Soud: knihovny mohou digitalizovat knihy i bez souhlasu nakladatele

Německý nakladatel, který chtěl, aby knihovna místo vytváření vlastních digitálních kopií koupila jeho e-verzi knížky, u Soudního dvora Evropské unie neuspěl.

Knihovny mohou digitalizovat knihy i bez toho, že by se na to musely ptát nakladatele, rozhodl v případu C-117/13 (PDF) Soudní dvůr Evropské unie (SDEU). Takto digitalizované knihy ale mohou knihovny nabízet jen na terminálech určených k individuálnímu studiu nebo výzkumu.

Případ k evropské instanci doputoval z Německa, kde se na tamní soud obrátilo nakladatelstvím Eugen Ulmer KG. Stěžovalo si, že knihovna technické univerzity v Darmstadtu bez jeho souhlasu pořídila digitální kopii jeho učebnice a zpřístupnila ji uživatelům ke čtení na svých terminálech pro čtení elektronických knih.

Nakladatel přitom knihovně nabízel, aby raději koupila jeho vlastní e-verzi dotyčné učebnice. Když to knihovna odmítla, obrátil se na soud. Žádal jednak zákaz digitalizace knihy a také to, aby uživatelé nemohli knihu z digitální kopie vytisknout nebo si ji odnést na USB.

Číst ano, tisknout ne

Soudní dvůr Evropské unie ale rozhodl, že knihovna se může opřít o výjimku z evropské směrnice o autorském právu a zpřístupňovat knihu prostřednictvím svých terminálů. „V opačném případě by nemohla naplňovat svůj základní účel a sloužit veřejnému zájmu souvisejícímu s podporou výzkumu a soukromého studia,“ zdůvodnil to soud.

Neznamená to ale, že by si lidé mohli knihu z těchto terminálů bez omezení tisknout nebo si ji kopírovat na USB, dodal ale SDEU.  V takovém případě by šlo o rozmnožování díla, které není možné bez toho, aby nositelé práv za kopie nedostali zaplaceno.

CIF16

Situace kolem digitalizace knih a jejich případného půjčování stále není růžová. Existují světlé výjimky – v Česku například provozuje půjčovnu e-knih online knihkupectví E-reading, které nedávno ohlásilo spolupráci s Jihočeskou vědeckou knihovnou v Českých Budějovicích. 

Projekt je ovšem omezený na menší množství titulů a také na nutnost číst knížky ve vybraných čtečkách nebo aplikacích. Ty mají ošetřit to, aby kniha nebyla po uplynutí výpůjční doby dále dostupná.

24 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 18. 9. 2014 11:54

Školení e-mail marketingu – pokročilé techniky

  •  
    Jak připravit šablonu moderního e-mailu
  • Jak spustit automatizované kampaně
  • Jak dynamizovat běžnou rozesílku

Detailní informace o školení e-mail marketingu - pokročilé techniky »