Hlavní navigace

Nejúčinnější zbraň: sociální šok

Vojtěch Bednář 31. 1. 2012

Už nějakou dobu podnikám jako rádoby poradce pro management a taky člověk, který lektoruje skoro odborné semináře. Mimo jiné jsou k tématu nových médií a sociálních sítí. Jako každý lektor potřebuji mít arzenál zbraní, které dovedou případné rozjívené publikum kdykoli spolehlivě uzemnit. Jednou z nejúčinnějších je balista, které říkám poeticky „sociální šok“.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Předem bych rád předeslal, že publikum není ani hloupé, ani naivní. Tvoří je obvykle malí a střední podnikatelé, management firem, lidé z veřejné správy. Odborníci ve svých oborech, profesionálové, kteří by se buď rádi dozvěděli něco nového, nebo kteří musí udržet svou konkurenceschop­nost, a proto se potřebují vzdělávat, případně poradit. Protože ale účast na jakémkoli semináři vrací člověka automaticky do mládí, a podstolní hry, případně házení papírků k tomu patří, je potřeba čas od času koncentrovat pozornost.

Jako každý lektor a poradce mám i já arzenál nástrojů, které dovedou více nebo méně spolehlivě získat pozornost a publikum do jisté míry vyvést z konceptu. Existuje celá řada možností, jak to udělat, velice spolehlivě ale funguje seznámit přítomné s (pro ně) novinkou, která trochu ohrozí pocit, že svět funguje tak, jak si myslí. Sociální šok je právě takovýmto nástrojem, rád bych poznamenal, že nesmírně funkčním a prakticky odzkoušeným. V čem spočívá? V ničem více, než v seznámení přítomných s funkcí Outlook social Connectoru; bezplatného originálního doplňku pro Microsoft Outlook, který dovede (mimo jiné) automaticky načítat informace o odesílatelích doručené pošty ze sociálních sítí.

WT100

Zdá se vám to samozřejmé? Pak jste, pokud jsem měl zatím možnost posoudit, v menšině. Představa, že pošlete někomu e-mail a příjemcův poštovní klient vás během zlomku sekundy prolustruje,  je totiž pro lidi, se kterými jsem se prozatím setkal (podotýkám, ne odborníky v IT), jedním slovem drastická. Po předvedení se obvykle ozývají hlasy volající po soukromí, ochraně identity, práv jednotlivce, nebo prostě volající „hanba“. Informace, že řešením může být minimálně používat různé e-mailové adresy, obvykle naráží na nepochopení a následný pokus uklidnit publikum známou humornou  příhodou, kde se vlastně vzala silueta, kterou connector zobrazuje v případě nenalezení fotky odesílatele bývá vnímán pozitivně, avšak stále na pozadí prožitého šoku. Ihned po jeho odeznění se lidé obvykle začínají pídit, kde se dá onen doplněk nainstalovat.

Možná se právě chytáte za hlavu a tážete, proč zde vyprávím takovou banalitu. Věřte mi, mám pro to dobrý důvod. Konstantní reakce na sociální šok mne totiž utvrzuje v přesvědčení, že mnoho z nás doopravdy vůbec netuší, co vše je o nich uchováváno, a jak je možné informace spojovat dohromady. Což znamená mimo jiné, že se chováme tak, jako kdyby nic takového možné nebylo.  Možná by bylo lepší, udělat pokud o gramotnost drtivé většiny netechnických uživatelů internetu něco jako malý sociální šok dříve, než zažijí při jiné příležitosti šok veliký, a skutečně destruktivní. 

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: WorldDAB: jak si stojí klíčové trhy?

WorldDAB: jak si stojí klíčové trhy?

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup