Hlavní navigace

Služby GoodData se nesmí srovnávat, jinak hrozí soud

Aktualizováno: Doplněno vyjádření GoodData. (25. 10. 2011 9:30)
Patrick Zandl 24. 10. 2011

Vypadá to skoro jako začátek virální kampaně, ale zřejmě nebude. Studentský projekt Start2Cloud, který si klade za cíl informovat o cloudových službách, narazil na společnost GoodData podnikatele Romana Staňka, a to zajímavým způsobem.

V několika článcích totiž web Start2Cloud porovnával výstupy služeb poskytovaných softwarem GoodData se službami jiných firem. Následně dostal vyrozumění e-mailem přímo od Romana Staňka, že to se nesmí a podmínky používání služby jakékoliv srovnání zakazují. Což je pravda – ToS GoodData vysloveně zakazují jak publikování, tak jakékoliv jiné srovnávání. Zdá se, že ani zájemce o využití služeb GoodData si nesmí služby firmy porovnat s konkurencí.

Terms of Use & Restrictions: GoodData hereby grants you a non-exclusive, non-transferable, worldwide right to use the Service, solely for your own internal business purposes, subject to the terms and conditions of this Agreement. All rights not expressly granted to you are reserved by GoodData and its licensors. You may not access the Service if you are a direct competitor of GoodData, except with GoodData’s prior written consent. In addition, you may not access the Service for purposes of monitoring its availability, performance or functionality, or for any other benchmarking or competitive purposes.

Nicméně lidé ze Start2Cloud to nepovažují za oprávněný požadavek a odmítli porovnávací články stáhnout, takže se zdá, že poputují před soud.

Gooddata versus BIRST: takovýhle článek se napsat nesmí, protože srovnává a to uživatelům v Podmínkách služby GoodData zakazují. Proč?

Gooddata versus BIRST: takovýhle článek se napsat nesmí, protože srovnává, a to uživatelům v Podmínkách služby GoodData zakazují. Proč?

Čemu to pomůže, těžko říci, pověsti GoodData těžko, zvláště, když ke srovnání neměla žádné faktické připomínky, než to, že podmínky služby žádné srovnání neumožňují. Bylo by pochopitelné, kdyby se ohradila proti faktickým chybám.

Snad se celý „incident“ vysvětlí jako nedorozumění bez zbytečných škod na obou stranách. Zatím se mu začíná dostávat větší publicity nejenom na českojazyčných sociálních sítích, protože Start2Cloud je sice rovněž českého původu, ale rovněž převážně anglickojazyčný, takže si aférky všímají i zahraniční sociální sítě.

MIF16

Aktualizováno: Roman Staněk ze společnosti GoodData vysvětluje, k čemu došlo z jeho pohledu. Software GoodData je velmi rozsáhlý a správné nasazení je věcí složitější, než porovnání několika parametrů. I proto se snaží GoodData vyhýbat jednoduchým srovnáním a spíše k zákazníkům jít formou ukázek, jak by mohla GoodData odpovědět na jejich konkrétní potřebu analýzy a zpracování dat.

Striktni podmínky používání jsou naprostý industry standard – podivejte se třeeba na Salesforce.com. Jde o drahou službu a nikdo nechce, aby konkurenti, nebo někdo, kdo nám chce poškodit naši pověst. mohl pouzivat GoodData. Jiří Donát mi poslal o víkendu email a ani nečekal na moji odpoveď. Moje odpoveď by byla: Jasně, pojďme nadefinovat, jak GoodData hodnotit a rádi vám pomůžeme. Ale teď můžu jen čekat, že všechny moje emaily budou publikovány a tak už odpovedět nemůžu, říká Roman Staněk ze společnosti GoodData.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

DigiZone.cz: DVTV: exkluzivní smlouva s Economií

DVTV: exkluzivní smlouva s Economií

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu