Hlavní navigace

SkrzNaSkrz: Sloužit a chránit

Redakce 8. 6. 2001

Na českém Internetu jsou webové stránky, které si z hlediska funkčnosti zaslouží to nejpřísnější měřítko - měly by být jednoduché, přehledné, viditelné ve všech prohlížečích. Mezi takové lze počítat i web sdružení CZ.NIC, které spravuje jádro českého Internetu - národní doménu. Hodnotí Martin Kopta a Tomáš Holčík.

415

Martin Kopta


martin.kopta@gar­con.cz

Tomáš Holčík


Computer Press
tomas.holcik@cpres­s.cz
PŘÍSTUPNOST A RYCHLOST
Výtečná. Co by už mělo být rychlejší a dostupnější než centrální server CZ.NICu? Rychlost je tak zcela v pohodě, nejsou přenášeny žádné velké objemy dat, takže se k údajům na stránkách dá propracovat poměrně rychle.
POUŽITELNOST
Usability pravděpodobně mezi profesionálními tvůrci website stále patří k nejpřísnějším tabu. Jak jinak si vysvětlit existenci zbytečné titulní strany, která mohla být využita třeba k uvedení aktuálních informací nebo pro nejčastěji využívanou službu? Jak jinak si vysvětlit, že na prohledávání údajů se musíte proklikávat přes submenu? Jak jinak si vysvětlit, že v rámové struktuře je menu zbytečně zdvojeno, avšak na jednotlivých stranách webu nenajdete ani hloupý odkaz na index? Jak jinak si vysvětlit, že rámy nejsou správně popsány a kompletních služeb nelze využít bez javascriptu nebo proč je rámová struktura deklarována podle loose.dtd [správně frameset.dtd — pozn. aut.]? Na výtky je tu málo místa. Nové rozdělení serveru do framů příliš použitelné není. Zatímco dřívější strohé provedení krásou zrovna neoplývalo, nový server vsadil na navigaci ve framech v okamžiku, kdy ji již všichni ostatní pomalu opustili. Svůj účel však stránky plní. Použitelné to tedy je, přesto by asi bylo lepší zařadit hned na titulní stránku odkazy na nejčastější funkce – třeba prohledávání domén rovnou s boxíkem na vyhledávání.
GRAFIKA A DESIGN
Vizuální podoba přestává být důležitá v okamžiku, kdy neklade překážky v přístupu k informacím, proto asi nemá smyslu ztrácet tu za ni slovo. Informace z webu Cz.NIC by při tomto technickém zpracování asi nebyly přístupnější, ani kdyby vzhled navrhoval Rostislav Vaněk. Ta prezentace není ani graficky zdařilá, ani objevná a neotřelá, ani … prostě je nijaká. Nic na tom nezhorší ani kombinace Eurostylu s volně psaným písmem jak z nepovedeného štítu nad uzenářstvím. Předchozí strohá podoba webu CZ.NICu byla tak jednoduchá, až se stávala terčem časté kritiky. Nové provedení je z mého pohledu skok na druhou stranu zdi – grafická navigace, poskakující trojúhelníček (ten se mi líbí), textové názvy provedené v grafice (to se mi nelíbí), již zmíněné framy, prostě kde dříve byly jen prosté texty, je nyní plná grafika. Vzhledem k tomu, jak CZ.NIC obhajoval dřívější podobu s ohledem na maximální dostupnost různými verzemi prehistorických prohlížečů, poněkud zaráží, že v sekci NOFRAMES titulní stránky je uvedeno jen „Tyto stránky vyžadují podporu rámů“, aniž by tam byl třeba odkaz na starou verzi serveru. Stará verze webu (nyní old.nic.cz) se navíc otvírá z titulní stránky přes JavaScript, také zvláštní.
OBSAH
Stále stejný. Jen hůře dostupný a v balení urážejícím můj jemnocit. To, co tam má být, tam je. V tomto směru není na serveru prakticky co hodnotit. Informační hodnota webu je pro dané zaměření dostačující.
ORIGINALITA
Myslím, že nikdo jiný u nás domény CZ neregistruje, takže originalita nápadu je značná. ;-) Ori- co? Tento typ webů je určen k tomu, aby byl maximálně standardní a hlavně neutíkal do žádných experimentů. Ale je pravda, že tento web je na českém Internetu originální – žádný jiný se stejnou funkcí tu není. :-)
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
Cz.NIC musí být ohromně lakomý a možná i hloupý, když se snažil donutit programátora javaskriptů, aby vytvořil i grafický návrh a napsal zdroj HTML. Myslím, že dotyčný chudák udělal, co bylo v jeho silách. Lakota se teď Cz.NICu vrací v reakcích lidí, kteří jsou nuceni používat jeho služby. Zaplaťpánbu, že už aspoň funguje odkaz na starou verzi. Web CZ.NICu v novém provedení přibral na kráse a ztratil na rychlosti ovládání. Nic však není ztraceno a vyladit web ke spokojenosti jistě nebude nic složitého.
CELKOVÉ HODNOCENÍ
3/10 6/10

Anketa

Líbí se vám www.NIC.cz?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství