Hlavní navigace

SkrzNaSkrz: www.CESKENOVINY.cz

Redakce 30. 3. 2001

České noviny pravděpodobně nikdy nebudou nejoblíbenějším zpravodajským serverem českého Internetu, protože nabízí pouze "suché" agenturní zpravodajství a žádné "bonusové informace", přesto však patří k jednomu z nejoblíbenějších zdrojů zejména díky své rychlosti. Tentokrát hodnotí Tomáš Filípek a Michal Zálešák.

385

Michal Zálešák


michal.zalesak@in­terval.cz

Tomáš Filípek


maniac@pinknet.cz
PŘÍSTUPNOST A RYCHLOST
Vzhledem k tomu, že k přístupu na Internet používám pevnou linku (256 kB, i když spolu s dalšími asi 40 lidmi), nemám s rychlostí načítání sebemenší problémy. Ping s 0% ztrátovostí bych sice nazval povinností, ale čas odezvy 27 milisekund je poměrně slušný výsledek, když data musejí cestovat ještě přes NIX. S přístupem na tuto stranku jsem neměl problémy a i rychlost zobrazování mě celkem překvapila.
POUŽITELNOST
Web, email, WAP a PDA organizéry – dnes již standardní komunikační kanály – používat České noviny jako informační zdroj tak mohou informační nenasytové i mimo kancelář. Použitelnost se odvíjí od obsahu, který je na velmi dobré úrovni a neopomíjí žádné důležité informace, které návštěvník požaduje. Od hlavních zpráv až po počasí obsahuje aktuální a vyčerpávající informace. Co mě poněkud zklamalo, je to, že se v novém designu poměrně složitě informace hledají, a nejsou tak na první pohled přístupné, jak tomu bylo dřív.
GRAFIKA A DESIGN
V Internet Exploreru a nové verzi konkurence, Netscape 6, jsem neměl problémy, ty však přišly až s nižší verzí prohlížeče Netscape – zato poměrně zásadního charakteru. Nezobrazují se pozadí. Vzhledem k tomu, že jsou nadpisy sekcí bílé, tak nejsou na stejně barevném (bílém) pozadí vidět – opravdu „malichernost“! Na jedné straně sice chápu, že trendem je odzkoušet funkčnost na majoritním software a zbytek pohov, zastávám však názor, že takto všeobecné servery by měly vypadat pro všechny uživatele stejně. Nový design mi přijde spíš bohužel jako krok zpět, je to možná způsobeno tím, že jsem si na něj ještě nestihl zvyknout. Ale každopádně přehlednost se velkou měrou zhoršila, působí na mě celkovým přeplácaným a hustým dojmem a človek musí dost času strávit tím, že hledá, co by mělo být hned na první pohled vidět a nebo být dostupnější. Co mě ale nejvíc zklamalo, je množství reklam. Zhoršuje to i celkový vzhled, který působí natěsnaně. Ale bez toho by asi bohužel nemohl žádný server existovat.
OBSAH
S týmem profesionálů a podporou České tiskové kanceláře by snad ani nešlo nabízet špatné zpravodajství. Pokud chcete vědět ty nejnovější informace ze všech oblastí, je toto poměrně dobrá volba. viz. POUŽITELNOST
ORIGINALITA
Tvůrci Českých novin v podstatě s ničím originálním a převratným nepřišli. I pořekadlo „proč dělat věci jednoduše, když jich můžeme dosáhnout složitější a delší cestou“ již před nimi vymysleli jiní, jejich postup vytvoření oblíbené záložky v prohlížeči ho však dotáhl k dokonalosti. www.ceskenovi­ny.cz/zalozky/ Vzhledem k tomu, že na zpravodajství už asi nic originalního být nemůže, překvapí návštěvníka snad jen tím, kolik je možno vtěsnat různých informací na jednu stránku.
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
Tvůrcům Českých novin bych doporučoval, aby se soustředili na to, co umí a to ještě velice dobře – poskytovat informace. Jejich virtuální obchod bych na časovou přímku internetového vývoje zařadil zhruba do doby, kdy Ivo Lukačovič zakládal svůj Seznam.cz. Jako třešničku na dortu bych přidal personalizaci úvodní stránky – rozhodně ne každého návštěvníka zajímají všechny publikované novinky. Myslím, že Česká Noviny jsou nejlépe informovaným serverem na českém Internetu, a i nadále je budu používat jako hlavní zdroj informací o dění kolem sebe.
CELKOVÉ HODNOCENÍ
5/10 7/10

Anketa

Líbí se Vám www.CESKENOVINY.cz?

Našli jste v článku chybu?

26. 6. 2008 21:34

uživatel si přál zůstat v anonymitě
české.noviny.jsou.skvělé

22. 6. 2001 14:46

Jirka (neregistrovaný)
Ja sem si ted asi pred mesicem nasel server net-news.cz Je tam to hlavni a je to hlavne nepreplacany a prehledny. A i posledni zpravy v aktualitach. Mozna by mohla bejt jen jina grafika.
Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo