Hlavní navigace

Stav peeringu na Slovensku

 Autor: 29
Zbyněk Pospíchal 16. 5. 2006

Přes český peeringový uzel NIX.CZ nyní teče až 13 Gbit/s, čerstvě byl také spuštěn nový propojovací uzel v Brně. Vývoj se však nezastavil ani jinde, a tak se dnes podívejme, co nového přinesly poslední měsíce Internetu slovenskému.

Slovenský Sitel v loňském roce zprovoznil v Bratislavě ve svém telehousu v Petržalce na Kopčanské ulici nové peeringové centrum sitelix. Zatím monopolní slovenské peeringové centrum SIX.SK, provozované Centrem výpočetní techniky Slovenské technické univerzity, tak dostalo konkurenta – a nijak nezajímavého konkurenta, ostatně posuďte sami: sitelix nabízí své služby uživatelům telehousu zcela zdarma, vystačí-li operátor s jedním 100Mbit/s meta­lickým nebo gigabitovým optickým portem, což je nejen ve středoevropském, ale dokonce i ve světovém měřítku unikát. Oproti SIXu, který používá desktopové switche řady Catalyst 3750, sitelix používá Catalyst 6509, tedy železo totožné s českým NIXem a dalšími velkými peeringovými uzly. Zlé jazyky ovšem tvrdí, že Sitelu dotyčný hardware zbyl po jakémsi neplatícím zákazníkovi, tato informace však není ověřena, ovšem pokud by tomu tak bylo, musím říci, že by mi tato aktivita slovenského Sitelu byla o to sympatičtější.

Zatím má sitelix tři zákazníky z řad ISP, ale osobně očekávám, že jejich množství poroste. Sitelix nemá tak přísné podmínky jako konkurenční SIX, zejména nebrání svým zákazníkům v prodeji tranzitní konektivity přes svoji infrastrukturu, netlačí poskytovatele do používaní směrovačů konkrétních výrobců a neklade si nárok na přístup do zařízení svých zákazníků. Zejména dvě poslední vlastnosti jsou příjemné pro zákazníky dotyčného ISP, nicméně o to větší rizika přinášejí provozovateli uzlu. Nabízí se samozřejmě otázka, zda – bude-li projekt úspěšný – jej Sitel nerozšíří i do dalších zemí, kde působí.

SIX roste

Letos na jaře oslavil desáté výročí provozu NIX.CZ, příští rok v lednu, pardon, v januári, to bude čekat i SIX.SK. A i když je SIX provozem menší než NIX, je i pro uživatele českého Internetu významný – pokud by NIX potkal podobný kolaps jako předloni v květnu, bude to kromě sítí tranzitních operátorů také tento peeringový uzel, který jej do znovuzprovoznění může částečně nahradit – do SIXu je totiž přímo připojena či nepřímo propagována i řada českých ISP. Nyní SIX.SK propojuje 44 sítí, NIX.CZ zhruba o deset více, nicméně provoz v NIXu je oproti SIXu stále přibližně šestinásobný (špičky zatížení SIXu dosahují zhruba 2,25 Gbit/s). I SIX již nyní podporuje IPv6 peering, nicméně zatímco v NIXu provozuje IPv6 peering jedenáct sítí členů nebo zákazníků (přesněji jedenáct ISP deklaruje, že peeruje, ve skutečnosti jich reálně je ochotno tímto protokolem zprovoznit peering pouze devět), v SIXu stále, již déle než rok, existuje jen jeden jediný IPv6 peering mezi dvěma sítěmi. Jsou tu i další rozdíly – zatímco v NIX.CZ má většina sítí více než jednu přípojku, v SIXu využívá více než jeden gigabitový port pouze jedna síť (a 10Gbit/s porty SIX zatím – ostatně i vzhledem k použité technologii – neposkytuje). SIXu se také již začíná naplňovat jeho technologický sál (SIX se od NIXu liší mimo jiné i tím, že působí pouze v jedné lokalitě, která patří univerzitě, a každý operátor, který chce peerovat, tam musí mít umístěnu svoji technologii), což bude muset také v dohledné době vyřešit.

Jednoznačně se dá říci, že i slovenský Internet roste, byť uživatelů i projektů má méně než ten český, a to i v přepočtu na obyvatele (je to dobře vidět u toho provozu v peeringovém centru), srovnat si to můžeme kupříkladu zde:

WT100

NIX.CZ:
NIX.CZ

SIX.SK:
SIX.SK

Jistě, mohou se objevit hlasy, že do NIX.CZ je připojeno kolem deseti zahraničních operátorů, kteří si tam také vyměňují provoz – a je to pravda, nicméně je téměř pravidlem, že tito operátoři spolu peerují i v jiných peeringových uzlech (zejména v AMS-IX, DE-CIX, INXS-M, VIX), a je tedy možné bez výraznějšího vlivu na výsledek tento vliv zanedbat. Dokonce si možná poněkud paradoxně troufnu říci, že v SIX.SK je tento vliv výraznější, hlavně díky výměně provozu mezi českými a slovenskými ISP, která probíhá zejména právě v SIXu. A o tom, že nároky na výměnu internetového provozu jsou, zejména díky jazykové blízkosti Čechů (a Moravanů, Slezanů, Chodů apod.) se Slováky, společné historii, silným ekonomickým vazbám apod., mezi ČR a Slovenskem výrazně vyšší, než kupříkladu mezi ČR a SRN nebo ČR a Polskem, asi bude pochybovat málokdo.

Z výše uvedených grafů vyplývá, že provoz českého Internetu je oproti tomu slovenskému zhruba pěti- až šestinásobný (a to jsme zanedbali výše uvedené vlivy a také privátní peeringové propoje mimo NIX, jejichž provoz také nebude úplně zanedbatelný), a proto nelze než závěrem i slovenskému Internetu popřát rychlejší růst, kterému snad i nový peeringový uzel sitelix může alespoň trochu pomoci, byť třeba jen dočasným snížením nákladů na propojení slovenských sítí.

Anketa

Myslíte si, že slovenský internetový provoz dohoní ten český (v přepočtu na obyvatele)?

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: S papírovým diářem podnikatel nezakrní

S papírovým diářem podnikatel nezakrní

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení