Hlavní navigace

Šluknovský výběžek českým Sillicon Valley?

David Litvák 19. 1. 2001

V rámci projektu Březen - měsíc Internetu přichází se zajímavým počinem děčínský okres. Kromě své standardní prezentace na adrese www.oku-dc.cz totiž v těchto dnech otevírá nový web www.e-okres.cz. Takže sláva, máme e-banky, e-komerci, e-city, co bychom neměli také e-okres? Vždyť jsme přece e-lidi.

Co má ale takový e-okres vlastně představovat? Proč vůbec Děčín zřizuje další doménu a další prezentaci? To jsou první otázky, které člověka napadnou, a shlédnutí předmětných stránek ještě posílí jejich intenzitu. Na rozdíl od informačně bohatého webu okresního úřadu totiž vypadá e-okres jako podstatně chudší e-příbuzný. Skoro se až vtírá myšlenka, že jde tak trochu o humbuk, který má prostřednictvím pozornosti věnované Březnu – měsíci Internetu přitáhnout zájem médií a investorů i k děčínskému knížectví. A atrakce typu rozesílání propagačních materiálů okresu výměnou za e-mail s elektronickým podpisem vyloženě působí lacině.

Docela by mě zajímalo, jak se to s celým projektem e-okresu má. Počítá se do budoucna s tím, že třeba každý okres naší žírné vlasti si bude žít zároveň i svým virtuálním životem e-okresu? Design současného e-okresu.cz by tomu nasvědčoval, mám ale takové skryté tušení, že děčínští by nejraději doménu e-okres.cz okupovali zcela sami – a že dobře vědí, proč.

Po bližším ohledání začíná vystupovat zatím trochu skrytý (a hned sebekriticky přiznávám, že třeba taky vůbec neexistující :-) druhoplánový význam webu na povrch. Soutěže „www-škola 2001“ a „www-student 2001“, vyhlášené čistě pro děti a mládež z děčínského okresu, svědčí o moudré sázce na příští generace a jsou jistě motivujícím pokusem přitáhnout je k moderním informačním technologiím. Druhou stranou stejné mince pak je prezentace firem a v budoucnu patrně i jednotlivců, kteří se díky IT – a Internetu zvlášť – v děčínském okrese celkem s úspěchem živí. Zde jde momentálně například o varnsdorfské E+P studio, které se proti svým vlastním očekáváním prosadilo ve větším měřítku s programem Connection Meter na měření poplatků za dial-upové připojení. A sluší se dodat, že s E+P studiem související varnsdorfská střední škola je – samozřejmě ne žádnou shodou okolností – také patřičně bohulibě prointernetovaná. Když shrneme tyto skutečnosti, dostane najednou následující věta z tiskové zprávy zcela jiné význam: „(Okresní úřad Děčín) hodlá (na stránkách www.e-okres.cz) postupně prezentovat okresní aktivity spojené s Internetem a jeho použitím v praxi.“

KL_HLASOVANI

Jestli se tedy nepletu (a nepletl bych se strašně rád), snaží se děčínští dlouhodobě vytvářet podmínky pro to, aby byl jejich okres více nežli okresy jiné nakloněn IT podnikání. A jestli je tomu skutečně tak a na děčínském ouřadu jsou skutečně tak osvícení lidé, nezbývá nežli před nimi smeknout a držet jim v tomto počínání palce.

Pokud se pletu a tímto článkem třeba teprve někoho na děčínském OÚ inspiruji, sláva. A pokud se pletu a inspiruji někoho jiného na nějakém úplně jiném okresním úřadě, taky dobře. Hlavní je, zda někdo o podobné zóně vůbec uvažuje nebo uvažovat začne. O její reálnosti, o tom, jak IT podnikatele a odborníky přitáhnout, co jim nabídnout, kolik pracovních příležitostí by to pro okres mohlo znamenat, jaká by mohla být jeho budoucí prosperita, jak by podobná zóna změnila infrastrukturu, demografii nebo například místní školství… Chci říct – jak se ukazuje, našim počítačovým odborníkům se moc nechce do cizojazyčné ciziny, i když by je tam zdá se uvítali s otevřenou náručí. Proč je tedy místo marek nelákat na buchty a roštěnky a pivo a Semtex… a, kdoví, třeba jen tak mezi řečí vybudovat významnou průmyslovou zónu (navíc bez nutnosti finančního vyrovnání s vlastníky potřebných pozemků :-). Nejde přece jen o IT kapacity: I vrátní v Sillicon Valley jsou těmi nejlépe placenými vrátnými v Americe. A ti ze šluknovského výběžku by si určitě také dali říct.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Senzi se vrátila do slovenského DVB-T

Senzi se vrátila do slovenského DVB-T

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace