Hlavní navigace

Spekulace s doménami jsou zbytečně nafouknutá bublina

Jaromír Suchý 22. 7. 2002

Je léto, a tak si dovolíme odlehčit téma spekulování s doménami, které se někdy bere až zbytečně vážně. Doménoví spekulanti už sice vyzobali nějaké ty hrozinky, ale čeština je naštěstí tak bohatá, že ať si vyberete jakoukoliv oblast svého podnikání, ještě stále je a bude k dispozici tolik nezadaných slov, s nimiž lze pracovat.

Úplně „nejdražší“ v aktuální (16.7.2002) doménové aukci Czechie je agent.cz za devět milionů korun, ale proč by si ji někdo kupoval, když ještě hezčí české ekvivalenty jako nebojsa.cz, estebak.cz či konfident.cz jsou stále nezadané. Za druhou v pořadí v této aukci, patch.cz, chce někdo 850 tisíc korun, a přitom její český překlad zaplata.cz leží nepovšimnut. I třetí nejdražší (600 tisíc korun) czechstav.cz je zbytečné kupovat: pokud firma staví v České republice, může používat skvost.cz, když jen nabízí na Západ levnou českou pracovní sílu, má volné posila.cz či silaci.cz, a parta restaurátorů by mohla využívat i ruina.cz či ruiny.cz, které zahálejí.

Jsou firmy (jedna např. na adrese postilion.cz), které řadu domén skoupily, a teď chtějí těžit z toho, že se najdou zájemci, kteří budou chtít mít atraktivní či mírně morbidní slovo na konci svého emailu. Proč ale využívat omezené nabídky takové služby, a navíc se ještě s někým cizím o stejné jméno dělit, když si pro každou jimi nabízenou kategorii můžete pořídit často zajímavější doménu sami?

V oblasti „profese“ je přece místo fádního reditel.cz lepší dát přednost volným parazit.cz, uplatkar.cz, tunelar.cz, saboter.cz či hrobnik.cz, v oblasti „koníčky“ namísto zadaných typu skinhead.cz neobsazenému rasista.cz, vlastenec.cz či udavac.cz, v kategorii „osobnost“ místo frajer.cz volné spratek.cz, ozrala.cz, hajzl.cz, neknuba.cz, hnup.cz či chlipnik.cz, v kategorii „původ“ je dosud nevyužitý např. levobocek.cz atd.

Povídá se, povídá, že jedním z největších obchodů na internetu je sex, přitom ale z neznámých důvodů zatím nikdo nevyužívá ani tak atraktivní názvy, jako je nekrofil.cz, zoofil.cz, sadista.cz, buzerant.cz, pohlavnistyk.cz, kastrat.cz a dokonce ani deflorace.cz.

Je zajímavé, že zatímco v televizních reklamách mají dosti vysokou četnost dámské hygienické potřeby, jejich výrobci ani spekulanti dosud neprojevili zájem o menses.cz, mesicky.cz, ani vlozka.cz (a divím se, že se ani o volné kramy.cz už dávno nepoprala nějaká vetešnictví).

Ženy vůbec ve využívání domén zaostávají. Tolik se jich zúčastňuje všelijakých soutěží krásy či dovedností, ale kupodivu ještě žádnou nenapadlo zlepšit si image romantickým jménem kouzelnice.cz či sibalka.cz, ty s nižším sebevědomím pak strasidlo.cz, zruda.cz, popleta.cz či nemehlo.cz, a žádnou lehkou děvu využívat hezké české stetka.cz.

MIF16

A tak by se dalo pokračovat dlouho a dlouho.

Tímto textem samozřejmě nechci profesionální doménové spekulanty, jako je Vladana Petržilková či Pavel Šimon, upozornit na mezery v jejich „portfoliu“, ale naopak nás ostatní na to, abychom se jich zbytečně nebáli – ať už se náš nový server bude zabývat čímkoliv, odkázaní na ně rozhodně nejsme. A navíc – jeho úspěch (tedy toho serveru) přece nezáleží ani tak na názvu domény, jako především na jeho obsahu.

Anketa

Souhlasíte, že důležitější než doména je obsah serveru?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě