Hlavní navigace

Sociální síť So.cl od Microsoftu není pro každého

Martin Vyleťal 22. 5. 2012

Experimentální sociální síť z dílny Microsoftu, která o víkendu otevřela brány široké veřejnosti, má umožnit uživatelům profitovat z „moudrosti mas“. Vkládání příspěvků je ale zbytečně složité a těch opravdu zajímavých zatím pomálu.

První informace o experimentální sociální síti, za kterou stojí výzkumné oddělení Microsoft Research, se objevily už loni v červenci. Tehdy technici Microsoftu údajně omylem publikovali zmínku o novém projektu sociální sítě s názvem Tulalip na serveru Socl.com.

V listopadu server The Verge zveřejnil podrobnější informace o vyvíjené sociální síti, tehdy už pod názvem So.cl (v angličtině vyslovované jako social), včetně náhledů obrazovek. Uživatelské rozhraní na nich nápadně připomínalo konkurenci, zejména Google Plus. Nezapřelo však ani inspiraci Facebookem.

Dosud měli do So.cl přístup pouze studenti informatiky a designu na University of Washington, Syracuse University a New York University.

So.cl je stále experiment ve vývoji

Nyní se So.cl otevírá široké internetové veřejnosti, ale jak Microsoft upozorňuje, jedná se o experimentální výzkumný projekt, jehož vývoj stále probíhá. Tomu odpovídají i různé bugy, na které lze během praktického testování narazit.

Zatím není jisté, jaké má Microsoft vlastně se So.cl plány. Objevují se ale už názory, že hlavním účelem So.cl je zvýšit intenzitu vyhledávání prostřednictvím vyhledávače Bing a propagovat výsledky hledání na Bingu. Na So.cl jsou totiž výsledky hledání zveřejněny ve vizuálně přitažlivé podobě. Případně chce Microsoft využít data získaná prostřednictvím So.cl k vylepšení vlastního sociálního vyhledávání. Smyslem So.cl je totiž hlavně sdílet výsledky hledání Bingu.

Microsoft prezentuje So.cl jako výzkumný projekt, který nemá za cíl konkurovat zavedeným sociálním sítím. Tomu odpovídá i skutečnost, že na rozdíl od nich nabízí jen omezené množství funkcí.  So.cl například neumožňuje nahrávat fotky ani videa. Profilová fotka se vám do So.cl sehraje z Facebooku nebo Windows Live ID účtu, případně ji můžete vložit zadáním internetového odkazu.

Cílí na studenty a jeho smyslem je prý zkoumat možnosti sociálního vyhledávání pro účely učení a výzkumu. Autoři So.cl vycházejí z toho, že uživatelé už nyní na sociálních sítích rádi sdílejí odkazy. Tyto odkazy se následně virálně šíří a zviditelňují tak oblíbený obsah. So.cl s tímto konceptem experimentuje prostřednictvím automatického sdílení odkazů hledání. 

Na vytvoření účtu přes Facebook Connect zatím zapomeňte

Vytvořit profil a přihlásit se k So.cl je možné dvěma způsoby. Prostřednictvím Facebook Connect a Windows Live ID. Ve skutečnosti ale reálně funguje pouze druhá možnost. Zkoušíte-li se totiž dostat do experimentální sociální sítě prostřednictvím Facebook Connect, ukončí váš registrační proces hláška: Děkujeme, že jste se zařadili na čekací listinu. Brzy vám pošleme pozvánku.

Pokud jste se přihlašovali přes Facebook, máte prozatím smůlu a musíte počkat na pozvánku.

Pokud jste se přihlašovali přes Facebook, máte prozatím smůlu a musíte počkat na pozvánku.

Zarážející přitom je, že ke zmiňované hlášce se uživatel dostane až v okamžiku, kdy experimentální sociální síti odsouhlasí přístup k informacím z účtu na Facebooku, a to včetně e-mailové adresy, jména, profilového obrázku, pohlaví, ID uživatele, seznamu přátel a všech dalších informací, které má uživatel Facebooku nastavené jako veřejné.  Bez poskytnutí těchto údajů není možné So.cl používat.

Z Facebooku získá So.cl vaši e-mailovou adresu, seznam skupin, jejichž jste členem, stejně tak jako jméno, profilový obrázek, seznam přátel, ID a všechny další informace, které máte na Facebooku nastaveny jako veřejné. Současně si můžete zvolit, kdo případně na Facebooku uvidí vaše příspěvky vytvořené na So.cl.

Z Facebooku získá So.cl vaši e-mailovou adresu, seznam skupin, jejichž jste členem, stejně tak jako jméno, profilový obrázek, seznam přátel, ID a všechny další informace, které máte na Facebooku nastaveny jako veřejné. Současně si můžete zvolit, kdo případně na Facebooku uvidí vaše příspěvky vytvořené na So.cl.

Přihlášení prostřednictvím Windows Live ID funguje bez větších problémů. Předtím než získáte do So.cl přístup, musíte odsouhlasit, že je vám více než 18 let a že souhlasíte s Podmínkami poskytování služby a Prohlášením o ochraně soukromí.  Ve všeobecných podmínkách si Microsoft například vyhrazuje právo bez náhrady mazat účty, stejně tak jako měnit podobu služby či rušit jednotlivé funkce a to kdykoli a z jakéhokoliv důvodu.

Prohlášení o ochraně soukromí zase Microsoft upozorňuje, že archivuje veškeré dotazy, které uživatel prostřednictvím So.cl zadá, stejně tak jako výsledky hledání, které uživatel vybral do svých příspěvků. Dotazy jsou archivovány na Bingu a Microsoft se dušuje, že nebudou spojovány s konkrétními účty na So.cl.

Kam se podělo intuitivní vkládání příspěvků?

Poté, co se úspěšně přihlásíte ke svému účtu, vyskočí na vás pop-up okno s nabídkou několika kategorií zájmů a pár „populárních“ lidí, které můžete na So.cl sledovat. Podle toho, které zájmy a lidi vyberete, se vám následně zobrazují příspěvky ostatních uživatelů na zdi. Zatím se ale připravte na změť nesouvisejících příspěvků od vám neznámých lidí.

A už se na vás valí příspěvky ostatních uživatelů.

A už se na vás valí příspěvky ostatních uživatelů.

Rozhodně tyto příspěvky nepředstavují „moudrost mas“, ze které by měl uživatel So.cl podle Microsoftu profitovat. Na druhou stranu je jasné, že uživatelé si zatím službu oťukávají a odpovídá tomu i obsah, který jejím prostřednictvím zveřejňují. Pokud by však zůstal sdílený obsah na stejné úrovni i do budoucna, lze o reálném přínosu So.cl ve vzdělávacím procesu pochybovat.

Samotné vkládání příspěvků není příliš intuitivní.  Místo jednoduchého vložení textu či odkazu vás So.cl nutí použít hledání Bingu. Prostřednictvím políčka „What are you interested in?“ v horní části obrazovky zadáte dotaz, na který dostanete odpověď ve formě výsledků hledání z Bingu včetně obrázků, ze kterých můžete sestavit jakousi koláž.

Takto vypadá výsledek hledání.

Takto vypadá výsledek hledání.

V případě, že chcete ve svém příspěvku zveřejnit některých z textových výsledků hledání a kliknete na něj, jste automaticky přesměrováni na stránku, která se pod odkazem skrývá. Pro přidání do příspěvku slouží pouze miniaturní ikona se symbolem + a textem ADD TO POST.

Alternativně je možné příspěvky vkládat přes „Post“ a „Add Link“ v levém menu. Většina uživatelů zpočátku však tuto možnost ani neobjeví, protože vše je směřuje právě do zmiňovaného vyhledávacího okénka.

Šipka vede uživatele přímo do náruče Bingu.

Šipka vede uživatele přímo do náruče Bingu.

Sdílet obsah je možné i tehdy, pokud nemáte otevřený So.cl v prohlížeči, a to díky bookmarkletu.

Uživatelé mají možnost vyjádřit, že se jim zveřejněný příspěvek líbí, prostřednictvím tlačítka :), které je obdobou To se mi líbí u Facebooku. Stejně tak je možné v příspěvku taggovat jednotlivé uživatele. Kromě toho je u příspěvků možné použít tlačítko Riff.  To umožňuje reagovat na zveřejněné příspěvky a následně zobrazit všechny příspěvky, které reagují na ten původní.  

MIF16

Stejně jako Hangouts v Google Plus umožňuje funkce Video parties uživatelům společně sledovat a živě komentovat videa z YouTube.

Zdali se So.cl uchytí, je těžké odhadnout. Kdyby to náhodou nevyšlo, může Microsoft směle tvrdit, že šlo o pouhý experiment určený úzké skupině uživatelů.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?