Hlavní navigace

Software české firmy exceluje ve zbrojním programu

Patrick Zandl 6. 12. 2011

Když se české firmě zadaří v novém a progresivním odvětví, je to vždy dobrá zpráva, kterou novináři rádi nahradí převládající negativní zprávy. A v tomto případě je opravdu, co slavit.

Doposud to byla málo známá firma, která vznikla při jedné české škole vysokoškolského typu. Jenže se jí  podařil zajímavý průlom. Svůj software dodává bezpilotním letounům armádě jedné severoamerické země, které jsou nasazovány k útokům v zemi na asijském kontinentě. Transakce ve výši několika desítek milionů euro navíc otevírá další dveře, protože dotyčná severoamerická země letouny nasazuje stále častěji a o bezpilotní letouny je zájem.

Úplně na začátku byl nápad. Zabývali jsme se teorií kolizí v dopravních systémech, původně jsme přemýšleli o vylepšení navigačního software pro navigace. Vystavovali jsme náš systém na jedné významné výstavě v západoevropské zemi a navštívili nás i lidé z významné severoamerické letecké společnosti. Nápad se jim líbil, chtěli jen pár úprav. Až, když jsme řetězce „car“ začali nahrazovat řetězcem „target“ nám došlo, k čemu náš software má sloužit, říká dnes se smíchem jeden ze zakladatelů společnosti, jehož totožnost redakce zná.

Bezpilotní letoun využívaný v armádě severoamerického státu: pro vzájemnou komunikaci a manévrování se používá software české firmy. Letoun se tak vyhne rizikovým oblastem i letounům vracejícím se z cílové oblasti.

Bezpilotní letoun využívaný v armádě severoamerického státu: pro vzájemnou komunikaci a manévrování se používá software české firmy. Letoun se tak vyhne rizikovým oblastem i letounům vracejícím se z cílové oblasti.

V čem byl problém? Ve vzájemné komunikaci bezpilotních letounů, v tom, jak se koordinují a navádějí do cílových oblastí. Co na tom, že software původně měl sloužit k předvídání kolizních a kongesčních oblastí a měl vyhledávat ideální náhradní trasy, bezpilotní letouny vlastně řeší to samé. Mají se vyhýbat oblastem, kde jsou odstřelovány, k cíli se ale mají dostat co nejdříve a nejlevněji.

Pro takovéhle real-time operace je důležitá volba jak systému, tak vývojového prostředí. Potřebujete důkladně testovat, ale také moci rychle a na dálku modifikovat a vše zdokumentovaně, dohledatelně. Kvůli over-the-air update se nemůže ztratit letoun za dvacet milionů severoamerické měny, říká technický ředitel společnosti. Příliš sdílný, co se poodkrývání pokličky technického řešení není, ale nakonec se rozhovoří: Využili jsme čipové řešení severoamerického dodavatele, k tomu konkrétně jeden operační systém a open-source jazyk rozšíření o určité návazné knihovny. To nám dává jak flexibilitu ve vývoji, tak škálovatelnost a operabilitu po všech stránkách.

Když dojde na vývoj, je už ochoten se rozpovídat do detailů, je vidět, že není ještě ředitelem, který zdrojový kód přes tabulkový kalkulátor nevidí. Tuto pasáž jsme nakonec ale vypustili, ačkoliv by mohla ukázat na zajímavé potíže s určitými programovacími jazyky, postupy a nástroji, nešlo by se vyhnout konkrétním jménům produktů. 

WT100

Společnost dnes zaměstnává patnáct lidí a přijímá další.  To, že vzešla z univerzitního inkubátoru a využila školních kontaktů, je důkazem, že i věda může být aplikována a využívána.

Poděkování na závěr: redakce vyškrtala všechny zmínky, které by mohly vést k identifikaci společností, produktů, známek či služeb a tím k neoprávněné marketingové výhodě  a zásahu do citů našich čtenářů. Části článku, které tak postrádaly větší smysl, byly vypuštěny zcela. Věříme, že takto „PR prostý“ článek naše čtenáře potěší a přinese jim zcela nové roviny vnímání zajímavých událostí, novinek a jevů.  Děkujeme za cenné připomínky, které nám pomohly se do této roviny vžít. 

A co by to bylo za článek, kdyby na závěr nebyla nějaká dobrá anketa:

Anketa

Líbí se vám tento produkt?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017