Hlavní navigace

SkrzNaSkrz: www.REDBOX.cz

Redakce 23. 3. 2001

Redbox je, alespoň co se vzhledu týče, pravděpodobně nejkontroverznějším portálem. Tato rozpolcenost však sahá ještě dále - na straně jedné kvalitní licencovaný fulltext a agenturní zpravodajství, na straně druhé pak zmatený katalog a nepříliš kvalitní služby. Redbox v3.0 hodnotí Petr Nachtmann (Netmag) a Libor Nováček (e-biz).

383

Petr Nachtmann


Netmag
petr@netmag.cz

Libor Nováček


redaktor časopisu e-biz
libor.novacek@cpres­s.cz
PŘÍSTUPNOST A RYCHLOST
Neměl jsem problémy, přestože by se grafika mohla načítat rychleji: Příkladem může být třeba hned logo Redboxu na hlavní stránce či aktuální fotografie z meteorologické družice. Nejdůležitější bude rychlý přístup pro uživatele free připojení od Contactelu, což já nejsem. Nemohu tedy posoudit. Homepage se mi zdá přeplácaná, ale naštěstí je zde možnost personalizace.
POUŽITELNOST
Fulltextové vyhledávání na bázi Google omezeného na TLD .CZ osobně používám často a rád. Ostatní služby nepoužívám z různých důvodů v podstatě vůbec.
Asi nejklasičtější součástí portálů je katalog odkazů. Při prohledávání katalogu Redboxu se ovšem zobrazují jen odkazy na nalezené stránky, nikoli odkazy na kategorie v katalogu, do kterých stránky patří. Navíc některé odkazy nefungují, mimo jiné i některé odkazy na stránky v doméně Redboxu.
Je pozitivní, že zpravodajství Redbox přebírá z více zdrojů, nicméně navigace ve zpravodajství je problematická, při zobrazení jednotlivé zprávy se nalevo objeví tři zprávy z každé ze tří kategorií, listování v jednotlivých kategoriích je nepohodlné. Je zajímavé, že převzaté služby (Google, denní zprávy) jsou kvalitní, zatímco služby vyvinuté přímo pro Redbox (katalog, zobrazování zpráv) jsou strašné.
Odvíjí se hlavně od obsahu, a ten není převratný – nic, co by se nenašlo někde jinde propracované o poznání lépe. Nevidím důvod, proč by kdokoliv mimo zákazníky dial-up připojení službu používal.
GRAFIKA A DESIGN
Zdá se mi, že nová verze hlavní stránky Redboxu je méně přehledná než ty předchozí, je náročná i na rozlišení monitoru. Pokud okno browseru nezabíralo celou obrazovku nebo bylo sníženo horizontální rozlišení, červené ikonky služeb Redboxu v záhlaví se „sesedly“ k sobě a prohlížení zbytku stránky se ještě ztížilo. Současná verze Redboxu je tedy zřejmě prakticky nepoužitelná pro mobilní zařízení s menšími displeji nebo pro zařízení využívající jako monitor televizní přijímač. Design opravdu není pastvou pro oči. Navíc používám Netscape, takže nejvíce mi vadí příliš malý font, který se zobrazí. Nejhůře jsou na tom uživatelská rozhraní. Formuláře pro vyhledávání nejsou ergonomicky rozvržené. Výstupy, které jsou u fulltextu obsahově stejné s Googlem, jsou díky (ne)použitým barvám oproti originálu daleko méně přehlednější.
OBSAH
Pejsek a kočička spolu vařili dort. Chtěli do něj přidat samé dobré věci, takže zkombinovali klasické portálové služby s méně rozšířenými webovými službami (diář online, virtuální pohlednice apod.) a s nabídkou telekomunikačních služeb společnosti Contactel, která portál provozuje. Hlavní stránku portálu hodně okořenili reklamou. Záleží na každém jedinci, jak mu bude takový dort chutnat. viz POUŽITELNOST
ORIGINALITA
Dá se ještě něco origiálního vymyslet na portálu? Redbox je snad originální jen v tom, jak stále dokáže měnit design a ještě se ptát uživatelů, zda se jim „nový“ Redbox líbí či nelíbí. Zřejmě tedy i jejich vlastní pochyby přetrvávají. Ptají se snad jiné (pěkné) portály? :-)
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
Nejsilnější stránkou portálu Redbox je fullextové vyhledávání pomocí Google, nejslabší stránkou katalog odkazů. Zajímalo by mě, jak velké synergické efekty přináší Contactelu současné poskytování telekomunikačních služeb včetně připojení k Internetu a internetového obsahu. Pro lidi, kteří se nechají nalákat na televizní reklamu, bude Rexbox cestou k velmi dobrému fulltextu. Je však otázkou času, kdy tito uživatelé-laici zjistí, že je i nějaký Google.com a budou raději chodit přímo tam. Navíc fulltexty nejsou u nás tolik používané jako katalogy, a s katalogem se RedBox také moc neblýskl.
CELKOVÉ HODNOCENÍ
6/10 3/10

Anketa

Líbí se vám www.REDBOX.cz?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Raději 14 cigaret, než být sám

Raději 14 cigaret, než být sám

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem