ale méně známý dobře udělaný web bez reklam je tvrdým oříškem i pro zkušeného uživatele, natož pak potenciální oběť – laika. Pokus o seriózní výzkum schopnosti uživatelů rozpoznat, co je a co není nebezpečné, se tak dle mého soudu poněkud mění v cosi, co se podobá scientologii. Nicméně jedna věc je akademicky žehrat na kvalitu kvízu a druhá věc je rozpoznat skutečný spyware. Zde se nachází pudlův hrob.

MIF16

Z kvízu McAfee totiž mimo jiné vyplývá to, že ačkoliv některé finty autorů nebezpečného software a obsahu jsou dostatečně známy, mnoho jiných může vypadat na první pohled mnohem neškodněji. Setkat se s nebezpečným webem není nic mimořádného a šance je podle autora původního příspěvku při běžném používání Internetu po jednom měsíci stoprocentní i pro uživatele, který je schopen obsah rozlišit velmi dobře. Zde se ze scientistického experimentu stává opět popis skutečné reality. Totiž že reálné hrozby začínají mít podobu, při které není možné poznat, co je ovečka a co vlk.

Zda jste, nebo nejste schopni rozlišit nebezpečný obsah od bezpečného, si můžete ověřit sami. Pokud se na konci testu stanete bezpečnostním guru, gratuluji vám (a sám se přiznávám ke druhému pokusu). Pokud ne, nebojte, sám test vás samozřejmě ničím nezamoří. Maximálně ještě více přikrmí paranoiu správců systémů s přístupem k webu, spyware je totiž, jak vidno, všudypřítomný.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: RRTV: licence pro Šlágr TV

RRTV: licence pro Šlágr TV

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech