Hlavní navigace

Španělský telekomunikační regulátor chce příští rok snížit terminační poplatky o 75 procent

Martin Vyleťal

Španělský telekomunikační regulátor (Comisión del Mercado de las Telecomunicaciones, CMT) navrhuje v příštím roce výrazně snížit (velkoobchodní) ceny za terminaci, neboli za zakončení hovoru v síti (jiného) mobilního operátora. V současné době vybírají tamní mobilní operátoři Movistar, Vodafone a Orange za terminaci čtyři eurocenty (1,01 Kč) za minutu. Nejmladší ze španělských mobilních operátorů Yoigo si účtuje 0,0498 eur (1,25 Kč) za minutu. CMT navrhuje v roce 2012 snížit poplatek za…

Španělský telekomunikační regulátor (Comisión del Mercado de las Telecomunicaciones, CMT) navrhuje v příštím roce výrazně snížit (velkoobchodní) ceny za terminaci, neboli za zakončení hovoru v síti (jiného) mobilního operátora. V současné době vybírají tamní mobilní operátoři Movistar, Vodafone a Orange za terminaci čtyři eurocenty (1,01 Kč) za minutu. Nejmladší ze španělských mobilních operátorů Yoigo si účtuje 0,0498 eur (1,25 Kč) za minutu. CMT navrhuje v roce 2012 snížit poplatek za terminaci na méně než dva eurocenty, přesněji na 0,019 eur (0,48 Kč) za minutu pro všechny mobilní operátory. 

Tip Content Kortanová

Podle cenového rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu maximální cena za terminaci v tuzemských mobilních sítích poklesla od 1. července na 1,08 Kč za minutu. Evropská unie přitom po členských státech požaduje, aby do konce roku 2012 snížily maximální cenu za terminaci na tři eurocenty (0,75 Kč) za minutu. Pokud návrh CMT projde, bude Španělsko tento limit splňovat s velkou rezervou.

Zdroj: CMT

Našli jste v článku chybu?
5. 12. 2011 23:38

Co se nad tím zamyslet do důsledku? Terminační poplatek hradí náklady tomu operátorovi, do jehož sítě je přiveden hovor, spojen na stanici koncového účastníka. A prokazatelně je tak využita síť operátora terminující hovor.

Jediným platícím zákazníkem je ale pouze volající, který platí pouze operátorovi originující hovor. Který má s daným hovorem jen polovinu nákladů.

Zrušení propojovacích poplatků by pak logicky vedlo k tomu, že by se operátoři nepropojovali. A pokud by vám vyhovovalo nosit u …

6. 12. 2011 13:58
a8n (neregistrovaný)

Takže dva eurocenty ze čtyř jsou 75 %? To jsou mi zajímavé počty.