Hlavní navigace

SPT Telecom zasedne k jednacímu stolu

Petr Tesařík

Zákopová válka dočasně končí, místo vzájemné naštvanosti a unáhlených rozhodnutí nastupují vyjednavači v rukavičkách. Že by se dostavil úspěch zastrašovacích akcí? A nebo se jedná jen o další úhybný manévr SPT Telecom?

Předevčírem, tj. 24. 2., obdrželi čeští ISP od SPT Telecom požadovanou výzvu k zahájení jednání ohledně tarifu Internet 99. Jednání by mělo proběhnout velmi brzo, už v pondělí, tj. 1. března. To datum v sobě navíc nese trochu symboliky, byť možná bezděčné. Březen je totiž, jak známo, vyhlášen měsícem Internetu. :-)

Opoziční poskytovatelé si od jednání slibují především vyřešení sporného tarifu Internet 99 a zavedení takového tarifu, který by uživatele Internetu opravdu zvýhodňoval. V tomto ohledu asi opravdu dojde k zajímavé diskusi, protože i SPT ústy ředitele odštěpného závodu služeb profesionálních sítí Pavla Nováka uznává problematičnost současného stavu. Stejně dobře to ovšem může být i účelová proklamace – představa o tom, co je výhodné pro uživatele Internetu, se totiž u zúčastněných stran lehce liší.

Co se týče sporných a (údajně) zkreslených tvrzen SPT Telecom, citovaných v poslední době v médiích ohledně působení SPT na trhu poskytování připojení, nebudou je v tuto chvíli poskytovatelé dále komentovat. Místo toho jsou připraveni podat rozklad proti společnosti SPT Telecom, a. s. k Úřadu pro hospodářskou soutěž a přejít tak z pozice interpretování všelijakých dohadů k řešení problému legislativně správnou cestou. Tím, pravda, není řečeno, že rozklad opravdu podají. :) Řekl bych k tomu jen tolik, že dá-li se věřit ve skutečnou nezávislost zmíněného úřadu, je to krok správným směrem.

Dalším pozoruhodným faktem je, že ISP už předem upozorňují: pokud jednání nebude konstruktivní, přistoupí (doslova „budou nuceni přistoupit“) k dříve oznámeným krokům. Co je konstruktivní přitom nejspíš posoudí oněch 16 opozičních ISP – nic proti, jenom by se nemělo zapomínat, že Internet On Line pro tyto firmy po stránce ekonomické představuje konkurenci, i když SPT Telecom má monopolní postavení (ovšem pozor, nikoli v oblasti poskytováni Internetu) a ze své pozice si tak může diktovat podmínky.

Z výše napsaného by se mohlo zdát, že SPT Telecom obhajuji. Nikoli, jen se snažím pohlédnout na věc i z jiného úhlu, než který se zrovna na Internetu nosí. I já platím telefonní účty a i na mne dopadají důsledky lednového zdražení, jenom si nemyslím, že správné řešení je tlačit SPT do kouta. Jediným čistým řešením je uvolnění trhu a rozbití telekomunikačního giganta podobně, jako se to podařilo před mnoha lety v USA antimonopolnímu úřadu v případě AT&T. Bohužel u nás hraje roli i jisté politikaření. Ale nejsme v tom sami, ani Američanům se nedaří zlikvidovat např. pozici Microsoftu…

Doufám jen, že tentokrát poskytovatelé vyjednájí skutečné zlepšení. Nic naplat, jediným (téměř) hmatatelným výsledkem loňského Bojkotu bylo ohlášení dosti diskutabilního (a rozhodně ostře kritizovaného) tarifu Internet 99. Zdá se tedy, že ve vyjednávání jsou zástupci SPT přece jen schopnější. Na druhou stranu je pravda, že tentokrát ani SPT Telecom nejedná z pozice jednoznačně rozhodnutého giganta proti roztříštěné opozici, viz vyjádření provozovatele Internet On Line.

Petr Tesařík


Starší, související články (a že jich je požehnaně):

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy