Hlavní navigace

SPT Telecom se hrne do Internetové telefonie

Marek Antoš 19. 5. 1999

Podle prohlášení své tiskové mluvčí je SPT TELECOM připraven nabídnout svým zákazníkům možnost telefonování do ciziny přes Internet. Čeká ovšem na stanovisko ČTÚ, který by tak měl vyjasnit legislativní podmínky, za kterých je možné tuto službu provozovat. Co si o tom myslí Miroslav Kučera?

Je zajímavé, že toto rozhodnutí se objevuje jenom několik málo dnů po rozhodnutí ČTÚ, že Internetová telefonie Paegas Internet Call, kterou provozuje RadioMobil, nijak neporušuje exkluzivitu SPT Telecomu na poskytování zahraničních telekomunikačních služeb. Paegas Internet Call umožnil majitelům mobilních telefonů volat do zahraničí až za o polovinu nižší tarify, než to umožňoval svým zákazníkům SPT Telecom

Navíc se objevují zajímavé spekulace, že SPT Telecom hodlá svoji Internetovou telefonii dokonce nabídnout EuroTelu, tedy firmě, ve které vlastní 51procentní podíl. Velký triumf RadioMobilu nad EuroTelem by se tak mohl snadno rozplynout a nebyl by už tak důvod „proč být s námi“ – tedy s Paegasem.

Trochu rozporuplné je ale prohlášení, že SPT Telecom hodlá internetovou telefonii provozovat a že ji hodlá sám nabídnout EuroTelu, přitom však považuje rozhodnutí ČTÚ, které opět dovolilo RadioMobilu tuto službu provozovat, za špatné a hodlá proti němu podat rozklad. Podle posledních informací tak učinil právě včera, v poslední možný den. Je přitom otázkou, jakým způsobem se tak mohlo stát. Podle předpisů o správním řízení totiž obvykle mohou odvolání a rozklad podávat pouze jeho účastníci – SPT TELECOM však již dříve ústy své mluvčí prohlásil, že stranu (= stěžovatelem)tohoto řízení není.

Podle mého soukromého mínění je Internetová telefonie do zahraničí něco úplně jiného, než volání přes „normální telefonní“ dráty, a mělo by být úplně jedno, z jakého výchozího zařízení tento hovor jde (ať už je to mobilní telefon nebo mikrofon připojený k počítači), nebo u kterého zařízení končí – je důležité, po čem běží a v jaké formě. Pokud si to ovšem SPT TELECOM neuvědomuje, pak bych chtěl vědět, jak hodlá bojovat proti lidem, kteří například pomocí mikrofonu a populárního programu ICQ přes Internet běžně telefonují nejenom mězi městy, ale i mezi státy a kontinenty (viz dnešní článek na Intervalu)? Kvalita volání přes zmiňované ICQ je přitom srovnatelná s běžným telefonem a bohatě vám stačí dial-up připojení 28.8 kb/s. Cenový rozdíl je také neskutečný – volejte klidně i do USA, nejlépe po deváté hodině večerní, s I99 vám vyjde 12,5 minutový impuls na pouhých 2.60,–). Hodlá to tedy SPT Telecom zakázat? Jak? Zakáže prodej mikrofonů, zvukových karet, nebo bude požadovat zastavení používání ICQ, či dokonce bude chtít zrušit celý český Internet, protože přes toto médium či tyto prostředky a programy je porušována exkluzivita „jeho“ mezinárodních hovorů? Nelze zakázat Paegas Internet Call a přitom dovolit, aby tuto službu používal jeho „spojenec“ EuroTel či Cesnet nebo aby ji provozoval každý uživatel Internetu vlastnící potřebný (a levný) hardware.

Na každého by měl platit stejný metr a SPT TELECOM by si měl konečně uvědomit, že v oblasti Internetu monopol nikdy neměl a nikdy taky mít nebude!

WT100

Miroslav Kučera


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Jak vám může jóga pomoci v byznysu?

Jak vám může jóga pomoci v byznysu?

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Lupa.cz: Jen technická kvalita může být málo

Jen technická kvalita může být málo

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie