Hlavní navigace

Stanovisko Aliatelu k telekomunikačnímu zákonu

Marek Antoš

Nestává se příliš často, abychom v samostatném článku zveřejňovali stanovisko nějaké společnosti. V tomto případě tak činíme s ohledem na závažnost zákona, který byl v pátek přijat Poslaneckou sněmovnou. Aliatel byl přitom jedním z hlavních odpůrců.

Praha, 3. března 2000 – Společnost Aliatel nesouhlasí s některými ustanoveními telekomunikačního zákona, který byl v pátek 3. března 2000 schválen Poslaneckou sněmovnou ve třetím čtení.

Stanovisko Aliatelu k telekomunikačnímu zákonu Praha, 3. března 2000 : Společnost Aliatel nesouhlasí s některými ustanoveními telekomunikačního zákona, který byl v pátek 3. března 2000 schválen Poslaneckou sněmovnou ve třetím čtení. Schválené znění paragrafu 78 zákona předpokládá, že volba operátora formou krátké předvolby pro individuální volání (tzv. call-by-call carrier selection) bude dostupná nejpozději od poloviny roku 2002. Zákon však nedává regulátorovi žádné prostředky k tomu, aby mohl přinutit operátory (a zejména současného dominantního operátora), aby uvedené funkce poskytoval dříve. Nedá se předpokládat, že Český Telecom dobrovolně umožní svým zákazníkům možnost volby a uvolní tím prostor pro konkurenci.

Zákazník, který nemá alternativní přístupovou linku (tj. zejména domácnosti, malí a střední podnikatelé), bude tedy po dalších 18 měsíců po „liberalizaci“ nucen využívat pouze služeb současného dominantního operátora a nebude mít možnost telefonovat prostřednictvím alternativních operátorů a využívat jejich výhodných cenových nabídek. Z pohledu drtivé většiny účastníků tedy monopol neskončí 1. lednem 2001, ale až o jeden a půl roku později.

Přijetím tohoto zákona zakázala dnes sněmovna většině občanů ČR využívat výhod konkurenčního prostředí, a tím jim zdražila telefonování v následujících letech. V oblasti zákazníků bez alternativního připojení bude Český Telecom chráněn před konkurencí a nebude o své zákazníky muset bojovat – tím nebude přinucen snižovat ceny.

Přijatý zákon povede ke zpomalení rozvoje telekomunikačního trhu, včetně služeb spojených s Internetem. Znamená to rovněž výrazné ohrožení přílivu zahraničních investic do České republiky, a to bohužel nejen do sektoru telekomunikací. Zákon ve svém důsledku též připraví státní rozpočet o daňový výnos z podnikání subjektů na telekomunikačním trhu – subjektů, které proto nebudou moci zahájit v plné míře svoji činnost. To zároveň znemožní vznik nových pracovních míst v telekomunikacích.

Nemožnost zvolit si operátora od 1. ledna 2001 je v rozporu s legislativou Evropské unie. Rezoluce Rady Evropské unie z 22. září 1997 totiž požaduje, aby zákazníci alespoň všech operátorů s významným podílem na trhu a poskytujících veřejné telefonní služby měli přístup k alternativním operátorům prostřednictvím nediskriminačního a uživatelsky komfortního mechanismu pro volbu operátora při každém volání nejpozději od 1. ledna 1998 nebo později – v těch zemích, jimž byla dovolena další přechodná doba – a to ode dne, kdy nastane liberalizace hlasových telefonních služeb (tímto termínem je pro ČR datum 1. ledna 2001).

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

9. 3. 2000 22:26

kucni (neregistrovaný)
co na to rici, je to tak jasne, udaje sedi, vypocet pasne, presvedcil vsechny, proc tedy nas ne........(prepocitejte si, jestli pocet tecek odpovida slovu na 7 pismen, ja to u mam moc malinky) :-))

7. 3. 2000 18:27

KOKO (neregistrovaný)
Telekomu nezbyva nic jineho nez podplacet celou nasi vladu aby se mohli udrezet zase o par let dele v nasi republice. A kdyby nase vlada nebyla slepa tak by videla jak to dopadlo z cenami zahranicnich spojeni po rozjeti IP telefonie.

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět