Hlavní navigace

Sousedská výpomoc: přístup k Internetu?

Rita Pužmanová 4. 4. 2002

Bezdrátová technologie umožňuje snadné připojení k Internetu. Nejsnadněji přes nedaleké sousedy, kteří mají třeba placený přístup a jsou ochotni se o něj podělit se svým nejbližším okolím. To je nově se uplatňující princip tzv. sousedských sítí (Neighborhood Area Networks, NAN).

Sousedské sítě (Neighborhood Area Networks, NAN) se principiálně označují odlišně od sítí lokálních, přestože jejich dosah také není příliš velký, ale pokrytí a účel jsou trochu jiné. NAN využívají moderní bezdrátové technologie k umožnění bezplatného přístupu k Internetu prostřednictvím připojení jednoho souseda. Proč? Roli samozřejmě hraje celková cena připojení (hardware, software, placený přístup), která může být nedostupná pro řadu lidí, ale také technická náročnost samotného přístupu (zejména konfigurace), která je pro mnohé překážkou využívání Internetu.

NAN je založena na přístupovém bodě (access point, AP) bezdrátové lokální sítě (WLAN) IEEE 802.11 (např. Apple AirPort, Cisco Aironet), který umožňuje připojení v dosahu maximálně kolem 0,5–1 kilometr (za použití všesměrové antény). Dosah se liší podle podmínek a způsobu provozu: pro dvoubodový spoj může být i několik kilometrů. Kdo chce poskytnout svému okolí přístup k Internetu tímto způsobem, musí mít samozřejmě sám širokopásmové připojení.

599

Zájemci v nejbližším sousedství jeho přístupového bodu se pak mohou připojovat k bezdrátové síti (Wireless Area Network, WLAN), a tím k Internetu, pomocí své antény nasměrované na přístupový bod. Potřebují notebook a/nebo PDA vybavený kartou pro podporu 802.11, dnes nejčastěji WiFi, podle normy IEEE 802.11b (někdy označované jako bezdrátový Ethernet, protože používá podobný přístup k přenosovému prostředí: Carrier Sense Multiple Access with Collision Avoidance, CSMA/CA). Ta umožňuje symetrické rychlosti do 11 Mbit/s, ovšem jedná se o sdílený, nikoli vyhrazený přístup.

NAN se tedy ve skutečnosti neomezují pouze na poskytování sdíleného přístupu k Internetu, ale nabízejí sdílení síťových služeb a zařízení v rámci dané WLAN. Poskytovatelé placeného připojení k Internetu mohou v rámci svých zákaznických smluv zakazovat zprostředkování svých služeb dál, pak samozřejmě NAN možné nejsou. Ale řada ISP to (zatím) nedělá.

Běžící projekty

Sousedské sítě, NAN, se objevily nejprve v Izraeli a ve Spojených státech, ve velkých městech jako New York, Seattle, San Francisco, Portland atd., ale rozšiřují se po celém světě.

Informace o projektech otevřených bezdrátových komunitních sítí a vůbec zajímavé detaily o bezdrátových sítích jsou k dispozici na následujících stránkách:

Sousedské sítě vs. veřejné WLAN

NAN se principiálně liší od veřejných WLAN (public WLAN), které se také pomalu ve světě rozšiřují. Veřejné WLAN nabízejí svým předplatitelům přístup k Internetu prostřednictvím WLAN. Tj. účtují si poplatky za možnost bezdrátového připojení. Vznikají zejména v místech jako letiště, kongresová centra a hotely, kde provozovatelé sítě mohou rychle získat návratnost svých nákladů za zprovoznění přístupového bodu, prostřednictvím podílu na zisku inkasovaného provozovatelem dané lokality.

KL_HLASOVANI

Provozovatelé veřejných WLAN se někdy označují jako Wireless Internet Service Providers (WISP). Jedná se buď o specializované poskytovatele přístupu (např. Wayport), nebo o velké provozovatele mobilních sítí (Telia, Sonera). Pro ně představují veřejné WLAN pouze drobný doplněk k jejich mobilním sítím, nicméně s nástupem mobilních sítí třetí generace doplněk zajímavý. Problematickou otázkou u provozu veřejných WLAN ještě zůstává směrování a roaming mezi různými sítěmi, zejména několika operátorů. Někteří stále věří, že i NAN mohou přinést byznys, ale projekty bezplatných metropolitních bezdrátových sítí se mnohde zrovna nevyplatily, např. Metricom nebo zkrachovalý MobileStar.

O principu fungování WLAN nebo provozování veřejných WLAN by se dalo psát hodně, ale to je nad rámec povídání o NAN. Zájemci o podrobné informace o normách IEEE pro WLAN (IEEE 802.11) mohou využít možnosti jejich stažení zdarma zde.

NAN u nás?

Nepodařilo se mi zjistit, zda něco podobného v České republice také někde existuje. Buď se to důsledně tají (že by snad někdo spíš vydělával, než působil nezištně jako služba komunitě?), nebo zde taková možnost není schůdná. Zajímaly by mne vaše názory…

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Podnikatel.cz: OSVČ by nemusely podávat přiznání

OSVČ by nemusely podávat přiznání

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Nový ředitel nových médií na Nově

Nový ředitel nových médií na Nově

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase