Hlavní navigace

Souvisí zahájení prodeje Windows 8 nějak s 21% propadem prodeje osobních počítačů?

Daniel Dočekal 3. 12. 2012

Trochu zvláštní souhra náhod nebo skutečně nějaká souvislost? Média se zabývají skutečnosti, že několik dnů poté co Microsoft oznámil 40 milionů prodaných kopií Windows 8 vydala společnost NPD analýzu trhu s osobními počítači. Ve kterém oznámila zásadní 21% propad prodeje (zařízení s WIndows) a spojila je určitým způsobem právě s prodejem Windows 8 – ten navíc označila za „pomalý“ (viz Windows 8 Gets off To a Slow Start, According to The NPD Group).

Trochu zvláštní souhra náhod nebo skutečně nějaká souvislost? Média se zabývají skutečnosti, že několik dnů poté co Microsoft oznámil 40 milionů prodaných kopií Windows 8 vydala společnost NPD analýzu trhu s osobními počítači. Ve kterém oznámila zásadní 21% propad prodeje (zařízení s WIndows) a spojila je určitým způsobem právě s prodejem Windows 8 – ten navíc označila za „pomalý“ (viz Windows 8 Gets off To a Slow Start, According to The NPD Group).

Otázkou zůstává, zda opravdu jde jenom o souhru náhod, nebo zda lze vysledovat jakoukoliv souvislost. Například tu, že výrobci neuvedli na trh dostatečné množství nových (a skvělých) strojů s Windows 8. Nebo další podstatnou otázku, jestli nízké prodeje Window 8 (a ještě nižší prodeje PC) mají něco společného s tím, že spotřebitelé vlastně nové Windows nechtějí (a ani nepotřebují). Což zejména s ohledem na stále vyhovující „staré“ Windows XP je samozřejmě podstatná maličkost.

NPD navíc oznámila, že došlo k 24% poklesu prodeje přenosných počítačů, což opět zdánlivě souvisí s Windows 8. Vždyť by to měl být skutečně a opravdu první operační systém Microsoftu, který zvládá tablet způsoby, na kterými jsme v roce 2012 zvyklí. A výrobci podobných zařízení se také nijak zvlášť nevyznamenali s uvedením nových zařízení (s Windows 8). V kombinaci se snahou Microsoftu ukázat Windows 8 jako „dotykově ovladatelné“ a hodící se pro tablety (a podobná zařízení) to může samozřejmě mít nepříznivý vliv.

S analýzou NPD je to ale složitější – například v tom, že se týká pouze USA a navíc prodeje v obchodech a počty prodaných Windows 8 se týkají celého světa a to včetně výrobců hardware. Tedy včetně licencí „prodaných“ Microsoftem výrobcům hardware – hardware, které ještě ani nenašlo zákazníka.  NPD tak sice mohla uvést, že Windows 8 se prodávají pomaleji než Windows 7, ale je těžké říci nakolik je podobné srovnání možné.

MIF16

Pokud v rámci zkoumání souvislostí budete chtít třeba přemýšlet nad nějakou konspirační teorií, tak nepřipadá příliš v úvahu. NPD je dlouhodobě používána právě Microsoftem jako zdroj dat. A ve skutečnosti by tak spíše bylo očekávatelné, že bude mít čísla ve prospěch Microsoftu, než v jeho neprospěch.

Prakticky jediná pochvalná slova od NPD nicméně zazněla o prodeji notebooků s dotykovou obrazovkou vybavených Windows 8. Mimochodem také strojů poměrně drahých (průměrná cena 867 dolarů) a, to je také nutné dodat, nemajících prakticky žádnou srovnatelnou alternativu. Svět dotykových zařízení je přeci jenom  už pár let výrazně pod nadvládou iPadů. A běžné notebookové hardware prozatím dotykové obrazovky nemá. 

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P