Hlavní navigace

SkrzNaSkrz: www.STARTPAGE.cz

Redakce 15. 12. 2000

Nejrůznějších portálů a rozcestníků na weby se v poslední době na českém Internetu objevilo více než dost. Stránka Startpage.cz je výjimečná tím, že si na portál vůbec nehraje a slouží právě pouze coby rozcestník. Hodnotí bratři Michal Krause a Tomáš Krause z firmy 4Web provozující Root.cz, Navrcholu.cz a Woko.cz.

358

Michal Krause


Root.cz, Navrcholu.cz, Woko.cz
michal@krause.cz

Tomáš Krause


Root.cz, Navrcholu.cz, Woko.cz
tomas@krause.cz
PŘÍSTUPNOST A RYCHLOST
Velikost stránek je tak na hranici, ovšem doba potřebná k vykreslení stránky už podle mého názoru přesahuje rozumnou mez (používám Mozillu na Linuxu). Navíc vzhledem k tomu, že nechtěné sekce ze stránky nemizí, ale jenom se sbalují do jediného řádku, jejich skrývání nijak výrazně nepomáhá. Hodnocení rychlosti je vždy subjektivní. U mne je rychlost stažení dobrá, trochu déle trvá vyrenderování stránky, za což může velké množství tabulek.
POUŽITELNOST
Jsem poněkud rozpolcen. Služba nabízí dostatek odkazů, aby mohla plnit funkci startovací stránky, ale zobrazuje se, alespoň v Mozille, příliš dlouho na to, abych to přetrpěl při každém otevření okna prohlížeče. Poněkud rozporuplné pocity mám i z ovládání. Myslím, že málokdo bude chtít mít na obrazovce všechny rubriky a minimálně prvotní nastavení pro mě bylo utrpením. Pozavírání sekcí, o než jsem nestál, mi zabralo poměrně dost času a hodně kliknutí. Já osobně bych uvítal funkci pro skrytí všech sekcí – jednodušší by pro mě rozhodně bylo požadované rubriky otevřít. Lehce mě irituje také dialogové okno oznamující, že rubrika bude skryta. Vzhledem k tomu, že v něm není možnost proces přerušit, považuji jej za poněkud samoúčelné. Pro někoho, kdo vidí Internet poprvé, je to jistě zajímavá služba, ale obávám se, že trochu zkušenější uživatele neosloví. Personalizace je podle mne silně nedotažená. Startovací stránka by měla jít kompletně přizpůsobit tak, abych si mohl editovat všechny „boxíky“ a ne pouze „Osobní odkazy“. Takto je uživatel odkázán na to, co považují za dobré autoři serveru. Zkušenější uživatel si podle mne raději vytvoří vlastní startovací stránku přesně podle své potřeby, no a ten nezkušený zůstane u toho, co mu jako startovací stránku nastavil provider (technik, zaměstnavatel, kamarád…).
GRAFIKA A DESIGN
Logo, banner a hromadu tabulek nelze nazývat designem. Nicméně je třeba říci, že barevné podání asi nikoho neurazí a jakákoliv grafika by nebyla ku prospěchu věci. Design mi přijde vcelku příjemný. U služby tohoto typu není až tak důležitý, podstatné jsou příjemné barvy a co nejméně „obrázkové“ grafiky, toto je zde splněno.
OBSAH
Jde vlastně o soubor vybraných odkazů, takže opět těžko hovořit o nějakém obsahu. Odkazů zde najdete několik z každé oblasti, ovšem zda uspokojí každého, to těžko posuzovat. Databáze odkazů svoji kvalitu jistě má – člověk zde může narazit na spoustu užitečných linků, které třeba dosud neznal. Je vidět, že administrátoři odvádějí dobrou práci. Ovšem zase – trochu zkušenější uživatel si link dá do svých bookmarků a příště už ho nic nenutí jít na něj přes Startpage.
ORIGINALITA
Bohužel jsem tento typ služeb nikdy nevyhledával, takže nemám srovnání (je-li vůbec v tuzemsku s čím srovnávat). Nic moc originálního se vymyslet nedá, rozhodně je však tento projekt nejdotaženější (ne však dotažený). Viděl jsem pár podobných, které většinou tvořili nadšenci pro sebe a pár náhodných návštěvníků a pochopitelně se jim větší popularity nedostalo.
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
Některé funkce a vlastnosti nejsou špatné, ale jistě je co zlepšovat. Asi bych se zamyslel zejména nad použitím cookies pro ukládání konfigurace. Hlavní výhoda startovací stránky umístěné na Internetu je její dostupnost z různých míst a prohlížečů a ukládání nastavení do cookies tuto výhodu bohužel zcela likviduje. Doporučil bych autorům výrazně zapracovat na personalizaci, protože ta je podle mne zatím někde na půli cesty. Momentálně nenabízí Startpage nic tak převratného, co by uživatele nutilo jí používat. Já osobně preferuji vlastní startovací stránku na svém disku, ale uznávám, že asi nejsem standardní uživatel a že cílová skupina Startpage je někde jinde.
CELKOVÉ HODNOCENÍ
6/10 5/10

Anketa

Líbí se vám www.STARTPAGE.cz?

Našli jste v článku chybu?

18. 12. 2000 11:05

Michal Illich (neregistrovaný)
To nebyl muj priklad. A navic to je pouze a jedine priklad - muzeme vzit jakykoliv jiny a vysledky na Quicku dopadnou stejne (viz predchozi poznamky me i ostatnich). A mimochodem, firma M.I.A. sama casto pouziva slovo MIA (treba v logu nebo na strankach Sveta Namodro).

18. 12. 2000 9:15

Tomas Krause (neregistrovaný)
Rád bych upozornil, že Lupa si zadala "zakázku" ohodnocení Startpage.cz a ne recenzi všech možných i nemožných startovacích stránek. Já podobné služby vůbec nepoužívám, kdyby ano, napsal bych plnohodnotný článek na téma startovací stránky a pak bych mohl dostat vynadáno, pokud bych nějakou neuvedl. Rubrika SkrzNaSkrz je ale přeci jen o něčem jiném.
Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky