Hlavní navigace

Soumrak profesionálů

Petr Staníček

S ABC zpracuje reklamní brožuru i školák! Navrhněte si s XYZ vlastní dům! Vytvořte s BFLM profesionální webové stránky jedním kliknutím myši! Podobně lákají softwarové firmy zákazníky na své produkty, správně tušíce nové trhy tam, kde kdysi kralovala zanedbatelná hrstka odborníků. Neblahé důsledky tato strategie přináší až v druhém plánu.

S rostoucím rozšířením počítačů do všech oblastí života stoupá i počet programů „pro každého“. S ABC zpracuje reklamní brožuru i školák! Navrhněte si s XYZ vlastní dům! Vytvořte s BFLM profesionální webové stránky jedním kliknutím myši! Podobně lákají softwarové firmy zákazníky na své produkty, správně tušíce nové trhy tam, kde kdysi kralovala zanedbatelná hrstka odborníků nepouštějících do svých hájemství žádné nezvané hosty. Samo o sobě to není nic špatného, ba naopak: rozšíření trhů s sebou nese lepší podporu i výrazný pokles cen: produkt, který si koupí stokrát více uživatelů, bude stát zlomek původní ceny. Neblahé důsledky tato strategie přináší až v druhém plánu.

Zatímco příjemný, snadno ovladatelný program se stovkami funkcí dává profesionálovi do rukou nástroj, s nímž se jeho invence rozletí do výše, v rukou amatéra je to odjištěný granát s netušenou razancí. Takový „poučený laik“ má po několika hodinách hraní si s DTP programem před sebou výsledek technickou kvalitou srovnatelný s výtvory špičkového grafika – a díky objemným knihovnám fotografií, ilustrací a řezů písem, jež jsou dnes běžnou součástí těchto aplikací, také celkem pohledné, i když unifikované a bezduché dílko. A tak jsou dnes na každém rohu k vidění zástupy podobných amatérů, tvářících se profesionálně a bohužel často také zaměstnaných na místech dříve jen skutečným profesionálům vyhrazených. To smutné na tom je, že v Čechách v tomto směru technika dokázala předběhnout člověka. Vedoucí pracovníci ve firmách dokáží stále méně tyto poučené laiky od opravdových profesionálů rozeznat. Skuteční mistři v oboru (oborech) mezitím skřípou zuby, když vidí na každém nároží, v každém časopise nenápadité a sterilní výplody svých nástupců, již už jen pouze tupě obsluhují své krásné hloupé stroje bez náznaku vlastního tvůrčího přínosu.

Od zaměstnavatelů nelze změnu očekávat, levná síla je levná síla – a on ten náš Lojza vždycky nakonec něco vytvořil, že. Jediná šance je doufat, že se začnou otevírat oči samotným zákazníkům. Že jim začne vadit, že mají stejnou reklamu jako pět dalších firem, že jejich výloha jako by z oka vypadla té sousední a že z firemního loga se dělá špatně i uklízečce. Pak teprve zjistí, že oni „odborníci“ nejsou nic víc než jenom zruční obsluhovači programů, které samy invenci nemají a mít nemohou – a začnou se poohlížet zase po někom, kdo jí má na rozdávání. A neplatí to zdaleka jen pro grafiky a DTP programy. Je v našem zájmu hlídat si profesionály všude a vyvažovat je zlatem.

Mimochodem, nedávno jsem viděl krásný CD-ROM „Praktický lékař pro každého“.

Našli jste v článku chybu?

21. 7. 2004 20:15

Michal Kubeček (neregistrovaný)
Můj oblíbený aforismus říká, že vzdělání je to, co vám zbyde, až zapomenete všechno, co jste se naučil ve škole. A v tom je jádro problému. Škola, a zejména vysoká škola, tu není od toho, aby do vás nalila encyklopedické znalosti, které si vždy můžete najít sám. Smyslem vzdělání (a zejména vysokoškolského) by mělo být naučit vás určitým způsobem uvažovat a samostatně řešit problémy. Že to některé školy nedělají? No jistě, znáte snad obor lidské činnosti, kde se vyskytují jen ti, kdo to dělají do…

21. 7. 2004 18:59

cc (neregistrovaný)
To je zase druhá stránka věci. Pražáci si do...věj Prahu tančícími domy, Sovovýma mlýnama atd., ale po venkově chtěj, aby tam lidi bydleli pořád nejradši v doškovejch chaloupkách, aby se mohli "kochat" když frčej autem kolem.
Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

DigiZone.cz: Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy