Hlavní navigace

Špionátorem může být každý

Jan Handl 1. 11. 2008

Opravdu. Pamatujete si doby, kdy byl Internet v plenkách, vyhledávače pracovaly s pouhými několika miliony zaindexovaných stránek a byl problém najít relevantní informace? Onen čas je dávno pryč. Ten, kdo se nehlídá, zanechává o sobě na Internetu neuvěřitelné množství dat, které je samozřejmě jednoduché zneužít.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Když potřebujete něco o někom zjistit, zadáte jeho jméno do vyhledávače? Pokud ano, jste úplně normální internetový uživatel. Z příprav na schůzku s neznámou osobou se pomalu, ale jistě stalo prolézání nejrůznějších zákoutí Internetu, to vše v honbě za relevantními informacemi. Kde dotyčný dříve pracoval, jaké jsou jeho koníčky, s kým se zná a jestli neudělal někdy nějaký průšvih. Všechny tyto informace jsou důležité a běžně dostupné na Internetu.

Soukromí detektivové se mohou jít bodnout, vše obstará vyhledávač. Tedy v případě, že se osoba, která je cílem našeho zájmu, pohybuje ve světě Internetu. Také není dobré věřit všemu, co se na Internetu dočteme. Ale globálně vzato informace z Internetu pomáhají, a také mohou způsobit pěkný průšvih. Kdo by se před pár lety strachoval o to, jaké stopy na síti zanechá? Tenkrát byl Internet nedůležitý a nedůvěryhodný. Profily na seznamkách (i na těch s hambatými fotkami) provázela pravá jména nebo pracovní e-mailové adresy. Dnes si lidé dávají větší pozor, ale občas se dá i teď najít nějaká lahůdka.

Pokud čekáte, že provalím nějaký zapomenutý internetový výstřelek někoho ze známých lidí, máte smůlu. Nechce se mi, nemám na to čas, vlastně vůbec čenichání nemám rád. Díky Internetu se ale tím správným špionátorem (tento výraz jsem si vypůjčil z nějakého filmu, v tomto kontextu jeho význam stanovuji takto – člověk, který velmi intenzivně a důkladně prohledává Internet, aby přišel na něco, co se ještě neví, nebo na co se zapomnělo) můžete stát zrovna vy. Stačí si stanovit cíl a začít. Chce to čas, trpělivost, silnou vůli a hlavně štěstí.

Umět nemusíte vůbec nic, stačí se myší trefit do příslušného políčka, něco napsat a kliknout na „hledat“. Pak přichází na řadu trpělivost při prohledávání nalezených odkazů, vyhodnocování zajímavých zjištění, případně nové hledání jiné stopy, respektive výrazu. Správný špionátor má tolik zkušeností, že se nevydá po špatné stopě a jeho snažení přinese téměř vždy ovoce.

Ať už chcete na někoho najít nějakou špínu nebo si prostě proklepnout obchodního partnera, máte šanci. Dat, obrázků, videí a profilů na sociálních sítích je dost. A na druhou stranu je potřeba podotknout, že některé informace na Internet prostě nepatří. Nezapomeňte, že špionátoři nejste jenom vy, že jich je víc. A není nic horšího, než když se špionátor stane terčem špionátora. Nebo když se špionátoři špionují navzájem. To pak pomůže snad jenom to, že jste na Internet o sobě nikdy nenapsali ani čárku.

Pozor na další problém – špionátoři mají obvykle nadváhu, jelikož špionátorství je sedavé zaměstnání. V dobách předinternetových slídilové chodili na konspirativní schůzky, stopovali nevěrné manželky a vůbec se dost nadřeli. To nyní odpadlo, takže průměrný současný špionátor váží o třicet kilo víc, než vážil dříve slídil, který si musel informace „vyšlapat“…

Našli jste v článku chybu?

2. 11. 2008 3:51

Deváťák (neregistrovaný)
Tůhle nás ve škole učili gůgle a našel jsem mamku i s fotkama na escort.cz! Ale má tam nějakej jinej mobil, než používá doma.

1. 11. 2008 9:13

KArell (neregistrovaný)
Myslím, že zejména v případě obchodního rejstříku je naopak zveřejnění konkrétních údajů hodně žádoucí. Pokud je firma zcela v pořádku, není proč se čertit, pokud je na hraně či za ní (ať už morálně či přímo právně), aspoň víme, kde šmejda hledat (a ne čekat, až se někde vynoří s papírem a kulatým razítkem v ruce).
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život