Hlavní navigace

Spor o doménu kariera.cz: soud zakázal jejímu držiteli s ní nakládat

Jiří Macich ml. 2. 7. 2008

V České republice se schyluje k dalšímu velmi zajímavému soudnímu sporu o doménu. Kariéra spol. s.r.o, což je poradenská společnost působící v oblasti personalistiky, chce u soudu získat doménu kariera.cz, na které však běží inzertní služba nabízející volné pracovní pozice. Soud prvního stupně zamítl návrh na vydání předběžného opatření ve věci nakládání a užívání domény kariera.cz, ovšem Vrchní soud v Olomouci usnesení soudu prvního stupně mění a provozovateli serveru kariera.cz, kterým je…

V České republice se schyluje k dalšímu velmi zajímavému soudnímu sporu o doménu. Kariéra spol. s.r.o, což je poradenská společnost působící v oblasti personalistiky, chce u soudu získat doménu kariera.cz, na které však běží inzertní služba nabízející volné pracovní pozice. Soud prvního stupně zamítl návrh na vydání předběžného opatření ve věci nakládání a užívání domény kariera.cz, ovšem Vrchní soud v Olomouci usnesení soudu prvního stupně mění a provozovateli serveru kariera.cz, kterým je Portál práce KARIERA.CZ s.r.o., v rámci předběžného opatření nařizuje zdržet se užívaní doménového jména kariera.cz a nakládání s ním, zejména převodu tohoto doménového jména třetí osobě s výjimkou převodu na žalobce. Proti tomuto usnesení není dovolání přípustné.

Kariera.cz nebyla předem varována, nedostala možnost se u soudu hájit a přesto musí přestat tuto doménu používat, a proti tomuto rozhodnutí není možnost odvolání a kdy dojde ke konečnému rozhodnutí, resp. k regulérnímu soudu, je ve hvězdách, tvrdí Ladislav Uličný, jednatel firmy Portál práce KARIERA.CZ s.r.o., která server kariera.cz provozuje.

Kariéra spol. s.r.o. provozuje své stránky na doménách karierasro.cz a kariera.eu a podle usnesení Vrchního soudu v Olomouci, jehož kopii má redakce Lupy k dispozici, žalující straně vadí, že u klientů dochází k záměně těchto dvou adres s doménou kariera.cz, což dokládá e-mailovou korespondencí se zákazníky. Má tím docházet k poškozování dobré pověsti a u soudu se domáhá ochrany proti porušení práv z obchodní firmy, ochranných známek a ochrany proti nekalosoutěžnímu jednání.

CIF16

Kariéra spol. s.r.o. se ve své žalobě ohání nejen názvem firmy zapsané do obchodního rejstříku už v roce 1994, ale také ochrannými známkami, jejichž je držitelem. Konkrétně jde o slovní ochranné známky Personální vzdělávací agentura Kariéra a Kariéra personálně vzdělávací agentura a kombinovanou ochrannou známku Kariéra servis.

V usnesení soudu se píše: Odvolací soud, na rozdíl od soudu prvního stupně, dospěl k závěru, že v dané věci jsou splněny podmínky pro nařízení navrženého předběžného opatření, a to pro zatímní úpravu poměru účastníků. Podstatným důvodem pro potřebu zatímní úpravy poměrů je skutečnost, že se jeví jako nezbytné, aby až do rozhodnutí ve věci samé byl zachován stávající stav ohledně domény www.kariera.cz, aby tak nedošlo ke změně jejího držitele a žalobcem uplatněný nárok vůči žalovaným mohl být po provedeném dokazování věcně posouzen. V této souvislosti odvolací soud souhlasí s odvolací námitkou žalobce, že v případě změny držitele uvedené domény by byl žalobce nucen navrhovat vstup případně dalších účastníků do řízení, což by ve svém důsledku znamenalo nejen zvýšené náklady řízení, ale i jeho průtahy.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Lupa.cz: RTB už není výprodej volného prostoru

RTB už není výprodej volného prostoru

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban