Hlavní navigace

Slováci chtějí prorazit se svým hostingem v USA. Zkouší pay as you go

Jan Beránek 8. 2. 2016

SSD disky, databáze v RAM a postupné otevírání nových lokalit. To jsou plány malého slovenského startupu PayPerHost.

“Kromě toho, že firma vypadá víc “světově”, fungování v Americe moc výhod nemá,” říká Zsolt Szabó, který na Floridě provozuje hostingovou firmu PayPerHost

Na Slovensku měli původně rozjetou betaverzi na doméně iserver.sk. Než si to sedlo a doprogramovalo, tak to ještě rok a půl zabralo. Slovenský startupový ekosystém ale úplně přeskočili. “Přišlo nám, že by nás akcelerátor zdržoval, dokážu si ale představit, že by nám mentoři mohli pomoci,” přiznává Szabó. 

Slovenský startup staví svou službu na principu “pay as you go". Zákazníci dostanou k dispozici celou nabídku a platí až na základě toho, co skutečně využijí. Jednoduchý, ne příliš navštěvovaný web na WordPressu se tak v základu může dostat třeba na jeden dolar za měsíc. A naopak.

PayPerHost se pouští na tenký led. Alespoň tedy podle konkurence. „Zkoušelo to už pár firem po světě. Pro hosting je to ale strašně nezajímavé a trh na to moc nereagoval. Stále tam jde jen o pár centů a eur a nedává to úplně smysl,“ hodnotí nový způsob plateb v hostingu Michal Truban ze slovenského WebSupportu s tím že podobná řešení mají smysl spíš u větších cloudových řešení.

Ani v tuzemsku zatím model placení jen za spotřebované služby příliš nejede. „Pay-as-you-go hosting je zatím mimo náš zájem. Jiné to bude u nově připravovaných služeb, které chceme spustit současně se zprovozněním našeho druhého datacentra. Tam se chceme potom zaměřit na služby s vysokou dostupností a online daty ve dvou lokalitách. V tomto obchodním modelu už můžeme pro podobné řešení vidět určité výhody pro nás i pro klienty,“ tvrdí Josef Grill z Wedosu.

„O zavedení pay as you go modelu neuvažujeme, ale uznávám, že to může být pro určité typy využití zajímavé,“ uvádí Jakub Mach z Českého hostingu. „Poptávku po pay-as-you-go modelu zaznamenáváme u náročnějších řešení,“ říká Tomáš Hála z Active24 s tím, že v případě sdíleného hostingu poptávku po takovém řešení prakticky neregistrují. 

„Platba za spotřebovaný výkon by naopak mohla zákazníka velmi nepříjemně překvapit ve chvíli, kdy je jeho webová aplikace nevyladěná nebo se stane terčem spammerů apod., což je na sdíleném hostingu poměrně časté,“ dodává.

SSD nebo klasika?

PayPerHost vsadilo od začátku na vlastní technologie. Největší investice byla právě do hardwaru, který mají pod svou kontrolou. Je tak možné si vybírat i datacentra, kde bude služba hostovaná. Otevření nové lokality vychází podle slovenského startupu přibližně na dvacet tisíc dolarů. I právě proto hledají momentálně investici kolem jednoho a půl milionu dolarů.

Servery PayPerHost běží na SSD discích. “Používáme SSD jen z továren Micron a používáme v páru Intel a Micron. Pokud si koupíte datacentrové SSD, tak se disk po pár kompletních přepisech výrazně zpomalí. My ale softwarově snižujeme kapacitu, čímž výrazně zvyšujeme životnost při zachování rychlosti,” popisuje svůj systém Szabó s tím, že i při dnešních cenách jsou SSD do datacentra výhodnější než běžné pevné disky. “Pokud to tedy počítáme včetně spotřebované energie disků a řadičů za pět let,” dodává.

Klasické disky už mění za ty úspornější i konkurence. Český hosting s SSD disky operuje druhým rokem. Na novější technologii přešel už i Wedos. „Od poloviny roku 2014 používáme na všechny nové webhostingy a VPS pouze SSD disky. Na VPS máme SSD disky dokonce v RAIDu 10,“ dodává Grill s tím, že změně předcházelo tříměsíční testovací období. 

Našli jste v článku chybu?

10. 2. 2016 20:57

zsolt (neregistrovaný)

Vela zahranicnych klientov sa o SEO hosting zaujima a chodia ku nam preto, ze ho mame fakt lacno (zadarmo v cene hostingu). Skuste si pozriet pocet vyhladavani slovneho spojenia SEO hosting v amerike.

SSL samozrejme mame, no pripravujeme novinku, ze SSL bude k hostingu uplne zadarmo.

HTTP2 samozrejme tiez pripravujeme a bude spustene coskoro ako standard.

10. 2. 2016 8:32

Komentáře o tom, že to nefunguje, poslouchat nemusím. Abych přišel na to, že Google (a jiné vyhledávače) nemá žádný důvod něco takhle rozlišovat, a kdyby to rozlišovat chtěl, tak to jiná IP adresa u stejného poskytovatele nezachrání, stačí zdravý rozum. Takže ty komentáře nemusí psát jenom konkurence, daleko větší podíl budou mít asi ti, kteří nevěří každé pověře.

Ale ničemu to nevadí, dělejte si, co chcete. Akorát bych věnoval energii důležitějším věcem, i z pohledu SEO, jako třeba HTTP/2 nebo…

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie