Hlavní navigace

Smrt starého kamaráda

Vojtěch Bednář

Společnost Dell chce rozšířit své aktivity v oblasti Linuxu a není sama. Přinese podpora velkých dodavatelů do světa komunikujících PC konečně více svobody? Nebo chaosu?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Počítače PC tvoří většinu Internetu, alespoň co se klientských stanic týče. Operační systémy Microsoft Windows tvoří drtivou většinu jejich obsahu, pokud jde o software. PC je, a učí se to už ve škole, otevřená a relativně liberální stanice. Můžete si vybrat z několika značek procesorů, základních desek, pamětí, disků a tak dále. Můžete mít dokonce vlastní firmu, která bude PC stavět a prodávat (sen každého zapšklého teenagera).

Takových firem existují mraky. Od maličkých garáží a dětských pokojů po giganty s tisíci zaměstnanci a slavnou značkou. Těch velkých je několik, vešly by se na prsty jediné ruky, HP, Lenovo, Dell… Pochází od nich většina PC. A jejich rozhodnutí v oblasti operačních systémů tím pádem říká, co budou uživatelé používat. A nejen oni. Také uživatelé těch zbývajících mraků malých firmiček, které s vlastním, alternativním řešením prostě nemají šanci prorazit.

Jeden z největších, Dell, se nedávno rozhodl (už zase) začít distribuovat PC se systémem Linux, konkrétně s distribucí Ubuntu. Zatím je jeho nabídka sice spíše sporadická, ale zdá se, že by ji mohl podstatně rozšířit a umístit tak tučňáka na řádově tisíce nových počítačů. Říká se tomu „přímo od Dellu“, ale zatím to funguje spíš tak, že si koupíte to, co Dell chce prodat. Dell chce prodat počítač s Ubuntu…

Nicméně kdyby se Dell skutečně rozhoupal k tak vážnému rozhodnutí, je otázka, kdy se přidají kamarádi, konkurenti. Jmenovitě ono zmiňované HP a nakonec třeba i Lenovo. Tučňáci by mohli začít rašit jako houby po dešti a vzhledem k tomu, že jsou v poslední době nejen docela hezcí, ale i schopní interoperability s okolím a s Windows, mohl by se svět pracovních stanic, zejména těch připojených do Internetu, stát opět o něco barevnějším.

Velký dodavatel s jediným subdodavatelem, v tomto případě operačních systémů, je pro svého subdodavatele nejen dojnou krávou, ale také zárukou odbytu mimo jeho kanály. Když budou velcí prodejci PC všem svým zákazníkům vnucovat Windows, nezbude nic jiného ani těm mrakům dalších. Ale jestli velcí do svého portfolia nejen zařadí konkurenci, ale dokonce ji i budou prosazovat, pak je dobrý kamarád – velký dodavatel s monopolem v závěsu – mrtev. Bylo by to jen a jen dobře. Snad to vyjde.

Našli jste v článku chybu?

26. 7. 2007 19:43

Joey (neregistrovaný)
Ach jo. Proc si kazdy, kdo se neucil kodovat v HTML, rika programator a mysli si, ze sezral vsecku moudrost? Vazeni demagogove, uvedomte si prosim, ze pokud neco neznate, tak to neznamena, ze to neexistuje.

Windows se neustále jen snaží dotáhnout na Linux. Systemova prava, plne viceuzivatelske prostredi, opravdovy memory management a planovani procesu, kernel, jehoz stabilita neni zavisla na poctu ikon na plose...

Sorry, ale Operacni System by mel byt v prvni rade Operacnim Systemem. Windows s…26. 7. 2007 19:29

Joey (neregistrovaný)
Zajimalo by me jestli jen provokujes, nebo mas opravdu tak podivny zpusob vyjadrovani, kde sve domenky polozis ve vete, jako by to byla fakta (mistrovsky v tom vynika R.H.).

Pokud muzes, tak napis prosim, ktere podstatne lepsi technologie nabizi Windows. Jake zasadni zmeny architektury Windows prodelaly. Ja si jich nejsem vedom (krome prepsani jadra v NT5 podle idei BSD).

Blaboly o tom, ze Unix/Linux (*NIX) systemy jsou zastarale a ze jejich system prav je prekonany, uz diskuteri vyvraceli (a …DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: 7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák