Hlavní navigace

Spekulace: chystá Apple solárně dobíjený iPhone, iPod, iPad a MacBook?

David Slížek 27. 1. 2014

Pokud by se Applu skutečně podařilo vyřešit, jak mobilní zařízení efektivně nabíjet sluneční energií, mohlo by to znamenat další velkou změnu v oboru.

Překvapí Apple v roce 2014 iPhony se solárním panelem skrytým v displayi? Spekulativní text Matta Margolise na serveru SeekingAlpha vzbudil velkou pozornost. 

Je samozřejmě založen na řadě nepřímých indicií, které se mohou nebo nemusí potvrdit. Jestli se ale Applu skutečně povedlo vymyslet, jak mobilní zařízení nabíjet ze slunce, mohly by být dopady takové inovace obrovské.

Pokud vládnete angličtinou, článek rozhodně stojí za přečtení. Margolis v něm propojuje řadu jednotlivých událostí, které samy o sobě nemusí vypadat příliš významně, ale dohromady se skládají v potenciálně zajímavý obraz. Zjednodušeně:

  • Apple si podal nejméně dva patenty (tadytady), které popisují způsob solárního nabíjení jeho zařízení – nejen iPhonu, ale také iPodu, iPadu a MacBooku.
  • Apple loni v listopadu podepsal s firmou GT Advanced Technologies smlouvu na nové displaye založené na safírovém skle. Zároveň oznámil, že v roce 2014 investuje 10,5 miliardy dolarů mimo jiné do nákupu výkonných laserů. A ty se používají také k „vypalování“ ultratenkých solárních filmů do skla.
  • Německá firma Manz AG oznámila, že uzavřela smlouvy za 50 milionů eur na dodávku technologií a systémů pro výrobu odolných displayů, vyvinutých ve spolupráci s nejmenovaným „špičkovým výrobcem smartphonů“. Tyto technologie firma původně využívala při výrobě solárních panelů.
  • Se solární energií Apple experimentuje už delší dobu. Ostatně i jeho nová továrna na displaye v arizonském městě Mesa vznikla z opuštěné solární elektrárny a má být napájena výhradně ze solárních a geotermálních zdrojů.
  • Apple nedávno vypsal inzeráty na pozice vývojářů tenkých filmů v displayích se zkušenostmi se solárními technologiemi. Právě v těchto tenkých vrstvách se mohou ukrývat solární panely.

To vše samozřejmě může znamenat jen to, že Apple přechází na novou technologii výroby displayů, nic víc. 

Může také jít o marketingový trik a solární napájení může být v reálném provozu použitelné jen jako slabý doplněk ke standardní nabíječce. Proti skutečně použitelnému solárnímu napájení mobilních zařízení totiž zatím mluví řada argumentů, které se většinou týkají toho, zda panel s malou plochou dokáže vyrobit dostatek energie.

Zkoušela to Nokia, LG i Samsung

V roce 2011 například prototyp sluncem nabíjeného mobilu testovala finská Nokia. Výsledek? „Nabíjení mobilního telefonu výhradně přes solární panel na jeho zadní straně je možné, ale složité,“ shrnula pak firma výsledky pokusu.

I v ideálních světelných podmínkách (to znamená v africké Keni, kde se mobil dal nabíjet na přímém slunci cca 12 hodin denně) telefon získal sotva dostatek energie k tomu, aby mohl zůstat zapnutý ve standby režimu. O nějakém větším využívání ale nemohla být řeč.

Experimentovat se solárním nabíjením se už v roce 2010 pokoušel i Samsung (model S7550 Blue Earth) či LG (model GD510 Pop) – oba telefony měly externí solární panel, který se k nim dal připojit. Ani jeden se příliš neuchytil.

Od doby těchto pokusů ale uplynulo několik let, účinnost solárních panelů šla nahoru a posunuly se i další technologie. Mohl Apple opravdu přijít na to, jak mobilní zařízení účinně dobíjet ultratenkým solárním panelem skrytým v displayi? Pokud ano, máme se na co těšit.

Našli jste v článku chybu?

27. 1. 2014 13:53

fx (neregistrovaný)

Pokud by s tím Apple přišel, tak ne u letošního iPhonu, ale u toho dalšího, tzn. iPhone 6S. Všímaví jedinci už zpozorovali, že S má vždy nějaký význam. U 3GS to bylo jen Speed, u 4S to byla Siri, u 5S Security... 6S by tedy mohlo znament Sun/Solar... ;-)

27. 1. 2014 13:50

fx (neregistrovaný)

A to je přesně mylný předpoklad. Apple (na rozdíl od konkurence) vždy přinese takové funkce, které člověk reálně hojně využije. Konkurence vsází na nesmysly, které vám ničím užitečné nebudou.

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem