Hlavní navigace

Reklama na sociálních sítích: Neinzerujte. Bavte!

Jan Handl 25. 9. 2012

Sociální sítě nechtějí inzerenty, ale baviče. Firmy by si měly uvědomit, že nejde o klasická média, ve kterých je rozumnými konzumenty reklama tolerována. I když je potřeba „zábavnosti“ známou poučkou pro většinu odborné veřejnosti, opakování je matkou moudrosti – skutečně je třeba bavit. S tímto přístupem jsou totiž šance na úspěch mnohem větší.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

David Howard ve svém článku Social networks want entertainers, not advertisers pěkně vysvětlil jeden z největších problémů firem působících na sociálních sítích. Možná namítnete, že základní myšlenka jeho textu je tak stará jako sociální sítě samy. Ano, máte samozřejmě pravdu, ale toto doporučení je natolik důležité, že se vyplatí opakovat ho, dokud se nedostane firmám do krve. Navíc David Howard argumentuje velmi jednoduše a logicky, což není při podobném obhajování kreativity a jiného přístupu k sociálním sítím až zas tak obvyklé.

Tedy stručně – Facebook potřebují všichni. Lidé, aby se mohli spojovat s ostatními lidmi. Inzerenti, protože chtějí oslovit tu obrovskou masu. Investoři, jelikož v tom mají peníze a chtějí zisk. Právě investoři ale tlačí Facebook trochu zabedněně do pozice klasického média ze staré školy. Chtějí zobrazovat reklamu a kasírovat za to peníze, jednoduše, standardně. Uživatelé sociálních sítí jsou ale na reklamu dost hákliví. Rozhodně více než na reklamu v médiích typu televize, novin, nebo online zpravodajství. Vychází to alespoň z citovaného výzkumu Consumers & Online Privacy 2012. Ve „starých“ médiích vidí většina lidí reklamu ráda. Čtenáři a diváci vědí, že pomáhá ke kvalitnějšímu obsahu, že médium živí. V případě sociálních sítí má tento názor jen o něco více než třetina uživatelů.

Proč lidé reklamu na sociálních sítích odmítají? Protože zasahuje do obsahu, který tvoří oni sami. Přístup „obsah za reklamu“ v tomto případě nefunguje. A v tomto okamžiku nastupují firmy. Mají rozpočet na to, aby tvořily zajímavý obsah. Mohou uživatele ohromit, získat, bavit a hlavně zaujmout. Firmy na sociálních sítích nemají produkovat reklamy, ale obsah. Ten bude pak sdílen, komentován, na něj bude upřena pozornost. Ne na reklamy, které uživatelé sociálních sítí prostě neberou.

WT100

Podívejte se na to z vašeho vlastního úhlu pohledu. Máte rádi reklamy na Facebooku? V ideálním případě je trpíte, případně vás štvou. Ale co řeknete na zajímavé fotky, infografiky a další obsah? Není to ta příležitost, jak se vám firmy mohou dostat pod kůži a do feedu? Na uživatele sociálních sítí je potřeba jít jinak. David Howard svojí úvahu uzavírá tvrzením, že se nejúspěšnější firmy na sociálních sítí nechovají jako inzerenti, ale jako baviči. Ano, tohle je univerzální zaklínadlo, které by měly firmy používat. Neinzerovat, ale bavit.

Obsah, který má šanci na to být sdílený a jinak oblíbený, je výhrou. Nejde o nákup médií, tak jak jsme ho znali před pár roky. Za relativně málo peněz je možné získat mnoho. Ano, ono slůvko „relativně“ sedí, za prostor se neplatí skoro nic, ale nápady samozřejmě něco stojí. Pokud budou firmy stále uvažovat v intencích inzerátů a jejich umístění do médií i v případě sociálních sítí, tak si na nich mnoho příznivců nezískají. To by musely mít skvělé jméno a pověst, být kreativní a zábavné i jinde. A takových firem, které se chytí vždy a všude, moc není. Těm ostatním nezbude nic jiného, než začít brát sociální sítě jinak – bavit, nebo se o to alespoň pokusit.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom