Správci a diktátoři

Když si otevřete libovolný časopis určený IT profesionálům, správcům systémů a sítí, vždy najdete problém konfliktu správce a zaměstnanců – uživatelů - týkající se Internetu. Obávám se ale, že často je tento problém vykládán moc jednostranně.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Žila byla zaměstnankyně lékařka v rehabilitačním ústavu, která chtěla mít v místnosti, kde obvykle pracuje, Internet. Ne snad proto, aby „prokecala“ celou práci po ICQ, ale aby se během doby, kdy právě nemusí nikoho „opravovat“, mohla vzdělávat v oboru. Počítač by byl. Připojení k místní síti taktéž a Internet v ústavu samozřejmě k dispozici je. Žádné nařízení shora instalaci nebrání. A tak by celý požadavek mohl být vlastně banálním, glosování nehodným. Kdyby.

Nápad rozšířit možnosti počítače o zbytek světa se zaseknul na místním správci sítě. Protože lékaři by místo práce surfovali, protože bezpečnostní rizika by znamenala nutnost pravidelné aktualizace, protože počítač by se musel hlídat, protože jsou v něm důležitá data. Protože, protože, protože. Zkrátka Internet není.

CIF16

Podobný problém, tedy zda připojit zaměstnance, kteří přístup k síti nemají přímo v popisu své práce, se obvykle řeší vnitřní politikou organizace. Jestliže taková politika neexistuje, bývá na bedrech správců. A ti se, jak jim to odborná literatura ostatně doporučuje, chovají restriktivně. Bohužel při tom porušují zásady, pro které vlastně jejich zaměstnání vzniklo. Tedy udržovat informační infrastrukturu v rámci organizace tak, aby sloužila těm, kteří ji doopravdy potřebují.

Výsledkem je, a tento jev můžeme pozorovat zdaleka nejen na onom hezkém místě v Olomouckém kraji, že informační systém místo toho, aby sloužil zájmům těch, pro které je jen jedním z mnoha nástrojů práce, slouží svému údržbáři. V nejhorším případě se může začít podobat úřadu. Tedy instituci, která původně vznikla proto, aby pomáhala, ale postupem času se změnila na mašinérii s povolením zabíjet. S čistě věcnými argumenty. Pro bezpečí, pro jistotu, pro funkcionalitu. Bohužel taková podobnost je dost nepříjemnou záležitostí. Její řešení přitom neleží v knihách ani odborných disputacích. Leží v lidech, kteří sítě ovládají, udržují, kteří jsou placeni jako odborníci za to, aby byli jejich pány. A kteří si občas nemohou uvědomit, že jak sítě, tak oni sami jsou jen služkami těch, kteří dělají skutečnou práci.

123 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 26. 4. 2006 19:55

Školení PPC reklamy pro začátečníky

  •  
    Principy fungování PPC reklamy.
  • PPC nejsou jen ve vyhledávačích.
  • Zjednodušte si správu šikovnými nástroji.

Detailní informace o školení PPC reklamy »