Hlavní navigace

Stanovisko IOL ke zpoplatňování dat

Marek Antoš 20. 3. 2000

V pátek na Lupě ve svém článku Zdeněk Polách informoval o tom, že se IOL chystá zpoplatňovat hostované servery podle objemu přenášených dat. Zástupci Internet OnLine k této záležitosti vydali vlastní vyjádření, které se snaží vysvětlit, co je příčinou tohoto kroku.

Rádi bychom se vyjádřili k článku pana Zdeňka Polácha IOL hodlá zpoplatňovat objemy dat. Je pravda, že jsme našim klientům zaslali informaci o tom, že budeme v budoucnu zpoplatňovat větší množství přenášených dat servery v rámci služeb WEB SERVER STATION a WEB SERVER STATION PLUS. Zároveň jsme je ale informovali, že se tato úprava bude týkat pouze 20 % našich zákazníků a to proto, že jejich objemy přenášených dat jsou řádově desítky GB. V toto případě bude tato služba pro ně pravděpodobně znamenat zvýšení ceny.

Zároveň jsme také uvedli, že základem je i nadále zachovat kvalitu přenášených dat, tzn. rychlost přenášených dat a dostupnost serverů.

Zároveň bychom se rádi vyjádřili k názoru autora, že, cituji: „…zvýšení bych chápal v případě erotického serveru, jehož přenosy by tvořily převážně "hambaté“ obrázky a většina trafficu by šla do zahraničí." I nadále musíme zastávat názor, že poskytovatel připojení k Internetu není oprávněn kontrolovat obsah serveru svého zákazníka a tím znevýhodňovat jednotlivé klienty. Považujeme za zcela profesionální a legitimní, že se ISP nezabývá obsahem pokud není upozorněn, že tento narušuje práva třetích osob a nebo je v rozporu s platnými právními předpisy.

K přetížení sítě je možné sdělit, že předpokládáme další navyšování zahraniční kapacity podle požadavků našich zákazníků, konektivita do NIXu se řešila zvýšením na 100 Mb/s. Chceme garantovat dostupnost zahraničního Internetu pro všechny uživatele IOL.

Ještě jednou chceme upozornit na to, že chystané změny se nedotknou našich zákazníků, kteří nebudou měsíčně přenášet velké objemy dat. Služba WEB SERVER STATION a WEB SERVER STATION PLUS tak, jak jsou dnes nadefinovány, budou obsahovat 10 GB přenesených dat. Nad tento objem bude služba dále zpoplatňována. Cena za další přenesený 1 GB by měla být stále nejvýhodnější mezi poskytovateli připojení k Internetu.

Zároveň se domníváme, že základem je otevřenost k našim klientům především proto, aby byli vždy včas připraveni na jednotlivé změny a nemuseli se sami shánět po informacích.

Jana Voňavková
PR manažerka INTERNET OnLine


Článek Zdeňka Polácha kromě této reakce vyvolal také zajímavou diskusi na jiných serverech českého Internetu. Jak uvedl jeden čtenář ve svém příspěvku do diskuse na Lupě, jde zřejmě o obecný posun v chování poskytovatelů připojení, který může negativně ovlivnit český Internetový obsah. Nad tímto trendem bych se tento týden rád zamyslel v samostatném článku.

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?

21. 3. 2000 16:44

david forman (neregistrovaný)
Zase jedna absolutní čurákovina ala PR Telecom."My nebudeme zdražovat.My budeme upravovat ceny.." Kristovy rány.. Nejlepší je tisková message na jejich webu ohledně srovnání cen v zemích OECD.Zde nám názorně ukazují,že platíme za internet srovnatelně jako v USA...To si musíte přečíst!! Takovou účelovou manipulaci jsem už dlouho nečetl..Hej, vy zasraní presáci z Telca!! Co takhle srovnání druhů připojení? Za co v USA platí takové peníze? Jaký je ekonomický poměr plateb? CO? Kde se v naš…

21. 3. 2000 14:36

David Nevrtal (neregistrovaný)
No podle statistik nasich serveru se normalni trafic techto serveru pohybuje nekde kolem 7 GB mesicne. Tedy nevidim problem. 50 GB je jen u skutecne vyznamnejsich.
Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život