Hlavní navigace

Spojené státy dolují data uživatelů přímo od největších internetových firem

 Autor: Isifa
Daniel Dočekal 7. 6. 2013

Internet i telefonní hovory slouží jako zdroj dat pro přísně utajované aktivity NSA. Bez spolupráce největších společností se těžko obejdou, ty ale vše popírají.

NSA a FBI se napojují přímo na centrální servery devíti největších amerických internetových společností, uvádí Washington Post. Získávají odtamtud data, video, fotografie, e-maily, dokumenty i záznamy o připojeních. Ty následně využívají pro sledování zahraničních cílů. Plyne to z utajovaných dokumentů, které získal právě Washington Post.

PRISM, jak se program jmenuje, svým způsobem není nic nového. Echelon je jedno z nejznámějších jmen jedné z nejrozsáhlejších šmírovacích aktivit z minulosti. A prakticky každá větší země bude mít něco podobného. Jediný podstatný rozdíl? Dřívějších aktivity neměly nikdy k dispozici přímé napojení na servery těch největších společností – Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube a Apple (všimněte si, chybí Twitter).

Prvním ze spolupracujících v rámci PRISM měl být Microsoft a po dlouhé roky se dařilo vše udržet v tajnosti, byť veškeré aktivity byly a jsou posvěceny soudem a jsou tak legální. Zejména proto, že se netýkají domácího dění, ale zahraničí – zde PRISM získal nebývalou volnost. Jakkoliv dříve na podobné aktivity bylo potřeba schvalování soudem pro konkrétní případy, včetně zdůvodnění, nové schvalování je plošné a pouze se periodicky opakuje.

Firmy účast popírají

Zajímavé je, že výše jmenované společnosti v řadě případů popírají, že by takto široce poskytovaly přístup k datům. Facebook například tvrdí, že vládě přístup k serverům neposkytuje a jakékoliv konkrétní žádosti zkoumá. Stejně tak Apple popírá, že by kdy o PRISM slyšeli. Washington Post to vysvětluje možnou nepřesností v dokumentech k PRISM. A tím, že možná nejde o přímý přístup k serverům, ale o zařízení instalovaná u jmenovaných společností.

Přitom právě informace o účastnících by podle NSA měla být tou nejvíce tajnou informací: „98 procent produkce PRISMu je založeno na Yahoo, Google a Microsoftu,“ uvádí článek. A uvádí také, že prozrazení „zdrojů“ je problém hlavně proto, že je velké riziko jejich ztráty. Účast mimochodem popírá i Google, žádná „zadní vrátka“ vládě prý neposkytuje. 

EDIT 7.6. 12:00: Google své vyjádření vydal dokonce i v češtině: „Google velmi dbá o bezpečnost dat svých uživatelů. Uživatelská data poskytuje vládě jen na základě platných právních norem, přičemž každá tato žádost je důkladně prověřena. Občas zaslechneme, že jsme pro vládu vytvořili jakási ‚zadní dvířka‘ do našich systémů, ale Google v žádném případě taková ‚zadní dvířka‘, která by umožňovala přístup k soukromým uživatelským datům, nemá,“ říká v tiskovém prohlášení PR manažerka českého Googlu Janka Zichová.

CIF16

Je jasné, že PRISM při shromažďování informací o zahraničních cílech shromažďuje i množství informací o občanech USA. Což je z hlediska USA a tamní legislativy velký problém. A navíc to zdaleka není jediný program, který shromažďuje informace – Post zmiňuje také BLARNEY. 

A také zmiňuje, že PRISM se v poslední době více zaměřuje na Facebook a Skype. V tom by měl být schopen monitorovat i hovory, jak audio, tak video, stejně tak jako soubory. V Googlu se má PRISM být schopen dostat do Gmailu, hlasové a video komunikace, Google Drive, fotografií a živému sledování toho, co je vyhledáváno. 

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: RRTV: licence pro Šlágr TV

RRTV: licence pro Šlágr TV

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase