Hlavní navigace

Startupům nevadí tolik byrokracie, jako nedospělé české prostředí

Jiří Kodera

Petr Koubský v E15 vtipně poukázal na nešvar České republiky, na nelichotivé umístění v žebříčcích byrokratického zatížení a míry korupce. Také se trefil do struktury ekonomiky, kde většina podnikatelů jen překupuje zboží. Má pravdu. Ale jako člověk zakládající startup si myslím, že obojí je pro založení firmy celkem nedůležité.

Na oba problémy totiž startupy narazí až ve chvíli, kde nejsou startupy nebo jsou již celkem pokročilí. Byrokracii sice možná potkají dříve, než korupci, ale pokud by majitele firmy odradilo od podnikání pár otravných formulářů, tak asi nechtějí podnikat. Korupce také startupy nezničí. Soudit se pravděpodobně ještě s nikým nestihly a nějaké nečisté státní zakázky, které by zničily jejich existenci, jsou také vysoce nepravděpodobné. Příspěvek se v main stream novinách tedy trefuje do main stream problému, ale začínající firmy nejsou main stream a proto se jich řešení netýká.

Problémy českých startupů a důvody, proč lidé nechtějí začít inovativní firmy jsou tyto:

1) Náhled společnosti na podnikatele, kteří zkrachovali, jako na potenciálně podřadné zaměstnance (motto: buh ví, proč zkrachoval?). Nikdo se na ně nedívá tak, že tihle lidé se nebáli riskovat a že se svoji prací a znalostmi snažili vybudovat něco nového. Nikdo je nevidí jako potenciálně aktivní zaměstnance, kteří mají rozhled přes více oborů a pro libovolnou firmu budou pravděpodobně výrazně přínosnější, než někdo, kdo 20 let dělá ve středním managementu a již si našel své cestičky, jak nic nedělat a držet si místo.

Začínající podnikatel musí být blázen aby začal a z blázna se v českých podmínkách stane buďto budižkničemu a ztroskotanec a nebo zloděj. To první v případě neúspěchu, to druhé v případě úspěchu. Nic mezi není.

2) Obtížné modely financování nových firem. Pokud se podíváte na české technologické firmy, které se sdružují kolem Buzzmagu nebo se ukázaly na Webexpu, tak najdete dva základní modely.

  • Novou technologii vyvíjí již zaběhnutá firma, která vydělává zakázkovým vývojem.
  • Novou technologii vyvíjí několik spolumajitelů, kteří projekt financují pomocí peněz od přátel, bláznu a nebo z úspor svých a své rodiny (známá FFF – friends, fools and family).

Jak je z těchto dvou modelů vidět, tak v ČR není angel kapitál, který by pomáhal mladým firmám přejít přes údolí smrti.

A ačkoli je investorských peněz v ČR celkem dost, tak jsou to peníze až na úrovni venture kapitálu. Na venture kapitál si však mladá firma sáhne až ve chvíli, kdy je zisková.

Díky neexistujícímu angel kapitálu je málo pravděpodobné, že budou vznikat technologie, jejichž vývoj trvá v několika lidech i několik let.

A pokud začínající podnikatelé mají problémy s financováním, tak jim rozhodně nepomůže ani třetí problém, který prodlužuje dobu, než se jejich firma stane ziskovou.

3) Obecný český přístup odmítání nového a házení klacků pod nohy. Obojí je jakýmsi národním sportem, težko se s tím bojuje. Nicméně začínající podnikatel s tím musí počítat. Naštěstí jsou však výjimky a např. komunita kolem Buzzmagu je extrémně otevřená a plná lidí s nadšením, kteří se navzájem hodně podporují.

Počet přihlášených startupů na posledním Webexpo určitě dává znamení, že nové firmy v ČR vznikají a vznikat budou. Pokud uspějí, tak budou pravděpodobně vybaveny mimořádnou dávkou schopnosti přežít a to dává zase naději, že se prosadí i v mezinárodním prostředí. Vše zlé je tedy pro něco dobré a těžké startovací podmínky možná právě jednou přispějí k tomu, že dnešní mladé české technologické firmy budou velmi úspěšné i celosvětově.

Je však zřejmé, že těchto firem je výrazně méně, než by mohlo být a to i proto, že stát se chová nepřátelsky. Nepřátelství však v začátcích není korupce a byrokracie, ale vysoké daně, všemožné odvody na sociální dávky, nepřátelský přístup k práci ve „schwarz systému“ apod.

Anketa

Půjčili byste svému kamarádovi 50 000 Kč na jeho startup?

Našli jste v článku chybu?

26. 11. 2009 9:55

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Já mám spíše opačné zkušenosti. U nás těžko hledáte někoho, komu poskytnete minikapitál v řádech statisíců či málo miliónů na jeho projekt, aby se mu chtělo něco dělat "zadarmo" s výhledem do budoucna. Většinou chce ten kapitál, většinovej podíl na ekvitě a ještě k tomu plat 50 tisíc/měsíčně. Trpí totiž často iluzí, že jeho nápad je děsně cenej (což není žádnej nápad). Cenná je pouze schopnost ten nápad zrealizovat.

26. 11. 2009 9:36

Trh práce je trh jako jakýkoliv jiný. Pokud jediné, co vám trh nabídne, je "odírání" na živnostenský list, asi toho nemáte příliš co nabídnout. Na druhou stranu lepší, než být nezaměstnaný, nemyslíte? Spousta lidí dnes marně hledá práci mimo jiné proto, že zaměstnavatelé se je bojí přijmout do tradičního pracovního poměru, protože se s ním pojí vysoké náklady.
Naštěstí to stát již pochopil a co jsem slyšel, je už Švarc systém poměrně tolerovaný. Že spousta OSVČ tuto formu spolupráce na…
Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem