Hlavní navigace

Square: Budeme běžně přijímat karty mobilem?

Jan Handl 27. 7. 2011

Mobilní platby se začínají prosazovat už teď, testují se i u nás. K dokonalosti celý proces dovádí start-up Square, umožňuje v podstatě každému přijímat platby kartou prostřednictvím mobilního telefonu.

Projekt Square je zajímavý hned dvakrát. Založil ho Jack Dorsey, člověk, který vymyslel a vedl Twitter, jeden z nejzajímavějších start-upů posledních let. Potom jde o nápad, který se týká mobilních plateb, tedy sledované problematiky, jejíž řešení mohou přinést podnikatelům slávu a miliardy. 

Mobilní platby velmi zajímají Ameriku, tam se do toho pustil například Google se svojí peněženkou, něco podobného se podezřele rychle začíná testovat i u nás. Že mají mobilní platby  šanci, je více než jasné. Square chce přinést jednoduché řešení, které udělá z mobilního telefonu terminál přijímající platební karty. Nápad mobilních plateb je zde doveden k ještě větší dokonalosti a řešení Jacka Dorseyho může přinést opravdovou revoluci v placení. Dokážete si představit, že by platbu kartou mohl bez větších nákladů přijímat prakticky každý a kdekoliv? Že byste jako obchodník nemuseli podepisovat hromady smluv a mohli hned přijímat platby platební kartou? Tak nějak totiž může vypadat budoucnost.

Jack Dorsey je zkušený podnikatel, který nemá problém dát dohromady peníze (ať už z vlastních zdrojů, nebo od investorů) a má i nápady. Často se objevuje v různých žebříčcích nejvlivnějších a nejinovativnějších lidí světa. Jde tedy o ideální spojení, není to ani „hloupý“ boháč, ani geniální nepraktický popleta s nápady, které nikdy nezrealizuje. Právě to z něj činí podnikatele, který má velkou šanci uspět, ať už dělá na Twitteru (který můžeme označit za bezvýznamnou hračku ajťáků a markeťáků) nebo na projektu, který může znamenat přelom v placení kartou. Dorsey je navíc původně programátor, což mu při vymýšlení projektů také není na škodu.

Po vyklizení výkonných pozic ve Twitteru bylo jasné, že Dorsey nezůstane dlouho v nečinnosti. Kromě jiného už za dob šéfování Twitteru investoval do různých firem, mezi ty celosvětově známé patří třeba Foursquare nebo Instagram. Na povrch začaly vyplouvat informace o tom, že chystá i vlastní projekt, v roce vznikla firma Square (spoluzakladatelem je Jim McKelvey). Má smělý cíl, který chce dosáhnout maximálně jednoduše. O rozšíření řešení Square se má postarat jednoduchá čtečka platebních karet připojená k mobilnímu telefonu (iOS nebo Android) nebo iPadu. Chybí měsíční poplatky, složité smlouvy, prostě to všechno, co by mohlo zabraňovat masivnímu rozšíření systému do reality. I samotná registrace je prý rychlá a jednoduchá.

Jak již bylo řečeno, o peníze investorů nouze nebyla a postupně se do projektu prostřednictvím financí zapojili i staří známí BIZ STONE (Twitter), podnikatel a investor KEVIN ROSE, různé investorské skupiny, ale i společnost Visa. Neexistují ovšem omezení na jiné platební společnosti, samozřejmě je možné pracovat i s konkurenčními kartami MasterCard nebo American Express.

Z čeho se systém skládá? Uživatel potřebuje čtečku, kterou dostane po registraci. Jde vlastně o jedinou „pevnou“ součást systému, čtečka se připojí k telefonu přes jack. Pak je tu aplikace pro telefon (Android, iPhone, iPad nebo iPod touch), jednoduchý systém poplatků (většinou 2,75 % z přijímané částky). Převod funguje rychle, majitel telefonu má peníze na svém bankovním účtu druhý den.

Nápad na Square vznikl tradičně, spoluzakladatel McKelvey si postěžoval Dorseymu, že nemohl prodat armatury, protože neměl jak akceptovat platební kartu. Dorsey se do problému zakousl a zanedlouho měl v hlavně první prototyp systému Square. Potom přišly investice, představení projektu před více než rokem a ostrý provoz, zatím ve Spojených státech amerických. Na Internetu je možné najít v diskuzích zápisky o tom, že systém spolehlivě funguje, a to od samých uživatelů. Pochvalných článků ve větších i menších médiích je víc než dost.

Jednou z nejzajímavějších věcí na projektu Square je neuvěřitelně velká cílová skupina. Nepředpokládám, že jsou v ní lidé, kteří by platbu přijímali jednou za rok, když by zrovna potřebovali. Ale kolik je v USA drobných podnikatelů, kavárníků, restauratérů, dopravců…? Například aplikace pro iPad umožňuje využít toto zařízení jako plnohodnotný platební terminál, zákazník při placení může přidat spropitné a podepisuje se přímo na displej, rychle, bez papírů a papírování.

CIF16

Problémem může být bezpečnost. Společnost VeriSign na jaře napadla systém Square s tím, že není bezpečný. Šikovný programátor by prý dovedl připravit aplikaci, která by ze čtečky udělala nebezpečnou zbraň pro podvodníky, kteří by tak mohli získat citlivé údaje o účtu a jeho majiteli. Dorsey se ohradil, že zmíněné údaje může kdokoliv z karty stejně odečíst vizuálně a bezpečnost karet je hlavně na jejich vydavatelích. Tato kauza nemá žádné pokračování, nicméně Square se stále chlubí certifikátem bezpečnosti od VeriSign, takže to asi tak horké nebude.

Je škoda, že není dostupný žádný větší údaj o tom, kolik terminálů bylo vydáno nebo kolik transakcí na určitou dobu proběhne, jediné oznámení uvádělo, že v květnu proběhlo každý den za 3 miliony dolarů transakcí. Každopádně samotné řešení je opravdu jednoduché a průhledné. Těžko si představit šikovnější řešení, které by umožnilo bez pořizovacích nákladů a za přijatelnou provizi provozovat platební terminál prakticky komukoliv. Pro Evropu je jen škoda, že Square nemá vestavěnou čtečku čipu, čte pouze magnetické platební karty. 

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin