Hlavní navigace

Sousedská výpomoc: přístup k Internetu?

Rita Pužmanová 4. 4. 2002

Bezdrátová technologie umožňuje snadné připojení k Internetu. Nejsnadněji přes nedaleké sousedy, kteří mají třeba placený přístup a jsou ochotni se o něj podělit se svým nejbližším okolím. To je nově se uplatňující princip tzv. sousedských sítí (Neighborhood Area Networks, NAN).

Sousedské sítě (Neighborhood Area Networks, NAN) se principiálně označují odlišně od sítí lokálních, přestože jejich dosah také není příliš velký, ale pokrytí a účel jsou trochu jiné. NAN využívají moderní bezdrátové technologie k umožnění bezplatného přístupu k Internetu prostřednictvím připojení jednoho souseda. Proč? Roli samozřejmě hraje celková cena připojení (hardware, software, placený přístup), která může být nedostupná pro řadu lidí, ale také technická náročnost samotného přístupu (zejména konfigurace), která je pro mnohé překážkou využívání Internetu.

NAN je založena na přístupovém bodě (access point, AP) bezdrátové lokální sítě (WLAN) IEEE 802.11 (např. Apple AirPort, Cisco Aironet), který umožňuje připojení v dosahu maximálně kolem 0,5–1 kilometr (za použití všesměrové antény). Dosah se liší podle podmínek a způsobu provozu: pro dvoubodový spoj může být i několik kilometrů. Kdo chce poskytnout svému okolí přístup k Internetu tímto způsobem, musí mít samozřejmě sám širokopásmové připojení.

599

Zájemci v nejbližším sousedství jeho přístupového bodu se pak mohou připojovat k bezdrátové síti (Wireless Area Network, WLAN), a tím k Internetu, pomocí své antény nasměrované na přístupový bod. Potřebují notebook a/nebo PDA vybavený kartou pro podporu 802.11, dnes nejčastěji WiFi, podle normy IEEE 802.11b (někdy označované jako bezdrátový Ethernet, protože používá podobný přístup k přenosovému prostředí: Carrier Sense Multiple Access with Collision Avoidance, CSMA/CA). Ta umožňuje symetrické rychlosti do 11 Mbit/s, ovšem jedná se o sdílený, nikoli vyhrazený přístup.

NAN se tedy ve skutečnosti neomezují pouze na poskytování sdíleného přístupu k Internetu, ale nabízejí sdílení síťových služeb a zařízení v rámci dané WLAN. Poskytovatelé placeného připojení k Internetu mohou v rámci svých zákaznických smluv zakazovat zprostředkování svých služeb dál, pak samozřejmě NAN možné nejsou. Ale řada ISP to (zatím) nedělá.

Běžící projekty

Sousedské sítě, NAN, se objevily nejprve v Izraeli a ve Spojených státech, ve velkých městech jako New York, Seattle, San Francisco, Portland atd., ale rozšiřují se po celém světě.

Informace o projektech otevřených bezdrátových komunitních sítí a vůbec zajímavé detaily o bezdrátových sítích jsou k dispozici na následujících stránkách:

Sousedské sítě vs. veřejné WLAN

NAN se principiálně liší od veřejných WLAN (public WLAN), které se také pomalu ve světě rozšiřují. Veřejné WLAN nabízejí svým předplatitelům přístup k Internetu prostřednictvím WLAN. Tj. účtují si poplatky za možnost bezdrátového připojení. Vznikají zejména v místech jako letiště, kongresová centra a hotely, kde provozovatelé sítě mohou rychle získat návratnost svých nákladů za zprovoznění přístupového bodu, prostřednictvím podílu na zisku inkasovaného provozovatelem dané lokality.

Provozovatelé veřejných WLAN se někdy označují jako Wireless Internet Service Providers (WISP). Jedná se buď o specializované poskytovatele přístupu (např. Wayport), nebo o velké provozovatele mobilních sítí (Telia, Sonera). Pro ně představují veřejné WLAN pouze drobný doplněk k jejich mobilním sítím, nicméně s nástupem mobilních sítí třetí generace doplněk zajímavý. Problematickou otázkou u provozu veřejných WLAN ještě zůstává směrování a roaming mezi různými sítěmi, zejména několika operátorů. Někteří stále věří, že i NAN mohou přinést byznys, ale projekty bezplatných metropolitních bezdrátových sítí se mnohde zrovna nevyplatily, např. Metricom nebo zkrachovalý MobileStar.

O principu fungování WLAN nebo provozování veřejných WLAN by se dalo psát hodně, ale to je nad rámec povídání o NAN. Zájemci o podrobné informace o normách IEEE pro WLAN (IEEE 802.11) mohou využít možnosti jejich stažení zdarma zde.

NAN u nás?

Nepodařilo se mi zjistit, zda něco podobného v České republice také někde existuje. Buď se to důsledně tají (že by snad někdo spíš vydělával, než působil nezištně jako služba komunitě?), nebo zde taková možnost není schůdná. Zajímaly by mne vaše názory…

Našli jste v článku chybu?

4. 5. 2004 18:48

macros (neregistrovaný)
A to presneji kam? Je mozne, ze tam uz pokryti CZFree.Net ma :)

macros

24. 2. 2004 11:52

Praotec Erb (neregistrovaný)
Pokud se dobře pamatuji, hodně se to před časem diskutovalo v souvislesti s CZFree.net a jakýmsi rozuzlením snad bylo to, že licence je potřeba pouze k poskytování VEŘEJNÉ telekomunikační služby. Pokud jde o sousedskou, uzavřenou (není nabízena každému, kdo má zájem), tedy neveřejnou síť provozovanou třeba sice bezdrátově, ale v bezlicenčním pásmu, není problém.
Dokonce to bylo probíráno i na Lupě:
http://www.lupa.cz/clanek.php3?show=2922Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu