Hlavní navigace

Sociální relaunch

Vojtěch Bednář 26. 3. 2012

V opravdovém životě nemáte reálnou šanci udělat tlustou čáru a začít znovu. V tom virtuálním je to o poznání snazší. Má ale takový relaunch smysl?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Jiří je drobný podnikatel; provozovatel řemeslné živnosti. Je mu něco málo přes třicet, je svobodný, ve své práci úspěšný a vyhledávaný. On a jeho dva zaměstnanci za sebou zanechali spoustu pozitivních věcí. Ve dne pracuje, v noci se baví.

Jiří není počítačový odborník, a o informační technologie se asi až do předloňska vůbec nezajímal. PC měl na účetnictví a na e-maily, na mobil mu volali zákazníci, přítelkyně a maminka, jediným prvkem pokročilého IT byla PS2 pod plazmovým televizorem. Pak byl uveden do světa sociálních sítí.

Začal Lidmi.cz, a Facebookem. Pokračoval Twitterem (tam ho to moc nebavilo), přes Google plus. Založil si blog (na docela dobré adrese). Něco pod skutečným jménem, ale hlavně pod přezdívkou, pod kterou ho ve skutečnosti znalo pár nejbližších přátel. Sociální svět byl prima. Trávil u něj stále více a více času, moc ho to bavilo. Koupil si lepší PC, smartphone, pak tablet. Pořídil pořádný internet. 

Taky se začal radikalizovat. Postupem času zjistil, že mu kromě rudých vadí taky oranžoví, modří, zelení, hnědí a dokonce pruhovaní. Silné myšlenky se musejí dát najevo silnými slovy. Zjistil, že za ta nejsilnější je pravidelně vyhazován z fór a zažil i minuty mrazení s uzamčeným účtem na Facebooku, což ho přinutilo přestat označovat nevinné občany za profi společnice. Přesto zůstal radikální. Tak radikální, že se někdy až sám sobě divil.

V běžném životě ho to zprvu moc neomezovalo. Pravda, méně chodil na zábavy a někdy se přistihl, jak místo zakázky kouká na smartphone. Vždy ho však pečlivě utřel a pokračoval v práci.  Pak se ale nějak stalo, že se jeho virtuální identita proťala se skutečnou. Těžko říct, kdy přesně to začalo, každopádně ale věta „nezlobte se, ale pro nás už dělat nebudete, ty věci, co píšete na ten Facebook, jsou prostě hrozné“ se bezprostředně týkala byznysu. A jelikož osou byznysu jsou reference, bylo jasné, že nebude vyřčena jen jednou.

Jiří se k smrti vylekal a začal přemýšlet, co dál. Protože kromě osy zakázky – reference existovala také osa zakázky – peníze na zábavu, rozhodl se zprvu se svým sociálním životem praštit. Prostě se všude odhlásil a rozhodl, že se už nikdy nepřihlásí. Kupodivu volna počínající hroucení jeho úspěchu to nezastavilo. Změnil proto svůj pohled na věc a rozhodl se pro něco jiného: pro relaunch, tedy nový začátek. A  aby to nedopadlo stejně špatně jako naposledy, pod odborným vedením. 

CIF16

Na  začátku byla analýza potřebnosti jednotlivých sociálních aplikací pro Jiřího. Pak se vybraly jen ty, které je schopen používat doopravdy aktivně a smysluplně. Co se dalo se zrušilo, mnoho dalšího se deaktivovalo. Jiří si stanovil jasná pravidla sociální komunikace online a zatím se je snaží dodržovat. S trochou štěstí se dá říct, že mu relaunch přinesl nový život.

Otázka, kterou si kladu – a proč o tom zde píši – je, zda takový sociální relaunch má skutečně smysl. Zda jej lze udržet dlouhodobě (zatím s tím nemáme mnoho zkušeností).  Zda Jiřího dříve nebo později stejně nedožene jeho předchozí existence, a konečně, zda bychom náhodou takový nový začátek čas od času nepotřebovali všichni. Co myslíte?  

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Výrobci začnou snížovat obsah cukru, soli a tuku

Výrobci začnou snížovat obsah cukru, soli a tuku

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi