Hlavní navigace

Sociální relaunch

Vojtěch Bednář 26. 3. 2012

V opravdovém životě nemáte reálnou šanci udělat tlustou čáru a začít znovu. V tom virtuálním je to o poznání snazší. Má ale takový relaunch smysl?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Jiří je drobný podnikatel; provozovatel řemeslné živnosti. Je mu něco málo přes třicet, je svobodný, ve své práci úspěšný a vyhledávaný. On a jeho dva zaměstnanci za sebou zanechali spoustu pozitivních věcí. Ve dne pracuje, v noci se baví.

Jiří není počítačový odborník, a o informační technologie se asi až do předloňska vůbec nezajímal. PC měl na účetnictví a na e-maily, na mobil mu volali zákazníci, přítelkyně a maminka, jediným prvkem pokročilého IT byla PS2 pod plazmovým televizorem. Pak byl uveden do světa sociálních sítí.

Začal Lidmi.cz, a Facebookem. Pokračoval Twitterem (tam ho to moc nebavilo), přes Google plus. Založil si blog (na docela dobré adrese). Něco pod skutečným jménem, ale hlavně pod přezdívkou, pod kterou ho ve skutečnosti znalo pár nejbližších přátel. Sociální svět byl prima. Trávil u něj stále více a více času, moc ho to bavilo. Koupil si lepší PC, smartphone, pak tablet. Pořídil pořádný internet. 

Taky se začal radikalizovat. Postupem času zjistil, že mu kromě rudých vadí taky oranžoví, modří, zelení, hnědí a dokonce pruhovaní. Silné myšlenky se musejí dát najevo silnými slovy. Zjistil, že za ta nejsilnější je pravidelně vyhazován z fór a zažil i minuty mrazení s uzamčeným účtem na Facebooku, což ho přinutilo přestat označovat nevinné občany za profi společnice. Přesto zůstal radikální. Tak radikální, že se někdy až sám sobě divil.

V běžném životě ho to zprvu moc neomezovalo. Pravda, méně chodil na zábavy a někdy se přistihl, jak místo zakázky kouká na smartphone. Vždy ho však pečlivě utřel a pokračoval v práci.  Pak se ale nějak stalo, že se jeho virtuální identita proťala se skutečnou. Těžko říct, kdy přesně to začalo, každopádně ale věta „nezlobte se, ale pro nás už dělat nebudete, ty věci, co píšete na ten Facebook, jsou prostě hrozné“ se bezprostředně týkala byznysu. A jelikož osou byznysu jsou reference, bylo jasné, že nebude vyřčena jen jednou.

Jiří se k smrti vylekal a začal přemýšlet, co dál. Protože kromě osy zakázky – reference existovala také osa zakázky – peníze na zábavu, rozhodl se zprvu se svým sociálním životem praštit. Prostě se všude odhlásil a rozhodl, že se už nikdy nepřihlásí. Kupodivu volna počínající hroucení jeho úspěchu to nezastavilo. Změnil proto svůj pohled na věc a rozhodl se pro něco jiného: pro relaunch, tedy nový začátek. A  aby to nedopadlo stejně špatně jako naposledy, pod odborným vedením. 

Na  začátku byla analýza potřebnosti jednotlivých sociálních aplikací pro Jiřího. Pak se vybraly jen ty, které je schopen používat doopravdy aktivně a smysluplně. Co se dalo se zrušilo, mnoho dalšího se deaktivovalo. Jiří si stanovil jasná pravidla sociální komunikace online a zatím se je snaží dodržovat. S trochou štěstí se dá říct, že mu relaunch přinesl nový život.

Otázka, kterou si kladu – a proč o tom zde píši – je, zda takový sociální relaunch má skutečně smysl. Zda jej lze udržet dlouhodobě (zatím s tím nemáme mnoho zkušeností).  Zda Jiřího dříve nebo později stejně nedožene jeho předchozí existence, a konečně, zda bychom náhodou takový nový začátek čas od času nepotřebovali všichni. Co myslíte?  

Našli jste v článku chybu?

26. 3. 2012 13:33

Jirka kradl/blbnul na FB, byl ve vězení/byl vyobcován... pak mu zahladili odsouzení/smazal profil a trestní rejstřík/timeline má čistý... rozhodl se proto pro nový (virtuální) život a začal sekat dobrotu/psát neutrální vatu :))

Znamená to, že si jeho kradení/facebookové řádení už nikdo nepamatuje? :))

26. 3. 2012 14:09

Hm, pokud je v článku popisována skutečně reálná situace, tak jde už o někoho poněkud staršího a "zralejšího". A popravdě - pokud se někdo v diskusích začne chovat jako totální magor ne jako "puberťák, ale ve věku po třicítce, tak to o něm dost vypovídá a snaha o "relaunch" mi dost zavání pokrytectvím :-( A pokud bych jeho aktivity znal, tak bych se mu asi taky pracovně spíš snažil vyhýbat...

Jinak ale tohle je obecně docela zajímavé téma - co asi tak musí někdo natropit na sociálních sítích, a…

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte