Hlavní navigace

Sociální sítě z vás asociály neudělají

Jan Handl 21. 5. 2011

Teda alespoň v mém případě se jim to nepodařilo, našel jsem díky nim spoustu nových známých, se kterými se potkávám osobně. Sociální sítě jsou skvělým zdrojem kontaktů, které je snadné přenést i do osobní roviny.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Zaslechl jsem názor, že sociální sítě člověka upoutají k počítači a tam se pak věnuje psaní vzkazů či statusů místo toho, aby vyrazil mezi lidi. Taky názor a v některých případech může samozřejmě i odpovídat skutečnosti. Většina uživatelů sociálních sítí se ale osobnímu kontaktu nevyhýbá, právě naopak. Sociální sítě pomáhají budovat vztahy a utužovat je, a to nejenom online, ale i ve skutečném životě. Co se jenom na Facebooku, Twitteru nebo LinkedInu domluvilo schůzek lidí, kteří se předtím osobně neznali…

Sociální sítě jsou prostě rejdištěm networkerů, kteří se na nich seznamují se zajímavými lidmi. Pokud jsem v titulku použil výraz asociál, měl bych vysvětlit, jak si ho v tomto kontextu vykládám. Asociál je člověk, který k životu nepotřebuje kontakt s lidmi, v tomto případě kontakt osobní. Naopak sociální sítě mohou asociálům kontakty usnadnit, na dálku se jim přece jen snadněji komunikuje a mohou tak cvičit na okamžik, až se s někým budou muset bavit z očí do očí. Nevím, jestli by psycholog potvrdil správnost této terapie, ale kdybych já byl asociálem, tak určitě trénuji komunikaci na Facebooku, abych pak v reálu vůbec věděl, jak se bavit s lidmi.

Ale zpátky k těm, kteří s komunikací nemají žádný problém, ať už probíhá kdekoliv a jakkoliv. Ti se občas v reálném životě osobně seznámí se svými původně vzdálenými online přáteli a často se nestačí divit. Kde že je ten zábavný a skvělý společník? Ve skutečnosti se neumí vyjadřovat, není vůbec vtipný a rozhodně to není ten frajer, kterého všichni považují za lva salónů. Virtuálních salónů možná, ale těch skutečných vůbec ne. Je to obvykle nemilé prozření a jeden se může říci, že by se s takovým člověkem stýkal raději dál jenom online, že je to tak lepší. To se prostě někdy přihodí a netřeba hned házet flintu a přestávat se seznamovat s online přáteli osobně. Takoví lidé jsou z té skupiny asociálů, kteří se se svým stavem snaží něco dělat a trénují alespoň na těch sociálních sítích. Nepřál bych vám seznámení se skutečným asociálem, který se neumí projevovat ani na Facebooku.

WT100

Pokud vám někdy manželka nebo přítelkyně bude vyčítat, že pořád jenom sedíte u počítače, tak jí občas s radostí oznamte, že jste si na Facebooku domluvili návštěvu restaurace. Aby si náhodou nepomyslela, že jste asociál. Pokud se to stane častým pravidlem, tak nikoho ve vašem okolí ani nenapadne, že jste asociál a utíkáte do virtuálního světa. A dokonce někoho může začít mrzet, že tím počítačovým asociálem ve skutečnosti nejste. Nic není ideální a pokud ano, tak ideální uživatel sociálních sítích by měl být schopen alespoň stručně prohovořit i v hospodě, když už je tím lvem online salónů…

Já osobně jsem rád za to, že jsem některá virtuální přátelství se zajímavými lidmi přetavil v přátelství skutečná. A nikdo mi nemůže vyčítat, že jsem asociál, ať už počítačový, nebo obyčejný.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Lupa.cz: Kdo vyhraje Kříšťálovou Lupu? Hlasování začalo!

Kdo vyhraje Kříšťálovou Lupu? Hlasování začalo!

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Podnikatel.cz: Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Nemá dluhy? Zjistíte to na poště

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...