Hlavní navigace

Soudní dohra Echelonu

Michal Zálešák 10. 12. 1999

Před nedávnem jsme vás informovali o pochybných praktikách americké výzvědné služby NSA. Ta díky špionážní síti Echelon odposlouchává a monitoruje všechny protiamerické aktivity, ovšem včetně těch v obchodní rovině. NSA za tento projekt nyní stane před soudem, důvody popisuje Michal Zálešák.

Před nedávnem jsme vás informovali o pochybných praktikách americké výzvědné služby NSA (National Security Agency – Národní bezpečnostní agentura). Ta díky špionážní síti Echelon odposlouchává a monitoruje všechny protiamerické aktivity, ovšem včetně těch v obchodní rovině. NSA za tento projekt nyní stane před soudem, důvody popisuje Michal Zálešák.

Podle řady informací se Echelon patrně zabývá i obchodními aktivitami neamerické konkurence, na kterých není ani zbla ilegálnosti. Jediným „proviněním“ dotčených firem je přitom to, že konkurují Spojeným státům americkým na poli mezinárodního obchodu. Takovéto neetické chování nepobuřuje jen představitelé ostatních států. NSA byl zasazen políček takřka z vlastních řad, přímo ze Států. A tak se stalo, co nikdo nepředpokládal. NSA se musí ze svých nekalých praktik zodpovídat před soudem, ne mezinárodním, ale americkým. I to je však velikým vítězstvím – zatím jedné bitvy, ale i to se počítá. Ne však za tyto „hříchy“, ale za něco úplně jiného.

Hlavním iniciátorem této kampaně je washingtonská nezisková organizace EPIC – (Electronic Privacy Information Center – Informační centrum pro elektronické soukromí). Právě ta se snaží donutit čelní představitele NSA, aby předložili vnitřní korespondenci a tajné záznamy, podle kterých se ve prospěch federální vlády měla tato tajná služba dopouštět nezákonného monitorování vnitroamerických e-mailových zpráv, na což nemá podle zákona právo. „Charta Národní bezpečnostní agentury nepovoluje žádné druhy domácí zpravodajské činnosti“- právě tak zní jeden z pádných argumentů nadace EPIC.

Již během léta byla podle Marka Rotenberga, ředitele organizace EPIC, vznesena oficiální stížnost na konání NSA. Spolu s tím bylo též NSA oznámeno, že musí do doby stanovené zákonem ( 20 dnů) předložit ony důkazy v podobě interní dokumentace. Na to však nebylo nikdy odpovězeno. Národní bezpečnostní agentura sdělila prostřednictvím svého tiskového mluvčího pouze následující : "NSA se k údajným zpravodajským aktivitám nebude vyjadřovat a nebude potvrzovat ani vyvracet existenci Echelonu. Národní bezpečnostní agentura jedná přesně podle amerických zákonů a nařízení na ochranu práv občana Spojených států amerických. Její aktivity jsou řízeny s nejvyššími právní, etickými a konstitucionálními standardy. " Odpověď EPICu však byla ještě překvapivější: rozhodla se na NSA podat žalobu.

Nutno však podotknout, že toto nejsou jediné výtky oproti ilegálním praktikám NSA. Stížnosti dokonce přicházejí i z oficiálních řad. Již dříve se totiž podobných dokumentů domáhal ředitel dozorčí poroty Výboru pro zpravodajskou činnost Porter J. Goss. Bohužel však marně. I v tomto případě byla žádost striktně zamítnuta, tentokrát s ohledem na národní bezpečnost. Zřejmě je opravdu co skrývat.

Již nyní je jisté, že tato obvinění nejsou pouhými výkřiky do tmy jedné neziskové společnosti, přidávají se k ní totiž stále další a další hlasy. Jedni pouze symbolickým souhlasným přikyvováním, druzí zase konkrétními skutky. Americká občanská unie libretistů je bezpochyby členem té aktivnější skupiny – problematice údajné existenci Echelonu,novinkám a dalším analýzám věnovala dokonce celou internetovou stránku – www.echelonwat­ch.org.

„Za co je tedy vlastně NSA obžalována?“ „Kvůli čemu se bouří americké iniciativy?“, ptáte se nás na závěr. Dobrá otázka. Odpověď už tak potěšující nebude. Národní bezpečnostní agentura překročila své pravomoci v tom, že si během svých zpravodajských aktivit „dovolila“ rozšifrovat vnitroamerické emailové zprávy. Zákon jí totiž jasně vymezuje jiná pravidla: monitoring a odposlouchávání ANO, ale pouze zbytku světa – toť vaše úkoly. Nikdo už se nepozastavuje nad tím, že špionážní sítě Echelonu je zneužíváno ve sféře mezinárodního obchodu, nejen nelegálního kupčení s drogami a bílým masem, ale i v zakázkách, které jsou sktriktně v mezích zákona. EPIC by si za své aktivity vysloužil medaili, ale pouze od amerických zastánců svobody projevu.

MIF16

Na světě nás však žije kolem 6 miliard, a ne pouhých „amerických“ čtvrt. Na to se však bohužel jaksi pozapomnělo.

Michal Zálešák

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám