Hlavní navigace

Snowden říká, že nemáme věřit Googlu. Můžeme ale věřit vůbec někomu?

 Autor: Isifa
Daniel Dočekal 1. 8. 2014

Neměli bychom prý věřit Google, dokud si neověříme, co vlastně dělá a jak zachází s údaji, které o nás má. Můžeme ale věřit vůbec někomu? A co Snowdenovi?

„Neměli bychom věřit Googlu, dokud si neověříte, co vlastně dělá s našimi dat, říká Edward Snowden. V rozhovoru pro britský Guardian dále tvrdí, že Google sice narozdíl od státních institucí "vás nemůže poslat do vězení nebo použít dron, aby na váš dům hodil bombu“, ale i tak by podle něj měl nad firmou existovat nějaký občanský dohled.

Nedávno Snowden podobně označil za zkompromitovanou službu Dropbox (poté, co do vedení firmy nastoupila Condoleezza Riceová) a uživatelům doporučil jako bezpečnější variantu SpiderOAK. Ne že by to, co řekl, měl čímkoliv podložené, ale nějaká odborná slovíčka tam padla. 

V případě Googlu je Snowden přesvědčen, že bychom měli mít k dispozici „nějaký druh občanské kontroly, se starají o zkoumání toho, jak Google využívá data“. Samotný Google či Skype, které Snowden v minulosti používal pro veřejná vyjádření, jsou prý „bezpečnostně kompromitované“ a nikdy by je nepoužil pro osobní komunikaci.

Celé to tak trochu začíná připomínat poměrně humornou historku o tom, že německé tajné služby chtějí kvůli bezpečnostním rizikům začít používat klasické psací stroje. Přesvědčilo je prý nedávné odhalení dvojitých agentů a předávajících informace do USA samozřejmě to, že NSA úspěšně šmírovala, kde se dalo a koho se dalo.

Víme, že nic nevíme

Snowden nechť mi promine, ale souhlasím s ním v zásadě jenom v jednom: nelze věřit ničemu a nikomu. Bohužel ani Snowdenovi, protože řada jeho fantastických vyzrazení prostě jen popisuje věci, které tajné služby ze své podstaty dělat musí. A nepochybně je dělají po celém světě v řadě dalších zemí, nejen v USA. A jeho poslední aktivity, snaživě propagující pouze určité firmy nebo služby, z něj v mých očích dělají ještě méně důvěryhodnou osobu.

Milujete-li konspirace, tak je zde jedna, která je přece tím nejsnazším řešením: Snowden a jeho úniky jsou pečlivě řízené a mají za cíl nejenom oslabení důvěry ke společnostem, které se začaly bránit vlivu NSA, ale také odvedení pozornosti od skutečného rozsahu toho, jak se věcí mají.

Samozřejmě existuje i druhá, stejně snadná varianta: Snowden je naivní a v představě toho, jak zachraňuje svět, ochotně míchá dohromady cokoliv. Ve spojení s ještě větší naivitou médií, která prakticky netuší, o co ve skutečnosti jde, se pak jeho objevy a informace šíří bez kritického uvažování.

Které ostatně v tomto případě bohužel vždy narazí na to, že Snowdenova tvrzení prostě nemáte jak ověřit. Taková klasická Hlava 22.

Internet je veřejný prostor

Ve všem tom zmatku se stále ztrácí to podstatné. Internet je veřejný prostor, e-mail se přenáší nešifrovaně a sami uživatelé se v posledních letech naučili v nebývalé míře sdílet a poskytovat informace o svém soukromí, které by mimo digitální svět nikdy nikomu neposkytli. Ochotně je vytrubují na Facebooku, ještě ochotněji umožní Linkedin přistup k poštovnímu účtu, bez uvažování povolí aplikacím na mobilech číst kompletní kontakty.

WT100

Můžeme se divit tomu, že tajné služby chtějí z těchto otevřených možností vytěžit maximum? A neměli bychom se začít konečně ptát, kdo další dělá totéž, a třeba i v daleko větší míře? Nejsou nakonec tajné služby jen bezvýznamnou špičkou ledovce?  

PS: Mimochodem, já si zrovna myslím, že „Google“ klidně může použít dron, aby na váš dům hodil bombu.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: O2 Sport má utkání znojemského HC

O2 Sport má utkání znojemského HC

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu