Hlavní navigace

Slyšíte to klepání? To je virtuální kladívko na Internetové aukci!

Marek Antoš 27. 9. 1998

Jednou ze služeb, které Bajt potažmo Láďa Zajíček přináší uživatelům českého Internetu, je jeho Internetová aukce. V minulých dnech poněkud "převlékla kabát" a proto jsme se jí rozhodli trochu podívat na zoubek. Podívejte se s námi, co všechno Aukce nabízí.

Je známo, že určité procento čtenářů tvoří velmi netrpěliví jedinci, kteří mají neustálou potřebu klikat a jakmile není ukojena, dostávají z toho minimálně třas rukou. V zájmu zachování duševního zdraví této části naší čtenářské obce proto hned na úvod uvedu link, který k Aukci vede nejkratší cestou. Tak, a teď pěkně od začátku.

Známá definice z učebnic ekonomie praví, že trh je místem, kde se střetává nabídka s poptávkou. Na trhu se tvoří cena a prostřednictvím něj dochází k prodeji a koupi. Obecně vzato to platí, ale v konkrétních případech často nikoliv. Dejme tomu, že máte doma v koutě almaru od babičky, která vám ve vašem dosti moderním příbytku poněkud překáží a rádi byste se jí proto zbavili (almary, ne babičky). Můžete zkusit rozvěsit pár letáčků kolem svého domu, případně si dát inzerát do novin. Každopádně to však je proces komplikovaný a stejně na tom nejspíš proděláte, takže skoro nejjistější je věnovat ji sousedům za odvoz.

Internet ale přináší spoustu nového do různých oblastí lidského života a pochopitelně zcela mění i pohled na staré almary. Díky Internetu totiž můžete oslovit mnohem větší množství lidí, kteří by o vaši almaru měli potenciálně zájem a byli by za ni třeba ochotni i pěkně zaplatit. Díky Internetu – a díky službám, které pro vás někdo vytváří.

Aukce Bajtu je v tomto ohledu pro takovou almaru ideálním místem. Princip fungování je velmi jednoduchý – nejprve se zaregistrujete a vložíte do systému svou almaru s výstižným popisem, který přiláká zájemce. Protože jde o typický mechanismus aukce, stanovíte si také vyvolávací cenu dotčené almary a krok, o který mohou potenciální zájemci přihazovat. A pak už jen čekáte a pozorujete, jak se desítky, stovky či tisíce zájemců přebíjejí, vedeni nezadržitelnou touhou získat právě tu vaši almaru. A když se cena ustálí, almaru pěkně z aukce odhlásíte, s autorem nejvyšší nabídky se e-mailem domluvíte na způsobu předání a za čerstvě nabyté milionky pojede navštívit třeba Viktora Koženého na Bahamy. No řekněte, nevypadá to skvěle?

Nechme ale letadlo ještě chvíli čekat a podívejme se trochu podrobněji na to, jak to celé funguje. Prvním krokem, který musíte udělat, je registrace na aukčním serveru. Na jejím základě získáte ID a heslo, které vás pak opravňuje jednak přidávat vlastní nabídky, jednak se účastnit přihazováním dražby věcí, které do aukce nabídl někdo jiný. Předměty v aukci jsou přehledně rozděleny do několika šuplíků – převahu mají celkem pochopitelně kategorie, které se nějakým způsobem dotýkají počítačů. Aukce velmi šikovně kombinuje web a e-mail; veškeré operace se provádí na webu, ale současně jste o nich průběžně informováni e-mailem. Standardně dostáváte jen informace, které se týkají vámi nabízeného předmětu (tedy když někdo přihodí), ale zájemci mohou odebírat kompletní servis v kategoriích, které si vyberou – to jim pak dává přehled o všem, co se šustne, včetně nově přidaných věcí.

Celá aukce má jedno základní pravidlo – nikdo neví, kdo věc nabízí ani kdo přihazuje, vše se tedy odehrává v naprosté anonymitě. V opačném případě by totiž pravděpodobně docházelo k tomu, že zájemci by prodávajícího se svými nabídkami kontaktovali přímo a celá aukce by ztratila smysl. I nabízející tak dostane ze systému jen adresu posledního zájemce, který nabídl nejvíce – a to až poté, co dá odhlášením své nabídky z aukce najevo, že dražba skončila.

Aukce Bajtu však v minulých dnech přišla v rámci svého překabátění ještě s jednou zásadní novinkou – s inverzní aukcí. V této aukci funguje všechno naopak – aukce nezačíná tím, že by někdo učinil nabídku nějaké věci, ale naopak se vyhlásí poptávka. Na ostatních pak je, aby autorovi nabízeli předměty, které vyhovují jeho popisu a které mají zájem prodat. Mohou přitom konkurovat nejen snižováním ceny, ale také popisem věcí, které chtějí prodat – poptávající si pak může narozdíl od běžné aukce, kdy má přednost nejvyšší nabídka, vybrat kteroukoliv z nabídek. Musím přiznat, že si nedovedu dost dobře představit, jak by tato forma aukce mohla fungovat v běžném životě – na Internetu však evidentně fungovat může a mně osobně to připadá jako velmi zajímavý nápad.

KL_HLASOVANI

Dost už povídání, řekl jsem toho myslím až dost – běžte si to vyzkoušet sami. V nabídce zatím drtivě převažují „počítačovštiny“, ale v přehledu prodaných produktu jsem objevil třeba i družstevní byt 2+1 na Petřinách (vyvolávací cena 350 000, odklepnuto za 570 000 – to je slušný výkon, nemyslíte?). Ostatně jakou si Aukci její uživatelé udělají, takovou ji budou mít.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Set-top box na zkoušku? Ano!

Set-top box na zkoušku? Ano!

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA