Hlavní navigace

Kanadská vláda nabízí trvalý pobyt inovativním podnikatelům

Marek Janouš

Kanadská vláda chce do země přilákat technologické startupy, a to jen na trvalý pobyt.

Kanadská vláda oznámila záměr přilákat do Kanady inovativní podnikatele nabídkou „startupových“ víz, která zahrnou trvalé povolení k pobytu v Kanadě. Přihlášky začne přijímat 1. dubna, a úvodní program je zamýšlen na pět let. Kanadská vláda vyhradila 2750 víz ročně pro podnikatele a jejich rodinné příslušníky. Jestliže se program ujme a uspěje, bude pokračovat trvale.

Přihlášené startupy bude posuzovat a doporučovat jednak sdružení CVCA (Canada’s Venture Capital and Private Equity Association), jednak spolek NACO (Canadian National Angel Capital Organization). Poslední slovo patrně zůstane CIC, kadadskému imigračnímu úřadu.

Startup musí buďto získat příslib 200 000 kanadských dolarů od některé vládou schválené VC firmy (přičemž firmy spravující majetek o hodnotě více než 40 milionů CAD schválení nepotřebují), nebo příslib 75 000 CAD od některého schváleného andělského investora.

Další podmínky už jsou velice měkké: stačí prokázat středně pokročilou znalost angličtiny nebo francouzštiny a alespoň jeden dokončený rok vyššího studia. Podrobnější podmínky však teprve budou zveřejněny.

Podobný program by v USA rád prosadil Barack Obama. V tom smyslu mluvil před několika dny v Kongresu. V USA to má velký smysl, protože tamní špičkové univerzity jsou plné nadaných cizinců, kteří však po skončení studia mohou být nuceni odcestovat.

UX17

I v Kanadě je několik podobně vyhlášených univerzit, například McMaster nebo McGill.

Podle Startup Visa Canada

Našli jste v článku chybu?
2. 2. 2013 19:34
JKL (neregistrovaný)

Mně tedy ty podmínky moc měkké nepřijdou, kdyby takhle chtěl žádat o trvalý pobyt v Kanadě například anglický miliardář Sir Richard Branson, který má osobní majetek 4,2 miliardy USD a OD NULY založil skupinu Virgin s hodnotou přes 21 miliard USD, tak by ho tam nepustili :-D.

Matka ho totiž v 15 vyhodila z domu, musel se živit a protloukat sám, později už zase podnikal, takže nikdy nedokončil ani SŠ a má jenom základní vzdělání :-)

Zrovna tak i Steve Jobs, taky nedokončil ani jeden ročník VŠ :-…

4. 2. 2013 22:19
MCA (neregistrovaný)

Zkuste to bez pobidky, treba zmenite nazor konkretni nabidky. Mimochodem prvni rozdil poznate hned v kontaktu s urady, protoze tam jsou od toho, aby neco dedali a nikoliv proto, aby vam bylo vysvetleno, proc to nejde. S imigracnim je to tezke, protoze imigracni politka je tu tvrda, coz je jedine dobre. Pochopite jak tezke je dostat se sem a jak si Canada hlida svuj svet.

QC