Hlavní navigace

Slovenský Bojkot korunován úspěchem

Marek Antoš 26. 4. 1999

Zhruba ve stejné době, kdy se u nás rozhořelo pokračování Bojkotu v podání 16 poskytovatelů připojení, tzv. "opoziční akce", objevila se podobná akce i na Slovensku. Tamní Telecom ji odstartoval svoji službou ST OnLine START. Jak to tam nakonec dopadlo? Asi lépe, než u nás.

Slovenský Bojkot byl od začátku podstatně halasnější, vzrušenější a impulzivnější, než jeho český bratříček a v podstatě i předchůdce. Sám bych si byl netroufl pouštět se do hodnocení na základě národních povah, ale učinil to za mne jeden náš čtenář, Slovák žijící dnes v Praze: „Vůbec se nedivím odlišnému vývoji v Čechach a na Slovensku. Češi více o všem diskutují a nejsou příznivci rychlých akcí, na Slovensku je naopak horká krev a hned se všechno řeší. Vrhnutí se po hlavě na službu ST OnLine START přesně charakterizuje naši povahu. Rovněž i následné ticho a pak rychlé zablokovaní přístupu. Veřím i tomu, že si na jednání dávají "po papuli“. Holt horká krev dělá svoje."

Jenže zatímco u nás skončila opoziční akce de facto neúspěchem („Kolik století už Češi nevyhráli žádnou bitvu,“ ptal se v jednom z dalších mailů tentýž čtenář), na Slovensku dopadla, alespoň při mém pohledu zvenčí, lépe. Na druhou stranu je pravda, že jednání Slovenských telekomunikácií (Internet zdarma, bez paušálu, „jen“ za dražší impulzy do jejich kapsy) vysoce převyšovalo cokoliv, čeho by se odvážil náš SPT TELECOM; ve srovnatelné situaci tady by byli čeští poskytovatelé jistě také o něco ostřejší.

Tečku za dosavadním vývojem učinilo rozhodnutí slovenského Ministerstva dopravy, o němž přinesl zprávu Denník SME:

BRATISLAVA (SME – gk) – Slovenské telekomunikácie (ST) mali na základe nariadenia Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (MDPT) z 12. apríla zastaviť do 20. apríla službu ST Online START. Denník SME o tom informoval generálny riaditeľ sekcie pošty a telekomunikácií Stanislav Vanek. Toto nariadenie však telekomunikácie nerešpektovali. Ide pritom o službu, proti ktorej sa nedávno vzbúril takmer celý slovenský internet a ktorá viedla k blokácii Slovenských telekomunikácií na internete. Ministerstvo ako dôvod svojho nariadenia uviedlo, že služba nie je v súlade s podmienkami na vytvorenie konkurenčného prostredia v oblasti poskytovania internetových služieb. Telekomunikácie využili skúšobnú prevádzku na masovú propagáciu ST Online START, kým ostatní poskytovatelia internetu túto možnosť nemali. Okrem toho MDPT potvrdilo, že tento spôsob pripojenia nie je bezpečný. Služba ST Online START totiž umožňuje úplnú anonymitu prístupu na internet, čo vyhovuje hlavne intenetovým pirátom.

Přestože zpráva hovoří o tom, že ST zákaz nerespektovaly, současná situace už je zřejmě jiná. Podle našeho čtenáře ze Slovenska, který nás pravidelně upozorňuje na zajímavé události tamního Internetového světa, už dnes služba nefunguje a volající dostane hlášku „Volaná stanica alebo smer nie je zapojený“.

Je otázkou, nakolik byla problematická služba ST OnLine START po zablokování přístupu ze strany poskytovatelů připojení využívaná uživateli. Pro přístup do zahraničí byla jistě i nadále velmi výhodná, ale ve slovenských sítích si takto připojení zákazníci ani neškrtli. Je proto otázkou, zda nynější zrušení po zákroku oficiálních míst bylo skutečně zásadním krokem, nebo zda šlo spíše o ránu z milosti službě, která beztak nebyla příliš používaná. Osobně se, samozřejmě bez bližší znalosti skutečného stavu, kloním k první variantě – cenový model této služby mohl být pro řadu uživatelů skutečně zajímavý, i když mohli přistupovat jen k zahraničnímu Internetu a k domácím zdrojům jen s obtížemi.

Když se ruka k ruce vine, tak se dílo podaří. To dokázali svým jednotným postupem slovenští poskytovatelé připojení. Nechť je jim přáno.

MIF16

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?