Hlavní navigace

Skrytá nevýhoda teleworkingu

Eduard Hlava 4. 11. 2005

O teleworkingu, tedy práci z domova, se mluví v pravidelných vlnách. Téma přiživují zejména okolní jevy, které s ním na první pohled ani nesouvisí. Ostatně i já jsem neodolal a již jsem se v glose teleworkingu věnoval. Tehdy byly tím impulsem zprávy o docházející ropě. Dnes se k práci z domova vrátím.

O teleworkingu, tedy práci z domova, se mluví v pravidelných vlnách. Téma přiživují zejména okolní jevy, které s ním na první pohled ani nesouvisí. Ostatně i já jsem neodolal a již jsem se v glose teleworkingu věnoval. Tehdy byly tím impulsem zprávy o docházející ropě. Dnes se k práci z domova vrátím.

Impulsem pro návrat tentokrát ale nebyla zmutovaná ptačí chřipka, kvůli které se budou lidé bát vyjít na ulici, a budou tedy pracovat raději doma. Mimochodem, všimněte si, jak média pracují na tom, aby udržovala lidi v neustálém napětí. Když to není terorismus (ten by mohl být také impulsem pro rozvoj teleworkingu) ani ropa, máme tu ptačí chřipku. A ani nechci domýšlet, co přijde dalšího.

Ale zpět k tématu. Ve zmíněné glose jsem zmiňoval, že hlavní překážky pro rozšíření práce z domova vyplývají z toho, že návyky zaměstnavatelů, ale i zaměstnanců nelze změnit ze dne na den. Mlčky jsem ale přešel jednu profesi, která už dnes ve velké míře pracuje z domova a nikdo se nad tím nepozastavuje. Jsou to programátoři, vývojáři, grafici. Dokonce někteří z nich si ani nedovedou představit, že by to mělo být jinak.

S teleworkujícími kolegy máme dlouhodobé zkušenosti a za těch několik let jsme si snad už vypracovali návyky, které činí tento typ spolupráce skoro bezproblémovou. V mezích možností. Není třeba zmiňovat známé výhody (flexibilita, úspora na nákladech, možnost pracovat z postele) a nevýhody (těžší komunikace, nemožnost okamžité kontroly apod.). Určitě to znáte z vlastní zkušenosti, ať už z jedné či z druhé strany.

Nedávno jsem si uvědomil další nevýhodu teleworkingu, která vyplývá z časové flexibility. Jedná se o „posun časového pásma“ teleworkera. Představte si, že jste typ „sova“, tedy raději pracujete v noci a přes den spíte. Pro teleworking to není žádný problém, pokud to teleworkerovi vyhovuje. Jenže. I během práce v noci je mnohdy potřeba konzultovat mnoho vyskytnuvších se problémů. Prostě komunikovat. Ale s kým, když zadavatel (zaměstnavatel) v tu dobu spí? Odkládá se tedy řešení problému minimálně o další den. Pracovník musí sepsat zprávu, poslat ji zadavateli, ten se ji pokusí vyřešit a poslat výsledek zpět pracovníkovi, který se k tomu dostane někdy až v době, kdy zadavatel už „není na příjmu“.

Je to sice zdržení, ale ještě by to nebyla taková tragédie. Asi mi dáte za pravdu, že pokud na něčem pracujete a u něčeho se zarazíte a nutně potřebujete problém vyřešit se zadavatelem, upřednostňujete okamžitou reakci, abyste mohli hned pokračovat dál. Pokud činnost přerušíte s tím, že se k tomu vrátíte další noc (večer), zbytečně mrháte svým časem, neboť další den je nutné se do problému opět dostat. Vím, že to zní banálně. Ovšem jen do chvíle, kdy vám začne hořet termín.

Četnost těchto situací lze eliminovat kvalitním zadáním a definováním slepých uliček včetně návrhu řešení v případě, že problém nastane. Pominu-li tedy to, že zadavatel bude vzhůru i v noci spolu s teleworkerem. Ovšem nedovedu si představit, že by všichni teleworkeři, kteří pro zaměstnavatele pracují, byli sovy. Pak by bylo asi lepší, kdyby se odstěhovali tak daleko, aby se jim tento časový posun eliminoval.

P.S.: Jakákoliv podobnost s reálnými postavami či skutečností je čistě náhodná.

Našli jste v článku chybu?

6. 11. 2005 13:36

Karel Zak (neregistrovaný)
Jasne, ze je rada veci kde to nebude efektivni, ale IMHO 90% vetsiny tvorby software by tak slo delat. Napriklad ja mam po ruce moznost se optat v libovolnou dobu (protoze vzdy je nekde nekdo kdo nespi) pomoci IRC cca nekolika stovek kolegu v ruzny castech sveta. Je dobre si uvedomit, ze ve firme muzete nastolit daleko efektivnejsi (prisnejsi) pozadavky na komunikaci nez treba u open source projektu, kde lide pracuji pokud chteji a maji cas.

Zajimave je ze tu nezaznela podle meho nejvetsi vyh…

5. 11. 2005 16:16

Vaclav Kabat (neregistrovaný)
na druhou stranu ted startoval studentsky satelit, ktery byl rizen absolutne distribuovane a pres net... tusim 10 mensich tymu z 10 zemi

inteligence je udelat chybu ale vzit si z ni to dulezite, aby se nestala znova

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá